Sýpka
Sýpka nebo špýchar (z něm. Speicher, česky též špejchar, špejchárek) je stavba, která je určená k uskladňování zrní, tedy sklizeného a vymláceného obilí.
Stavby
Špýchary byly budovány jako přízemní, zvýšené, jedno- či vícepatrové věže, které byly často opatřeny pavlačí, přístupnou po schodech zevnitř nebo z vnější strany. Do vyšších podlaží se ukládalo lehčí zrno, nížeji těžší obilí. Sloužily však i k úschově jiných produktů (např. uskladňování ovoce), nářadí, odložených předmětů, v létě i k přespávání. Stávaly mimo obydlí tak, aby byly dobře viditelné z domu a zejména, aby byly bezpečné před ohněm. Později byly připojovány k zadní části obytného traktu či tvořily součást průčelí usedlosti. Stavební zvláštností je usazení špýcharu nad vjezdovou branou (Opavsko, Českomoravská vysočina). Budova, kde špýchar byl připojen přímo k síni, je označována jako špýcharový dům.
Zpočátku byly roubené, celá konstrukce byla opatřena 5–8 cm vrstvou mazaniny s izolační schopností. Takové špýchary se slaměnými či šindelovými střechami stávaly v jihozápadních Čechách, Slezsku, severním a východním Slovensku, západním Maďarsku. Obloukovité klenutí stropu bylo později nahrazeno rovnými stropy a pevně usazenou střechou. Dřevo nahradily hliněné nepálené či pálené cihly a kámen. V severozápadních Čechách se objevovaly špýchary hrázděné. Nejstarší objekty pocházejí ze 16. století (Soběnice u Litoměřic, Čížov u Jihlavy), zděné ze 16. století se dochovaly v Písečném nad Dyjí.
V sýpce bylo zrní uskladněno v přibližně 1 m vysoké vrstvě na podlahách. Sýpka byla jednou z nejdůležitějších staveb rozsáhlejších hospodářství. V dobách, kdy množství zemědělské produkce vyjadřovalo bohatství, byly budovány sýpky jako honosné stavby, které tvoří dodnes dominantu mnoha obcí.
Dnes je obilí skladováno převážně v silech.
Rozšíření
K obecnému rozšíření samostatně stojících sýpek došlo hlavně v 18. a 19. století v souvislosti s rozvojem obilnářského hospodaření (opatření Josefa II. z r. 1782 přikazující budovat obecní sýpky (tzv. kontribučenská sýpka).[1] Příkladem může být josefinský špýchar v Týnu nad Vltavou a v Těchobuzi (počátek 19. st.), který měl fungovat jako první obilní záložna v Česku.
Galerie
- (c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Prostředkovický špýchar
Špýchar v Plavnici
Barokní sýpka Plaského kláštera s věží a gotickou kaplí
- (c) I, Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Panská sýpka v Jaroměřicích z roku 1648
Poloroubený špýchar z Ostrého v zubrnickém skanzenu
Špýchar v Lánech, nyní Muzeum T. G. M.
Turistické expozice
- Muzeum v přírodě Zubrnice – špýchar z Ostrého v muzeu lidové kultury a architektury v obci Zubrnice, okres Ústí nad Labem
- Prostřední Lhota – pobočka Hornického muzea Příbram, čtyřpodlažní barokní špýchar z roku 1770, umístěna expozice Ze života venkovského obyvatelstva středního Povltaví
- Muzeum lidových staveb v Kouřimi – několik historických sýpek (roubený špýchar, poloroubený špýchar, chalupa s roubeným špýcharem)
- Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem (roubený dvouprostorový špýchar z konce 18. století, patrový chmelařský špýchar, roubený špýchar)
Reference
- ↑ FROLEC, Václav; VAŘEKA, Josef. Lidová architektura. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1983. 360 s. S. 223–224.
Související články
- Silo
- Stodola
- Špýcharový dům
- Špejchar (Praha)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu sýpka na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo špýchar ve Wikislovníku
- Kontribučenská sýpka v Krušných horách na Krusnohorsky.cz
Média použitá na této stránce
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Tříramenné schodiště u barokní sýpky. Klášter Plasy v městečku Plasy v okrese Plzeň-sever. Česká republika.
Autor: Safrankb, Licence: CC BY-SA 4.0
Exteriér Muzea T. G. Masaryka v Lánech
Autor: Fry72, Karel Frydrýšek, Licence: CC BY-SA 4.0
Zabytkowy spichlerz Rozumice, gmina Kietrz, okres Głubczyce, Slezské vojvodství, Polsko.jpg
(c) I, Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Jaroměřice nad Rokytnou. Sýpka z roku 1648. Západní pohled
Autor: Jednorožec, Licence: CC BY 3.0
Špýchar v Plavnici, poblíž je větší koncentrace památných stromů
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Památkově chráněný špýchar v Prostředkovicích, části Suché
Autor: Jiří Janíček, Licence: CC BY 3.0
Budova barokní biskupské sýpky v Kroměříži, postavená podle plánu G. P. Tencally v někdejší osadě Novosady (dokončena 1711), dnes na třídě gen. Svobody