Rychmberk

Rychmberk
Základní informace
Výstavbakonec 13. století
Zánikkonec 15. století
StavebníkVilém z Rychmberka
Další majitelépáni z Rychmberka
páni ze Skuhrova
páni z Častolovic
páni ze Žampachu
páni z Kunštátu a Poděbrad
páni z Pernštejna
Poloha
Adresaradiště Rychmberk, Liberk, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Rychmberk
Rychmberk
Další informace
Rejstříkové číslo památky28372/6-2326 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rychmberk (též Liberk) je zaniklý hrad u Liberka v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Stával na západním okraji vesnice, nedaleko kostela svatého Petra a Pavla. Pozůstatky hradu jsou chráněny jako kulturní památka.[1]

Rychmberk od konce třináctého století sloužil jako šlechtické sídlo. Během husitských válek byl jako opěrný bod katolíků dobyt husity. Roku 1440 se hradu zmocnil Jan Kolda II. ze Žampachu a o rok později byl proto hrad neúspěšně obléhán. Dobýt jej se podařilo až vojsku krále Jiřího z Poděbrad v roce 1457. Pobořený hrad byl nechán svému osudu a roku 1495 byl uveden už jako pustý.

Historie

Hrad byl založen koncem 13. století,[2] ale první písemná zmínka o něm je z roku 1310, kdy jej vlastnil Vilém z Rychmberka. V držení pánů z Rychmberka, kteří pravděpodobně pocházeli z rodu pánů z Kounic, zůstal do roku 1367, kdy jej zakoupil Jan ze Skuhrova. Po smrti Vznaty ze Skuhrova pravděpodobně v roce 1384, odkoupil hrad od pánů z Meziříčí, jejichž větví páni ze Skuhrova byli, Půta II. z Častolovic a Boček z Kunštátu a Poděbrad. V devadesátých letech 14. století je však jako jediný držitel zmiňován Půta. Jelikož za husitských válek patřili páni z Častolovic k přívržencům Zikmunda Lucemburského, byl hrad roku 1425 dobyt. Roku 1440 se jej zmocnil Jan Kolda II. ze Žampachu. V červnu 1441 proti němu vytáhlo vojsko východočeského landfrídu, Slezanů a města Prahy, které vedl hejtman Jetřich z Miletínka.[3] Podařilo se jim dobýt tvrze Dubenec a Černíkovice, Rychmberk ovšem odolal, protože okolo 15. července 1441 uzavřel Kolda příměří. Roku 1457 proti Koldovi vytáhl zemský správce a pozdější český král Jiří z Poděbrad. Oblehl Rychmberk, Náchod a tvrz Černíkovice a všechny je dobyl.[4] Následně Jiří z Poděbrad pobořený[2] hrad připojil k litickému panství. V roce 1495 jr při prodeji panství Vilémovi II. z Pernštejna hrad Rychmberk uváděn jako pustý.[3]

Stavební podoba

Hrad byl vystavěn na protáhlém skalním ostrohu nad levým břehem Liberského potoka. Přístupnou severovýchodní stranu chránila trojice příkopů, mezi kterými stály dva valy. Zejména druhý z nich byl z velké části zničen při stavbě hřiště. Za tímto opevněním bývalo předhradí, na kterém se nedochovaly žádné stopy zástavby. Hradní jádro je od předhradí odděleno skalní rozsedlinou a jeho členitý povrch neumožňuje rekonstrukci podoby staveb, ale je pravděpodobné, že jižní stranu obíhal parkán.[2]

Dochované pozůstatky hradu neumožňují rekonstruovat původní podobu hradu ani její stavební vývoj. Je možné, že čelní opevnění vzniklo na základě zkušeností z obléhání.[2]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2020-03-19]. Identifikátor záznamu 139671 : Hrad Rychmberk, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c d DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Rychmberk, s. 488. 
  3. a b Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Tomáš Šimek. Svazek VI. Východní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 726 s. Kapitola Rychmberk – hrad, s. 426–427. 
  4. SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek II. Hradecko. Praha: František Šimáček, 1883. 316 s. Dostupné online. Kapitola Rychemberk hrad, s. 191. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Rychmberk.jpg
Autor: Radka Brůnová, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: