Sakrabonka

Sakrabonka
Kolejiště vlakového nádraží, kde byla usedlost Sakrabonka
Kolejiště vlakového nádraží, kde byla usedlost Sakrabonka
Základní informace
Zánik1871
Další majiteléVáclav Kříž, rodina Neubergova, baron Josef Schüttelsberg
Poloha
Adresapůvodní č.p. 17 - 19, Praha 2 - Vinohrady, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sakrabonka (Neuberkova, Neubergová) je zaniklá usedlost v Praze 2-Vinohradech. Nacházela se v místech kolejiště Hlavního nádraží.[1][2]

Historie

Vinice zde bývaly již ve středověku a nesly názvy Křížovka (podle majitele Václava Kříže), Šrámovská, Lichucká a Kilianova. Usedlosti na nich do roku 1785 postavené se jmenovaly Chalupa, Zablačka a Zaprkny a byly očíslovány čp. 17 – 19. Neuberkova (Neubergová) za Novou branou je uváděna vinice v 18. století. Na své východní straně sousedila s Bayrovou.

Počátkem 19. století tyto tři pozemky vlastnil baron Josef Schüttelsberg. V té době zde již stál letohrádek s věžičkou, který byl obklopen hospodářskými budovami, zahradou a parkem.[3] Baron v letohrádku zřídil hostinec vybavený nejmodernějším kulečníkem.

Když v polovině 19. století vypukla v Praze epidemie neštovic, byla na zahradě usedlosti zřízena provizorní nemocnici. V té kromě jiných obyvatel zemřela také Anna Schwindtnerová, sestřenice malíře Josefa Mánesa.

V 60. letech 19. století vykoupila pozemky železniční společnost a postavila na nich nádraží. Nějaký čas byly v letohrádku sklady a noclehárna pro dělníky. V létě roku 1871 budova při požáru shořela.

Odkazy

Reference

  1. Císařské povinné otisky map stabilního katastru. 1841, Vinohrady - dříve Weinberge (Winice). CPO evid. č. 3498-1, mapový list č. III., mapový list č. IV.. Český úřad zeměměřický a katastrální. Archivní mapy. [Dostupné online].
  2. Plán Prahy J. D. Hubera z roku 1769 (perspektivní). In: Historický atlas měst: Praha. Historický ústav Akademie věd ČR, v. v. i., 1994. Dostupné online Archivováno 4. 9. 2017 na Wayback Machine..
  3. Neubergova. Město Praha. Odbor památkové péče: Vinohrady. Obraz. [cit. 2017-05-07] Dostupné online.

Literatura

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 256 – 257.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Praha hlavní nádraží - pohled na místo usedlosti Sakrabonka.jpg
Autor: Vojtěch Dostál, Licence: CC BY-SA 4.0
kolejiště vlakového nádraží, kde byla usedlost Sakrabonka