Sakkára

Sakkára
© Vyacheslav Argenberg / http://www.vascoplanet.com/, CC BY 4.0
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška39 m n. m.
StátEgyptEgypt Egypt
Sakkára
Sakkára
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sakkára je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Sakkára.

Poloha

Plán Sakkáry

Nachází se na západním břehu Nilu na okraji libyjské náhorní plošiny přibližně 30 km jižně od Káhiry na ploše cca 7×1,5 km. Sloužila jako nekropole významného staroegyptského města Mennoferu nepřetržitě od počátku egyptské historie až do konce starověku. Název lokality je odvozován od jména staroegyptského boha Sokara, tato etymologie však prozatím není prokázána. Na severu zdejší pyramidová pole sousedí s lokalitou Abúsír, na vzdálenějším jihu s lokalitou Dahšúr.

Archeologie

Džoserova pyramida

V Sakkáře jsou v současné době známy pyramidové komplexy několika králů a královen 3., 5. a 6. dynastie, mezi nimi zejména Džosera, Tetiho, Pepiho I. a II., a také pyramidy panovníků 8. dynastie Ibiho a 13. dynastie Chendžera. Lze předpokládat, že v méně prozkoumané jižní části lokality budou nalezeny další hrobky z doby pozdní Střední říše. Na stěnách pohřební komory posledního panovníka 5. dynastie Venise jsou poprvé doloženy Texty pyramid; jejich poslední výskyt je prozatím zaznamenám v pyramidě Ibiho.

Vedle královských pohřbů v pyramidách se v Sakkáře ovšem nacházejí také královské mastaby. Mimo mastabu panovníka Šepseskafa ze závěru 4. dynastie jde o hroby připisované panovníkům 1. dynastie, podle některých badatelů ovšem nepravé, přičemž skutečné hrobky byly vybudovány v Abydu (otázka dvou hrobek rozdílných architektonických typů přisuzovaných stejným panovníkům není doposud uspokojivě vysvětlena), a jen těžko identifikovatelné nečetné hrobky 2. dynastie, na nichž stopy plenění a pálení poukazují na možnost úmyslné devastace některých z nich.

Z pozůstatků dalších staveb se v Sakkáře nacházejí hroby významných soukromých osob z celého období starověkých dějin (mastaba Cejova, Ptahhotepova, Mererukova a Kagemniho z doby 5. dynastie, hrobka Haremhebova z 18. dynastie, z doby, kdy byl ještě soukromou osobou), pohřebiště posvátných býků Serapeum a řada jiných.

Na lokalitě pracuje egyptsko-česká expedice Mohameda Megaheda a Hany Vymazalové, v prostoru Džedkareova pyramidového komplexu a sousedních hrobek hodnostářů.[1] Český egyptologický ústav na severu Sakkáry pokračoval ve výzkumu Cejovy mastaby.[2] Týmu se povedlo také lokalizovat hrobku úředníka Ptahšepsese z počátku 5. dynastie, jmenovce vezíra Ptahšepsese z Abúsíru.[3]

Reference

  1. Egyptologové objevili dosud neznámou královnu a hrobku mocného hodnostáře. iDNES.cz [online]. 2019-04-02 [cit. 2023-05-10]. Dostupné online. 
  2. Čeští egyptologové zkoumají vzácnou hrobku, Američané jim dali přednost. iDNES.cz [online]. 2019-01-27 [cit. 2023-05-10]. Dostupné online. 
  3. Čeští egyptologové vykopali ztracenou hrobku starověkého dvořana. iDNES.cz [online]. 2022-11-10 [cit. 2023-05-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Saqqara BW 5.jpg
Autor: Berthold Werner, Licence: CC BY 3.0
Egypt, Sakkara, step pyramid
Egypt location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Egypt
Saqqara, Ancient Egypt.jpg
© Vyacheslav Argenberg / http://www.vascoplanet.com/, CC BY 4.0
Saqqara, ancient burial grounds of Egyptian royalty, the necropolis for the ancient Egyptian capital, Memphis. Saqqara, Ancient Egypt.