S knížkou do života

S knížkou do života
MottoČíst dětem je důležité od jejich nejútlejšího věku.
ZakladatelSvaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky
TypČeská verze mezinárodního projektu.
ÚčelPodpora čtenářské gramotnosti.
PůsobnostČesko
Oficiální webwww.sknizkoudozivota.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

S knížkou do života (anglicky Bookstart) je projekt, který se zaměřuje na podporu čtenářské gramotnosti. V roce 2017 se Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR připojil k mezinárodnímu projektu Bookstart.

Historie

V roce 1992 zahájila ve Velké Británii nezisková organizace BookTrust[1] projekt Bookstart, který je v současné době rozšířen takřka po celém světě. Myšlenku zapojit se do této mezinárodní aktivity přinesla do České republiky PhDr. Dana Kalinová, bývalá dlouholetá ředitelka veletrhu Svět knihy, a prakticky ji do života uvedl Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.

Projekt byl projekt oficiálně zahájen v březnu 2018, kdy se do něj zapojilo 120 veřejných knihoven.[2] Projekt se zaměřuje na rodiče s dětmi ve věku od narození do konce předškolního věku. Rodičům dětí bývá předávána motivační dárková sada, která obsahuje dětskou knížku, audioknihu, návod pro rodiče jak dětem číst a seznam doporučené četby pro nejmenší děti. Součástí sady by měla být také dárková poukázka na registraci dítěte v knihovně, která sadu předává.[3] Pilotní ročník sponzorsky podpořilo Nakladatelství Triton, které vydalo knihy do sady S knížkou do života v nákladu 10 000 kusů.[4]

Dárková poukázka na registraci dětského čtenáře v Knihovně města Ostravy

Předání dárkové sady probíhá většinou obvykle během obřadu vítání občánků v obci, ve veřejné knihovně nebo v porodnici. Sady obsahují mimo jiné poukaz na registraci dítěte do knihovny. Pokud rodiče s dítětem pozvánku do knihovny přijmou, mohou se těšit nejen na prostor plný knih pro děti i rodiče, ale také na navazující aktivity, zajímavé akce, informační, referenční a konzultační služby k čtenářství a literatuře pro děti, besedy a mnoho dalšího.

V lednu 2021 byla zahájena nová fáze projektu, během níž byly aktualizovány sady pro nejmenší děti a nově vznikly pokračující dárkové sady pro děti ve věku 3–⁠⁠⁠⁠⁠⁠6 let.[5] Sada pro předškolní děti obsahuje pohádkovou knihu, ukázkový výtisk dětského časopisu, brožurku s ukázkami komixů pro děti a dále seznam doporučené četby pro rodiče a děti. V roce 2023 se projektu účastnilo 324 knihoven.[6]

Cíle projektu

  • Přesvědčit rodiče, že jednou z důležitých věcí pro rozvoj dítěte je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou (prohlížením, čtením, povídáním, zpíváním), a to od nejútlejšího věku.
  • Poradit jim, jak to dělat (metodickou radou, praktickou pomocí) a nabídnout jim podpůrné služby knihoven, prostor pro sdílení s ostatními rodiči atd.
  • Vytvořit a posílit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace. Rodičům také vysvětlit význam čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho úspěšnou budoucnost.
  • Inovovat a rozšířit služby knihoven pro nejmladší děti a pro rodiny.

Podpora projektu

Spisovatelé a ilustrátoři

Beseda pro rodiče s dětmi v Knihovně města Ostravy

Obsahy sad S knížkou do života by nevznikly bez přispění autorů a ilustrátorů. V první sadě, která pro projekt vznikla, našli rodiče s dětmi metodiku pro rodiče a leporelo Předčítánky s ilustracemi Markéty Vydrové. V nových sadách pro menší děti naleznou rodiče leporelo s básničkami od Radka Malého a ilustracemi Lucie Dvořákové. V sadě pro starší děti je pak kniha pohádek od Ivony Březinové s ilustracemi Báry Buchalové.

Čtení pomáhá

Věděli jste, že děti mohou čtením pomáhat? Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. Stačí přečíst knihu, vyplnit kvíz a získaných 50 Kč poslat jednomu z nominovaných projektů. A může to být třeba projektu S knížkou do života / Bookstart, který pomáhá nejmenším dětem skamarádit se s knížkami.

Ocenění

  • 2018 - Hlavní cenu v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“ získal Mgr. Roman Giebisch, PhD., předseda SKIP, za implementaci mezinárodního projektu Bookstart v českém prostředí s názvem S knížkou do života, který rozšiřuje dosavadní dobrou praxi knihoven v rozvoji čtenářství předškoláků a jejich rodin.[7]
  • 2020 - Záštita ministra kultury PhDr. Lubomíra Zaorálka nad 3. ročníkem projektu na podporu čtenářství S knížkou do života / Bookstart v roce 2020.
  • 2021 - Záštita ministra kultury PhDr. Lubomíra Zaorálka nad 4. ročníkem projektu na podporu čtenářství S knížkou do života / Bookstart v roce 2021.[8]
  • 2023 - Helena Dlouhá z Knihovny města Ostravy získala za mimořádný přínos v projektu S knížkou do života ocenění MARK, které uděluje SKIP mladým pracovníkům knihoven do 35 let za mimořádné tvůrčí aktivity v oblasti knihovnictví.[9]

Zpravodaj S knížkou do života

Jednou za čtvrt roku přináší Zpravodaj přihlášeným odběratelům informace o akcích pořádaných zapojenými knihovnami a jejich zkušenostech s projektem. Zároveň informuje o novinkách a připojuje i doporučení na knihy.[10]

Bookstart v zahraničí

Velká Británie

Nezisková organizace BookTrust zajišťuje a koordinuje dosud nejrozvinutější síť projektu Bookstart v Anglii, Walesu a Severním Irsku. Kromě distribuce sad jsou v rámci projektu nabízeny koutky (Bookstart Corners), kde se rodiče dětí setkávají s knihovníky, odborníky i s dalšími rodiči a získávají informace vztahující se k rozvoji dítěte prostřednictvím četby. Partnerská síť projektu je rozvětvená a zahrnuje rovněž porodnice, zdravotnická střediska a zařízení, školky a centra pro rodiny s malými dětmi, hračkářství, obchody a gastronomická zařízení s dětskými koutky.

Německo

Projekt Lesestart[11] používá slogan Tři milníky čtení (od první knížky k prvnímu čtení) a organizačně jej zajišťuje nadace Stiftung Lesen. V rámci projektu spolupracují veřejné knihovny, které podporují projekt vlastními aktivitami zaměřenými na práci s rodinami a malými dětmi. Do projektu je zapojeno celkem pět knihovnických svazů působících v Německu. Jejich členové pomáhají s distribucí knižních dárků ve čtyřech jazykových mutacích – v němčině, polštině, ruštině a turečtině. Účinná je i spolupráce nadace s experty a organizacemi zaměřenými na sociální problematiku rodin s malými dětmi. Projekt je celonárodně podpořen Ministerstvem vzdělání a výzkumu.

Další země

V dalších zemích je projekt Bookstart realizován na různé úrovni – celostátní, regionální či místní. Záběr projektu se odvíjí od objemu dostupné finanční podpory. Jeho klíčovými partnery či koordinátory jsou ve značné míře veřejné knihovny. V Japonsku byl projekt zahájen v roce 2000 a je realizován neziskovou organizací Bookstart Japan. Knihovny jsou koordinátorem projektu, do spolupráce jsou zapojena i zdravotnická střediska a místní organizace. Italská verze projektu Bookstart Nati per Leggere[12] existuje od roku 1999 a jejím výsledkem je výrazné zvýšení zájmu o čtení knih v rodinách. V Portugalsku dostávají knihy pro své děti přímo matky v porodnici. Švýcarský Buchstart Schweiz podpořila kromě nevládních organizací např. i loterie. Projekt Bookstart znají rodiny napříč kontinenty: v Irsku, ve Španělsku, na Maltě, v Polsku a Srbsku, v Jižní Koreji, Thajsku a Číně, na Novém Zélandu a v Austrálii, v Kolumbii i na Jamajce.

Odkazy

Reference

  1. BookTrust [online]. booktrust.org.uk [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. HOUŠKOVÁ, Zlata. S knížkou do života (Bookstart). S. 96–98. Čtenář: měsíčník pro knihovny [online]. Středočeská vědecká knihovna v Kladně, 2018 [cit. 2024-06-01]. Roč. 70, čís. 3, s. 96–98. Dostupné online. ISSN 0011-2321. 
  3. HOUŠKOVÁ, Zlata. S knížkou do života (Bookstart). S. 96–98. Čtenář: měsíčník pro knihovny [online]. Středočeská vědecká knihovna v Kladně, 2018 [cit. 2024-06-01]. Roč. 70, čís. 3, s. 96–98. Dostupné online. ISSN 0011-2321. 
  4. GIEBISCH, Roman. Projekt S knížkou do života (Bookstart) zahájen. Bulletin SKIP [online]. Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, 2018 [cit. 2024-06-01]. Roč. 27, čís. 2. Dostupné online. ISSN 1213-5828. 
  5. ČIŽINSKÁ, Barbora. Pokračování projektu S knížkou do života (Bookstart) – děti 3‒6 let. Knihovnicko-informační zpravodaj U Nás [online]. Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, 2020 [cit. 2024-06-01]. Roč. 30, čís. 2. Dostupné online. ISSN (online) 2571-4597 (online). 
  6. JEDLIČKOVÁ, Simona. Inspirační seminář k projektu Bookstart: S knížkou do života. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. Moravská zemská knihovna v Brně, 2023 [cit. 2024-06-01]. Roč. 37, čís. 2. Dostupné online. ISSN (online) 1804-4255 (online). 
  7. JANSOVÁ, Linda. Knihovnou roku 2018 se stala Místní knihovna Pavla Křížkovského z Holasovic. Bulletin SKIP [online]. Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, 2018 [cit. 2021-01-28]. Roč. 27, čís. 3. Dostupné online. ISSN 1213-5828. 
  8. Záštita ministra kultury [online]. Sknizkoudozivota.cz [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. 
  9. PALKOVSKÁ, Jana. Knihovnice ví, jak přilákat děti ke čtení. Za svou práci dostala ocenění. iDnes.cz [online]. MAFRA, 27. října 2023 [cit. 2024-06-01]. Dostupné online. 
  10. S knížkou do života - zpravodaj [online]. Sknizkoudozivota.cz [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. 
  11. Herzlich Willkommen [online]. lesestart-hannover.de [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. (německy) 
  12. Nati per leggere Leggiamo. Crescono, dentro. [online]. Natiperleggere.it [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. (italsky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

S knížkou do života v KMO.jpg
Autor: S knížkou do života, Licence: CC BY-SA 4.0
Projekt S knížkou do života v Knihovně města Ostravy.
Banner S knížkou do života.png
Autor: S knížkou do života, Licence: CC BY-SA 4.0
Banner projektu S knížkou do života - česká verze mezinárodního projektu Bookstart.
S knížkou do života.jpg
Autor: S knížkou do života, Licence: CC BY-SA 4.0
S knížkou do života