Rychlá lékařská pomoc v systému rendez-vous
Rychlá lékařská pomoc v systému rendez-vous, označovaná obvykle jen jako skupina rendez-vous nebo RV, je typ výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby. Skupina RV pracuje ve složení lékař a řidič-záchranář. Jedná se o jeden ze dvou typů lékařských výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby v Česku. Výjezdové skupiny jsou nejčastěji zařazovány do víceúrovňového setkávacího systému neboli systému rendez-vous.
Historie
Výjezdové skupiny rychlé lékařské pomoci v systému rendez-vous existují v Česku od roku 1987, kdy byl tento systém zaveden poprvé v Praze.[1] V roce 1992 vydalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky vyhlášku 434/1992 Sb. o zdravotnické záchranné službě, v níž byly definovány pouze výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci a rychlé lékařské pomoci. V zákoně 374/2011 Sb. o zdravotnické záchranné službě z roku 2011 jsou výjezdové skupiny RV definovány jako typ výjezdových skupin rychlé lékařské pomoci pro setkávací systém.[2]
Současnost
Výjezdová skupina rychlé lékařské pomoci v systému rendez-vous, označovaná obvykle jako výjezdová skupina RV, pracuje ve složení lékař a řidič-záchranář. Jedná se o jeden ze dvou typů lékařských výjezdových skupin v Česku. Od standardní výjezdové skupiny rychlé lékařské pomoci se skupiny RV odlišují především tím, že k výjezdům nevyužívají velká sanitní vozidla, ale osobní nebo SUV vozidla, která mají zdravotnické vybavení shodné s velkými sanitkami, ale nedisponují mobilizačním vybavením.[3] Takové vozidlo tak není schopno transportovat pacienta a výjezdové skupiny RV tak pracují nejčastěji v součinnosti s výjezdovými skupinami rychlé zdravotnické pomoci (RZP) ve víceúrovňovém setkávacím systému neboli systému rendez-vous.
Setkávací systém funguje na pricnipu setkávání dvou typů výjezdových skupin, a to skupin RV a RZP. V oblastech se zavedeným systémem rendez-vous existují výjezdová stanoviště, na nichž je k dispozici větší počet skupin RZP a na některých stanovištích jsou k dispozici skupiny RV. V případě výjezdu se pak často setkávají na místě náhlé události výjezdové skupiny z různých výjezdových stanovišť.
Mezi hlavní výhody výjezdových skupin rychlé lékařské pomoci v systému rendez-vous patří jejich flexibilita a rychlost.[4] Osobní nebo SUV vozidlo s lékařem se k pacientovi často dostane rychleji než velké sanitní vozidlo. V případě, že pacientův stav není natolik vážný, aby si vyžadoval přítomnost lékaře při transportu do zdravotnického zařízení, je skupina RV s lékařem opět volná a pacient je transportován kvalifikovanou skupinou RZP.[3] V závažných případech se lékař přesune do velké sanitky a doprovází postiženého do zdravotnického zařízení.[3] Mezi další výhody patří nižší počet lékařů, kteří jsou využíváni k většímu počtu výjezdů. Do systému rendez-vous nebývají obvykle zařazovány standardní výjezdové skupiny rychlé lékařské pomoci. Na počátku roku 2013 nebyly výjezdové skupiny RV zavedeny pouze v Ústeckém kraji, kde doposud vyjíždějí pouze skupiny rychlé zdravotnické pomoci a rychlé lékařské pomoci. Naopak jedinými kraji, kde byl zaveden celoplošně systém rendez-vous, byl Liberecký kraj a hlavní město Praha.
Obdobné výjezdové skupiny v zahraničí
Obdobné výjezdové skupiny, jako v Česku skupiny rychlé lékařské pomoci v systému rendez-vous, existují i v řadě dalších zemí. Například v Německu je systém podobný tomu českému, kdy lékaři vyjíždějí samostatně v osobních vozidlech, často také v malých dodávkových automobilech. V jednotlivých spolkových zemích se setkávací systém liší. V některých dalších zemích, například ve Švédsku, existují podobné výjezdové skupiny, jejichž součástí není lékař, ale kvalifikovaná zdravotní sestra, která má rozšířené kompetence v poskytování odborné přednemocniční neodkladné péče. V některých zemích, například na Slovensku, podobné výjezdové skupiny neexistují vůbec. V řadě zemí se tak liší především složení výjezdových skupin a kompetence zdravotnického personálu.
Galerie
Mercedes-Benz ML Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy
Lékařské vozidlo Mercedes-Benz Vito hasičů v německém Frankfurtu nad Mohanem
Volvo V70 ve Švédsku
- (c) Jacktd, CC BY-SA 3.0
Odkazy
Reference
- ↑ Historie [online]. Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy [cit. 2013-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-21.
- ↑ Zákon 374/2011 Sb. o zdravotnické záchranné službě
- ↑ a b c Základní standard primárního zásahu v systému Rendez-Vous [online]. zzs.cz, 1999 [cit. 2013-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-23.
- ↑ HUMPL, Lukáš. Pozemní posádky [online]. Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, rev. 2012-12-20 [cit. 2013-01-01]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Rychlá lékařská pomoc v systému rendez-vous na Wikimedia Commons
- (česky) Popis různých typů výjezdových skupin na stránkách Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje
- (česky) Základní standard primárního zásahu v systému Rendez-Vous Archivováno 23. 10. 2010 na Wayback Machine.
Média použitá na této stránce
Sanitní vozidlo Nissan Pathfinder užívané ve víceúrovňovém setkávacím systému Rendez-Vous pro výjezdové stanoviště Slavičín, Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, Zlín
Vozidlo RV Škoda Octavia Combi a RZP Volkswagen Transporter T5 Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje
(c) Radim Holiš, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 cz
Vnitřní zástavba Sanitního vozidla Volkswagen Touareg druhé generace pro výjezdy v režimu Rendez-Vous Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje
(c) Radim Holiš, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 cz
Sanitní vozidlo Škoda Octavia Combi Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje pro výjezdy v režimu Rendez-Vous v Brně, fotografie pořízena během dne otevřených dveří u Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje
Autor: Stefan Lindström, Licence: CC BY-SA 3.0
Doctor fly-car (Medic-car), Volvo V70, in Stockholm Sweden
VMER
Autor: Kevin.B, Licence: CC BY-SA 3.0
Mercedes-Benz W164 ambulance in Prague
Autor: PS-2507 (Peter Stehlik), Licence: CC BY-SA 3.0
Physician Response Vehicle from Firedepartment Frankfurt.
(c) Jacktd, CC BY-SA 3.0
BMW E53, eines von zwei Notarzteinsatzfahrzeugen in Graz (stationiert im Landeskrankenhaus)