Sambre

Sambre
Sambre v centru Namuru
Sambre v centru Namuru
Základní informace
Délka toku180 km
Plocha povodí2750 km²
Průměrný průtok[1]21,764 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
FrancieFrancie Francie (Nord-Pas-de-Calais, Pikardie), BelgieBelgie Belgie (Henegavsko, Namur)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Rýn, Máza
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sambra (francouzsky Sambre, valonsky Sambe) je řeka v severní Francii a jižní Belgii. Protéká francouzskými departementy Aisne a Nord a belgickými provinciemi Henegavsko a Namur. Je levostranným přítokem Mázy. Má délku 180 km, z toho 62 km ve Francii. Plocha povodí činí 2750 km², z toho 1250 km² ve Francii. Průměrný sklon francouzské části řeky je 0,2 .

Průběh toku

Sambre pramení u Nouvion-en-Thiérache ve francouzském departementu Aisne v nadmořské výšce 200 m v severozápadních výběžcích Arden. Teče převážně po rovině. Protéká francouzsko-belgickou uhelnou pánví, která byla kdysi důležitou průmyslovou oblastí. Řeka je na značné části toku regulována a vlévá se do Mázy v belgickém Namuru.

Vodní režim

Zdroj vody je převážně dešťový. Maximálních stavů dosahuje v zimě a na jaře.

Využití

Vodní doprava je možná téměř na celém toku. Do města Charleroi mohou plout lodě s výtlakem do 1500 t. Průplavem Sambre-Oise je spojena s řekou Oise (povodí Seiny) a díky kanálu Charleroi-Brusel má spojení s Bruselem a povodím řeky Šeldy. Mezi města a obce na jejím toku mimo jiné patří:

Poznámky

  1. Jedná se o průměrný roční průtok za rok 2004, měřeno v Namuru. Viz údaje o průtoku hlavních valonských řek v letech 1995-2004 na http://environnement.wallonie.be (francouzsky).

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Namur JPG02.jpg
Autor: Jean-Pol GRANDMONT, Licence: CC BY 3.0
Namur, the Sambre river, the old city and the St. Aubin cathedral (XVIIIth century).