São Paulo

São Paulo
Fotografie ze São Paula
Fotografie ze São Paula

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška760 m n. m.
Časové pásmoUTC-3
StátBrazílieBrazílie Brazílie
Spolkový státSão Paulo
São Paulo na mapě
São Paulo
São Paulo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1 523 km²
Počet obyvatel12 038 175 (2016)
Hustota zalidnění7 904,3 obyv./km²
Etnické složeníBrazilci, Afričané, Arabové, Italové, Portugalci atp.
Náboženské složeníkřesťané, muslimové, židé
Správa
StarostaRicardo Nunes (od 2021)
Vznik25. ledna 1554
Oficiální webwww.capital.sp.gov.br
Telefonní předvolba11
PSČ01000-000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

São Paulo je největší město Brazílie, nejbohatší a největší město Latinské Ameriky a celé jižní polokoule a sedmá největší metropole na světě. São Paulo je hlavním městem stejnojmenného, nejlidnatějšího brazilského státu São Paula. Počet obyvatel se pohybuje nad 10 miliony,[1] rozloha města dosahuje 1 523 km².[2]

Název města odkazuje na biblickou postavu, Pavla z Tarsu.

Město silně ovlivňuje svůj region v oblasti financí, obchodu, kulturyumění a také zábavy. São Paulo je považováno za světové velkoměsto.[3] Leží na řece Tiete.

Geografie

Město se nachází na náhorní plošině Serra do Mar (Sea Range nebo Coastal Range), která je součástí rozsáhlé oblasti známé jako brazilská vysočina (Planalto Brasileiro), s průměrnou nadmořskou výškou kolem 800 metrů nad hladinou moře, i když je ve vzdálenosti jen asi 70 kilometrů od Atlantského oceánu. Spojení k moři je provedeno dvěma dálnicemi, Anchieta a Imigrantes, které vedou k přístavnímu městu Santos a plážovému letovisku Guarujá. V urbanizovaných oblastech São Paula převažuje zvlněný terén, s výjimkou jeho severní oblasti, kde pohoří Serra da Cantareira dosahuje vyšší nadmořské výšky a zasahují sem zbytky atlantického deštného pralesa.

Podnebí

Ve městě je vlhké subtropické podnebí.

V létě (leden až březen) je nejnižší průměrná teplota přibližně 19 °C a nejvyšší teploty se blíží 28 °C. V zimě se teploty obvykle pohybují mezi 12 až 22 °C.

Obyvatelstvo

São Paulo je městem přistěhovalců a soužití desítek etnických skupin. V aglomeraci tohoto města žije více než 22 miliónů lidí, z nichž mnozí jsou potomky dávných italských či japonských přistěhovalců. São Paulo je městem imigrantů. Některé městské čtvrti mají silně národnostní charakter – Liberdade je asijská, Bala Vista a Bixiga jsou italské, Bom Retir je stará židovská čtvrť, velká arabská komunita je kolem Rua 25 de Marco. Ve čtvrti Liberdade žije nejpočetnější komunita Japonců v Brazílii a největší mimo Japonsko.

Doprava

Ve vzdálenosti 25 km od São Paula ve městě Guarulhos je brazilské největší a nejfrekventovanější letiště, mezinárodní letiště São Paulo-Guarulhos.

Zajímavosti a památky

Jihovýchodně od centra města leží ulice mrakodrapůAvenida Paulista. V přilehlém okolí je koncentrováno nejvíce dobrých restaurací, kaváren a nočních klubů ve městě. Díky nim bývá São Paulo někdy nazýváno „tropickým New Yorkem“.

Mezi zajímavosti patří i park Ibirapuera, který navrhl známý architekt Oscar Niemeyer spolu s designerem Burle Marxem.

Na Avenida Paulista se nachází Muzeum umění (Museu de Arte de São Paulo, zkratka MASP), které vlastní sbírku uměleckých děl světových malířů, jako je Rembrandt, Rubens, Renoir a další, a také vynikající díla brazilského malířství. Vstup do muzea je zdarma. Je tu několik dalších muzeí, například Muzeum moderního umění (Museu de Arte Moderna de São Paulo, zkratka MAM), planetárium, japonský pavilon a známý obelisk Monumento ás Bandeiras.

Stavby

Sport

V São Paulu sídlí 3 velké fotbalové kluby:

Všechny tři tyto kluby získaly Pohár osvoboditelů, nejprestižnější klubovou soutěž Jižní Ameriky.

São Paulo bylo jedním z měst, které hostilo mistrovství světa ve fotbale roku 2014. Speciálně pro šampionát byl postaven stadion Arena Corinthians pro 49 tisíc diváků, na němž se pak hrálo šest zápasů mistrovství, včetně zahajovacího utkání mezi Brazílií a Chorvatskem.

Vždy na Silvestra se koná v ulicích města běžecký závod Corrida Internacional de São Silvestre. Na okruhu Interlagos 16 km jižně od města se jezdí závody Formule 1.

Slavní rodáci

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. The world's largest cities [online]. City Mayors Statistics [cit. 2010-05-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Instituto Brasileiro de geografia e estatística [PDF online]. 2002 [cit. 2010-05-29]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  3. The World According to GaWC 2008 [online]. GaWC Research Network, rev. 2010-04-13 [cit. 2010-05-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Côte d'Ivoire.svg
Flag of the Ivory Coast, written by Jon Harald Søby, modified by Zscout370. The colors match to what is reported at http://fotw.vexillum.com/flags/ci.html.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg
Flag of Egypt (1958-1971) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
Flag of Bolivia.svg

Bolivijská vlajka

Flag of Bolivia*
country Template:I18n/Republic of Bolivia
used by Bolivia
from 1851
until Present
created by Government of Bolivia
format 15:22
shape rectangular
colours červená, žlutá, zelená

flag has 3 horizontal stripes

other characteristics A horizontal tricolor of red, yellow and green.
Flag of Angola.svg
Vlajka Angoly
Flag of Chile.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Ethiopia.svg
Vlajka Etiopie
SaoPaulo Municip SaoPaulo.svg
Autor: Cícero Henrique Rodrigues, Licence: CC BY 2.5
Map locator of São Paulo's São Paulo city
São Paulo City flag.svg
Flag of São Paulo city (São Paulo, Brazil)
Flag of the United Arab Republic.svg
Flag of Egypt (1958-1971) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
São Paulo Poster.jpg
Autor: Wilfredor, Licence: CC BY-SA 4.0
Photo montage of the city of São Paulo, Brazil. From the top, left to right: São Paulo Cathedral, United Nations Business Center, São Paulo Museum of Art on Paulista Avenue, Paulista Museum, Bandeiras Monument, Octávio Frias de Oliveira Bridge, and overview of the historic downtown from Altino Arantes Building