Saint-Domingue

Saint-Domingue
 Generální kapitanát Santo Domingo16251804První Haitské císařství 
Vlajka státu
vlajka

znak
geografie
Mapa
rozloha:
21 550 km²
obyvatelstvo
státní útvar
Saint-Domingská livre
státní útvary a území
předcházející:
Generální kapitanát Santo DomingoGenerální kapitanát Santo Domingo
následující:
První Haitské císařstvíPrvní Haitské císařství

Saint-Domingue je pojmenování pro bývalou francouzskou kolonii v Karibiku, na ostrově Hispaniola a přilehlých menších ostrovech (zejména Tortuga) od 17. století do počátku 19. století. Nástupnickým státem po Saint-Domingue bylo Haitské císařství, případně dnešní Haiti.

Historie

Před příchodem Francouzů byl ostrov Hispaniola celý pod kontrolou Španělů jako kolonie Santo Domingo. Francouzští bukanýři roku 1625 osídlili nejprve ostrov Tortuga (severně od Hispanioly), který se stal významnou základnou pirátů a korzárů, a následně se začali usazovat i na západní části Hispanioly.

Historická mapa Saint-Domingue

Francouzská kolonie na Tortuze byla oficiálně ustanovena roku 1659 výnosem krále Ludvíka XIV. Španělsko uznalo francouzskou svrchovanost nad západní částí Hispanioly roku 1697, kdy byl podepsána smlouva z Rijswijku. Saint-Domingue se stalo vysoce prosperující kolonií, jejíž ekonomika byla postavena na pěstování kávovníku, indigovníku a cukrové třtiny a následné výrobě cukru.

Vlajka revoluce

Na pozadí Velké francouzské revoluce propuklo na Saint-Domingue roku 1791 povstání černých otroků známé jako Haitská revoluce. Podepsáním basilejského míru roku 1795 přešla pod správu Francie do té doby španělská východní část ostrova. Francouzská dominance nad ostrovem skončila roku 1804 respektive 1808, kdy Haiti vyhlásilo nezávislost a stalo se druhým suverénním státem v Americe.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Cross of Burgundy.svg
Autor: Ningyou., Licence: CC BY-SA 3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king's prosonal flag. Used by the Carlist movement.
Royal Standard of King Louis XIV.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Standard of King Louis XIV
Royal Standard of the King of France.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Královská standarda francouzského krále (používaný jako státní vlajka Francouzským královstvím v období absolutní monarchie). Používaná byla v letech 1638 až 1790.
Flag of Haiti (1964–1986, civil).svg
Civil flag of Haiti from 1964 to 1986 and flag of the Empire of Hayti from 1804 to 1806
Flag of Haiti (1803–1804).svg
Flag of Haiti from 1803 to 1804
SaintDomingue.360.jpg
Map of French part of Saint Domingue (Haiti).
Map of Saint Domingue English.svg
Autor: Cheposo, Licence: CC BY-SA 4.0
Mapa de la Colonia Francesa de Saint-Domingue