STS-61-A

STS-61-A
Znak expedice
STS-61-a-patch.png
Údaje o expedici
LoďChallenger
COSPAR1985-104A
Členů expedice8
Trvání7 dní, 45 minut
Datum startu30. října 1985 17:00:00 EDT
KosmodromKennedy Space Center, Florida (USA)
Vzletová rampaLC-39A
Datum přistání6. listopadu 1985 17:44:51 PDT
Fotografie posádky
STS-61-A crew.jpg
Navigace
PředcházejícíNásledující
STS-51-JSTS-61-B

STS-61-A byla devátá mise raketoplánu Challenger. Celkem se jednalo o 22. misi raketoplánu do vesmíru. Cílem letu bylo vynesení německé stanice „Spacelab D-1“. Během této mise poprvé a naposledy letěla raketoplánem osmičlenná posádka, od startu až do přistání, což byl zároveň největší počet osob na palubě vesmírné lodi.

Posádka

V závorkách je uvedený dosavadní počet letů do vesmíru včetně této mise.

Průběh mise

Start

Raketoplán odstartoval z rampy 39A Kennedyho vesmírného střediska 30. října 1985 v 17:00 UT. Před startem se vyskytla závada na palivové baterii č. 1, ve které poklesla teplota mimo povoleného rozsahu. Vzhledem k tomu, že další dvě baterie dokázaly zabezpečit energii pro všechny experimenty, byl start i přes závadu povolen.

Průběh letu

Krátce po navedení na suborbitální dráhu v T+11 minut se vyskytl další problém. Selhal regulátor tlaku hélia v pravém modulu zadních motorů RCS a tlak začal klesat. Posádka Challengeru však problém vyřešila přechodem na druhou nezávislou přívodovou větev. V čase T+45 minut byl raketoplán navedený na operační, téměř kruhovou oběžnou dráhu okolo Země.

Posádka při práci v modulu Spacelab

Posádka raketoplánu se rozdělila na dvě směny. První, nazývaná "modrá" nastoupila do práce 3 hodiny 30 minut po startu a začala s oživováním Spacelabu. Řízení oživené laboratoře potom převzalo západoněmecké středisko. V Německé spolkové republice mohli sledovat experimenty v přímém přenosu.

Druhá směna se označovala jako "červená". Během sedmidenní mise se stihlo uskutečnit zhruba 80 procent plánovaného programu. Posádka celou dobu zápasila s technickými problémy, mezi které patřilo i unikání vzduchu ze Spacelabu.

Přistání

Poslední experiment se uskutečnil 6. listopadu během přistávání. Byla to zkouška řízení pomocí ovládání předního podvozku. Tuto změnu v konstrukci si vynutily problémy během přistávání mise STS-51-D. Challenger bezpečně přistál v 17:44 UT na dráze 17 Edwardsově letecké základně.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku STS-61-A na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

STS-61-A crew.jpg
The crew assigned to the STS-61A mission included (front row left to right) Reinhard Furrer, German payload specialist; Bonnie J. Dunbar, mission specialist; James F. Buchli, mission specialist; and Henry W. Hartsfield, Jr., commander. On the back row, left to right, are Steven R. Nagel, pilot; Guion S. Bluford, mission specialist; Ernst Messerschmid, German payload specialist; and Wubbo J. Ockels, Dutch payload specialist. Launched aboard the Space Shuttle Challenger on October 30, 1985 at 12:00:00 noon (EST), the STS-61A mission's primary payload was the Spacelab D-1 (German Spacelab mission).
STS-61-a-patch.png
STS-61A Mission Insignia
  • This insignia was chosen by the eight members of the STS-61A/D1 Spacelab mission to represent the record-sized Space Shuttle crew. Crewmembers surnames surround the colorful patch scene depicting Challenger carrying a long science module and an international crew from Europe and the United States.
STS-61-A crew in Spacelab D-1.jpg
STS 61-A crewmembers in Spacelab D-1 science module
Mission specialist Guion S. Bluford prepares to perform a physics experiment onboard the D-1 science module in the cargo bay of the Shuttle Challenger. In the background, three European payload specialists busy themselves with experiment chores: (l.-r.) Wubbo J. Ockels (partially obscured), Reinhard Furrer, and Ernst Messerschmid.