STEREO (sondy)

2006-047A – STEREO-A
2006-047B - STEREO-B
Logo
Jiné názvySolar Terrestrial Relations Observatory
COSPAR2006-047A
2006-047B
Katalogové číslo29511
Start26. října 2006
KosmodromLC-17B Cape Canaveral Air Force Station
Nosná raketaDelta II
Stav objektuna heliocentrické dráze
Trvání mise16 let a 227 dní
ProvozovatelNASA
VýrobceJHU-APL
DruhSolární observatoř
ProgramSTP
Hmotnost624,2 kg (vzletová)
Parametry dráhy
Afélium1,09 AU
Perihélium0,99 AU
Sklon dráhy0.03°
Doba oběhu389 dní
Přístroje
SECCHIPřístroje pro studium Slunce a Země
S/WAVESDetekce rádiových záblesků, poruch a vzplanutí
IMPACTMěření meziplanetárního magnetického pole a energetických částic
PLASTICVýzkum meziplanetárního plazmatu
Oficiální webDomovská stránka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

STEREO (anglicky Solar Terrestrial Relations Observatory) je dvojice kosmických observatoří sloužících k výzkumu Slunce. Mise je součástí programu NASA Solar Terrestrial Probes program (STP). Sondy jsou umístěny na oběžné dráze kolem Slunce a cílem jejich dvouleté činnosti ve vesmíru je studovat sluneční jevy, zejména výrony koronální hmoty (CME) a pochopit mechanizmus jejich vzniku.

Sondy odstartovaly 26. října 2006 s nosnou raketou Delta 7925. Zpočátku se družice pohybovaly po značně výstřední eliptické dráze kolem Země a jejich apogeum sahalo až po oběžnou dráhu Měsíce. Po navedení na výchozí dráhu se dvojice sond oddělila od třetího stupně rakety a vzápětí i od sebe navzájem. Pokračovaly v postupném vzdalování se od Země, přičemž probíhaly zkoušky, kalibrace a zapínání přístrojů. Řídící středisko observatoří se nachází v areálu Applied Physics Laboratory (APL).

Družice obíhají Slunce po velmi podobné oběžné dráze jako Země, avšak jedna přibližně 45° před ní a druhá 45° za ní. Družice letící „před“ Zemí je označena jako STEREO-A (z ang. ahead, vpředu), družice „za“ Zemí jako STEREO-B (z angl. behind, za). Tato dvojice sond představuje další misi NASA zaměřenou na průzkum Slunce. Předcházely jim projekty TRACE, SOHO, Ulysses a Genesis. Celkový rozpočet mise představuje asi 550 milionů USD.[1]

Popis

3D snímek Slunce pořízený observatořemi STEREO

Základní těleso obou sond má tvar kvádru o rozměrech 1,14×1,22×2,03 metru. Každá nese pár dvoudílných solárních panelů o rozpětí 6,5 metru, které jim dodávají na začátku životnosti 637 W energie. Systémy sond řídí počítač s kapacitou 8 Gbit pro záznam naměřených údajů.

Ke komunikaci používá každá z nich jednu směrovou parabolickou anténu a čtyři nesměrové antény. Orientaci sledují sledovače Slunce, hvězd a inerciální plošina a zabezpečují ji silové setrvačníky. Každá sonda je vybavena také 12 hydrazinovými raketovými motorky na korekce dráhy.[2]

Vědecké vybavení

Umístění přístrojů na sondě STEREO
  • SECCHI (Sun-Earth Connection Coronal and Heliospheric Investigation) – soubor přístrojů pro studium vztahů mezi Sluncem a Zemí. Toto zařízení poskytne údaje k vytvoření trojrozměrného obrazu sluneční korony a heliosféry. Nese také pointační dalekohled pro přesnou orientaci.
  • S/WAVES (STEREO/WAVES) – souprava přístrojů na detekci rádiových záblesků, poruch a vzplanutí. Přístroj bude schopen sledovat vznik a vývoj těchto poruch a jejich šíření od Slunce až po dráhu Země.
  • IMPACT (In-situ Measurements of Particles and CME Transients) – soubor přístrojů na měření meziplanetárního magnetického pole a energetických částic.
  • PLASTIC (Plasma and SupraThermal Ion Composition) – soubor přístrojů na výzkum vlastností meziplanetárního plazmatu. Tento experiment poskytne klíčové měření hmotnosti a náboje těžkých iontů a parametry CME plazmatu odlišující se od okolního plazmatu koróny.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku STEREO na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

BLUE STEREO 3D Time for Space Wiggle.gif
The Sun in 3D Viewed through STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory). Animated GIF
Created using two images taken by STEREO twin spacecraft. (Left Eye + Right Eye image)
Stereo logo.gif
Insignia for NASA's STEREO Mission
Local-time.svg
Autor: Xander, Licence: CC BY-SA 2.5
globe + clock icon