Sídliště Prosek

Sídliště Prosek
Dům v Jablonecké ulici na sídlišti Prosek
Dům v Jablonecké ulici na sídlišti Prosek
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Sídliště Prosek
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sídliště Prosek je velké pražské sídliště nacházející se v městské části Praha 9 především ve čtvrtích Prosek a Střížkov, z malé části i ve čtvrtích Letňany a Libeň. Sídliště je rozděleno do tří částí, Sídliště Prosek I, II na jihozápadní a Prosek III na severovýchodní straně podél Vysočanské ulice.

Historie

Část sídliště Prosek I, II v Litoměřické ulici v sousedství starého Proseka.

Sídliště vzniklo v letech 19641971 podle návrhů architektů Z. Kotase, Z. Turzické, B. Kociána a Jiřího Novotného a je určeno pro 32 000 obyvatel. Bylo zde postaveno 9500 bytů.[1] Je součástí pásu sídlišť na severním okraji Prahy někdy označovaného jako Severní Město.

Doprava

Klíčovou dopravní cestou na Prosek bývala Prosecká ulice směrem od Libně přibližně v dnešní trase, avšak její dopravní význam poklesl. Uliční síť sídliště včetně páteřních komunikací Vysočanská, Prosecká a Lovosická je zcela nová, z dosavadní silniční sítě vedené v odlišných stopách zbylo jen několik reliktů. Před jeho vznikem byl v oblasti Nový Prosek, osada ležící při letňanské silnici. Zarostlé zbytky silnice v částech původní trasy ještě existují a dalo na ni dostat zachovanou serpentinou klíčovské ulice z Vysočan. Pro spojení s Vysočany byla vybudována v roce 1967 Vysočanská estakáda (zvaná též Prosecká estakáda), která kvůli špatnému stavu byla v roce 2002 zbourána až po základy pilířů a znovu postavena. Původní kobylisko-letňanská silnice zanikla v době výstavby zdejších sídlišť a moderních ulic zcela až na její relikty – Desenskou a Příborskou ulici.

Zpočátku bylo území obsloužené převážně autobusy), např. v roce 1974 byla hlavní spojnicí autobusová linka 141 od libeňské zastávka U kříže, ale autobusové spojení existovalo i s Vysočany, Kobylisy či oblastí Vychovatelny. Od roku 1990 byl přestupní bod přenesen k nové stanici linky metra B na Palmovce a Českomoravské a od roku 1998 ke stanici Vysočanské, v roce 2008 byla přímo na sídliště Prosek prodloužena linka metra C směrem od Kobylis. V okolí parku Přátelství se nacházejí dvě stanice: Střížkov a Prosek.

V rámci stavby metra byla zrekultivována oblast parku Přátelství, který prochází osou sídliště ze severozápadu na jihovýchod v šířce kolem 150 m, a následně byly vybudovány kancelářské budovy Prosek Point u stanice metra Prosek.

Reference

  1. Atlas Česka [online]. atlasceska.cz, 2007-2008 [cit. 2009-05-18]. Kapitola Sídliště Prosek. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Prosek sídliště Litoměřická.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Prosek sídliště Litoměřická
Prague Prosek Jablonecká str2.jpg
Autor: Czech Wikipedia user Packa, Licence: CC BY-SA 2.5
Dlouhé paneláky na sídlišti Prosek u Jablonecké ulice na území Střížkova (Praha 9)