Sam Nujoma

Sam Nujoma
1. prezident Namibie
Ve funkci:
21. března 1990 – 21. března 2005
Předchůdcenikdo, funkce vytvořena
NástupceHifikepunye Pohamba
Stranická příslušnost
ČlenstvíSWAPO

Narození12. května 1929 (93 let)
Ongandjera
ChoťKovambo Nujoma
Alma materUniversity of Namibia
Namibia University of Science and Technology
Profesepolitik a autor autobiografie
Náboženstvíluteránství
OceněníŘád přátelství (1989)
Cena Indiry Gándhíové (1990)
čestný doktor Ruské univerzity družby národů (1998)
Řád dobré naděje
Leninova mírová cena
… více na Wikidatech
CommonsSamuel Nujoma
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Samuel Daniel Shafiishuna Nujoma (* 12. května 1929, Etunda, Jihozápadní Afrika) byl dlouholetým vůdcem namibijského osvobozeneckého hnutí Lidové organizace Jihozápadní Afriky (SWAPO) a následně prvním prezidentem nezávislé Namibie. Sam Nujoma je bezesporu nejvýznamnější postavou moderní namibijské historie.

Život

Narodil se v chudé zemědělské rodině nejpočetnějšího namibijského etnika Ovambo ve vesnici v namibijském regionu Omusati. V letech 19371945 navštěvoval misijní školu, poté odešel k příbuzným do Walvis Bay a později do Windhoeku a začal pracovat u železnice. Své vzdělání si dále rozšiřoval večerním a korespondenčním studiem.

Politicky se nejprve profiloval v dělnickém hnutí, následně byl roku 1959 zvolen čelným představitelem Ovambo People’s Organisation – OPO (Ovambská lidové organizace) a o rok později se stal šéfem South West Africa People's Organisation - SWAPO (Lidová organizace Jihozápadní Afriky), organizace, která OPO nahradila. Nujoma v této době psal petice OSN, ve kterých požadoval ukončení okupace země Jihoafrickou republikou, a organizoval odpor proti režimu apartheidu.

Jihoafrické úřady Nujomu za tuto činnost uvěznily. V březnu roku 1960 odešel do exilu, kde při nejrůznějších příležitostech vystupoval proti jihoafrické přítomnosti v Namibii. V roce 1966 se rozhodl řešit problém násilnou cestou, pašoval do Namibie zbraně a stanul v čele ozbrojeného boje za nezávislou Namibii. Stále však také cestoval a snažil se získat mezinárodní podporu.

Teprve uplatnění rezoluce RB OSN č. 435 vedlo 21. března 1990 ke vzniku samostatné Namibie. V demokratických volbách byl Nujoma zvolen do Ústavodárného shromáždění, které jej jednomyslně zvolilo za prvního namibijského prezidenta. Všelidovým hlasováním byla tato volba zopakována v letech 1994 a 1999. Zastával smířlivou politiku vůči bílé menšině v Namibii, která však má výrazný podíl na ekonomice. Nepopulární se stal díky utrácení mnoha prostředků za vládní limuzíny, vrtulníky a letadla.

Do značné míry kontroverzní je Nujomovo třetí prezidentské období. Namibijská ústava totiž umožňuje prezidentovi pouze dvě volební období. Před prezidentskými volbami roku 1999 však byla přijata změna ústavy, která příslušné ustanovení upřesnila tak, že Nujomovo první volební období se nepočítá vzhledem k tomu, že byl zvolen parlamentem a nikoliv všelidovým hlasováním.

Přestože Namibie je obecně považována za jednu z nejdemokratičtějších zemí v Africe, prezident Nujoma postupem času stále více uplatňoval autoritářský způsob vládnutí. Umožnilo mu to formální i neformální rozšiřování své moci. Ve formální rovině došlo k několika změnám zákonů posilujících vliv prezidenta. Neformální moc uplatňuje Nujoma především prostřednictví svého vedoucího postavení ve straně SWAPO, které mu přísluší i po odchodu z prezidentské funkce. Podle vnitřních pravidel SWAPO nominuje šéf strany prvních 32 kandidátů na kandidátní listině SWAPO pro parlamentní volby.

V prezidentských volbách roku 2004 již Nujoma kandidovat nemohl, dosáhl však zvolení svého dlouholetého spolupracovníka Hifikepunye Pohamby. Významný podíl na moci v Namibii si však Nujoma stále udržuje jako prezident SWAPO.

Vyznamenání

Odkazy

Reference

  1. Deposita Sam Nujoma ofrenda floral a héroes cubanos. Granma.cu [online]. [cit. 2020-06-24]. Dostupné online. (španělsky) 
  2. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2020-06-11]. Dostupné online. 
  3. National Orders | South African History Online. web.archive.org [online]. 2015-01-13 [cit. 2021-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-01-13. 

Externí odkazy

Prezident Namibie
Předchůdce:
-
19902005
Sam Nujoma
Nástupce:
Hifikepunye Pohamba


Média použitá na této stránce

Ribbon jose marti.png
Autor: Artur Balana, Licence: CC BY 3.0
Stuha řádu José Martí
PRT Order of Liberty - Grand Collar BAR.png
Autor: Gonçalo Veiga, Licence: CC BY-SA 4.0
Order of Liberty - Grand Collar
Ord.GoodHope-ribbon.gif
Good Hope's order in South Africa - ribbon
DPRK ribbon bar - Order of National Flag 1st Class.svg
Autor: Koreller, Licence: CC0
Barrette de décoration de la Corée du Nord - Ordre du Drapeau National 1re Classe
Ribbon bar of the Order of the Star of Ghana.gif
Autor: McOleo, Licence: CC0
Ribbon bar of the Order of the Star of Ghana
Order of the Companions of O.R. Tambo (ribbon bar).gif
Autor: McOleo, Licence: CC0
Ribbon bar of the Order of the Companions of O.R. Tambo (Republic of South Africa)
Vietnam Friendship Order ribbon.png
Autor: dokientrung, Licence: CC BY-SA 3.0
Vietnam Hero of Labor ribbon
Ord.Merit.Congo.png
Autor: Skukifish, Licence: CC BY-SA 3.0
Ordine al Merito del Congo - Cavaliere
Ordre du Nichan Iftikhar GC ribbon (Tunisia).svg
Autor: Boroduntalk, Licence: CC BY 3.0
Ribbon bar: L'Ordre du Nicham Iftikar, Grand'Croix, Tunisia.
Order of the Golden Heart of Kenya.svg
Autor: Mimich, Licence: CC BY-SA 3.0
Ribbon of the Order of the Golden Heart of Kenya
Namibia.SamNujoma.01.jpg
Autor: Marcello Casal Jr./ABr, Licence: CC BY 3.0 br
Sam Nujoma, president of Namibia from 1990 to 2005. He was succeeded by Hifikepunye Pohamba