Rybářský poloostrov

Rybářský poloostrov vpravo nahoře

Rybářský poloostrov (rusky Полуостров Рыбачий, norsky Fiskerhalvøya, finsky Kalastajasaarento, severosámsky Giehkirnjárga) je nejsevernější kontinentální část Ruské federace v rámci Evropy. Administrativně náleží k rajónu Pečenga (Petsamo) Murmanské oblasti.

Historie

Rybářský poloostrov

Hranice v oblasti okolo Rybářského poloostrova byly přesně vymezeny poměrně pozdě. Došlo k tomu v roce 1826, kdy poloostrov (osídlený hlavně Laponci a Nory) připadl Rusku. V roce 1920 byl podle mírové smlouvy z Tartu rozdělen mezi bolševické Rusko a nově osamostatněné Finsko, které získalo jeho západní část.

Vydání finské části poloostrova požadoval Sovětský svaz při jednání s Finskem v roce 1939, přičemž požadavek odůvodňoval nutností lepšího zabezpečení obrany blízkého přístavu Murmansk. Po odmítnutí sovětských požadavků, sovětském přepadení Finska a zimní válce Sovětský svaz Rybářský poloostrov celý zabral.

Během druhé světové války se zde vykrystalizovala poměrně statická fronta mezi německou 20. horskou armádou a sovětskými jednotkami bránícími Murmansk.

Po konci druhé světové války a vzniku NATO byla oblast rozsáhle militarizována (významný strategický bod poblíž norsko-sovětské hranice, tj. tehdy též hranice mezi NATO a Varšavskou smlouvou), po rozpadu Varšavské smlouvy a SSSR byla většina vojenských zařízení přemístěna, velká část poloostrova je však pro civilisty stále nepřístupná (stav k roku 2005).

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Petsamo.png
Autor: Jniemenmaa, Licence: CC BY-SA 3.0
Map of Petsamo area in northern Finland/Soviet Union/Russia.
 
Yellow area: Petsamo Province
 
The green area is the Finnish part of the Rybachi peninsula (Kalastajasaarento) which was ceded to the Soviet Union after the Winter War.
 
The red area is the Jäniskoski-Niskakoski area ceded to the Soviet Union in 1947.