** Starty a góly za reprezentaci aktuální k
*** Trenérské působení aktuální k

Sami Tuomas Hyypiä (* 7. října 1973, Porvoo, Finsko) je finský fotbalový trenér a bývalý fotbalový obránce.

Klubová kariéra

Počáteční kariéra

Hyypiä se seniorským fotbalem začal ve finském týmu MyPa, ve kterém strávil tři roky a získal dva domácí poháry.[1]

V roce 1995 byl na zkouškách v anglickém Newcastle United, ale neuspěl. Zamířil tak do Nizozemska, kde se upsal prvoligovému Willem II. Během čtyř let mu byla svěřena kapitánská páska a ještě před odchodem do Liverpoolu roku 1999 pomohl týmu kvalifikovat se do hlavní skupinové fáze v Lize mistrů.[1]

Ještě před tím, v ročníku 1998/99 přispěl k historickému druhému místu v Eredivisii.

Liverpool

Roku 1999 přestoupil Hyypiä do Liverpoolu za částku 2,6 milionu liber (£).[2] Trenér Gérard Houllier urostlého finského obránce zakomponoval do týmu, jemuž se během sezóny 2000/2001 podařilo získat pohárový treble. Hyypiä debutoval proti Sheffieldu Wednesday dne 7. srpna 1999.[1] Partnerem v obraně se mu stal Švýcar Stéphane Henchoz.[1] Liverpool 11. září 1999 přivítal hlavního rivala Manchester United a ve 3. minutě prohrával 0:1, když si dal vlastní gól Carragher. Hyypiä ve 23. minutě snížil hlavou na 1:2, poté co se minuty před ním po přímém kopu Beckhama prosadil Andy Cole. Byl to jeho první gól v Anglii.[3] Ani gól Patrika Bergera nakonec neodvrátil porážku 2:3.[4] Začátkem prosince zaznamenal druhý gól v Premier League, a to v utkání se Sheffieldem Wednesday, kdy po rohu Davida Thompsona zakončil přesně hlavou. Další tři góly od Danny Murphyho, Stevena Gerrarda a Davida Thompsona rozhodli o výhře Liverpoolu 4:1. Kromě vstřeleného gólu mohl Hyypiäho těšit i fakt, že Liverpool v tuto dobu disponoval nejlepší obranou v celé lize.[5]

Začátkem března se oba týmy opět setkaly v Premier League. Hyypiä nastoupil od začátku, těsně před prvním poločasem se však zranil po souboji se Solskjærem, útočníkem, jehož hlídání měl na starosti. Kouč Houllier váhal se střídáním a během minut, kdy hráli jeho svěřenci v 10 lidech, se gólově prosadil právě Solskjær. Hyypiäho ve druhém poločase vystřídal Danny Murphy, ale skóre 1:1 už zůstalo neměnné.[6]

V ročníku 2000/2001 odehrál celé utkání na hřišti Leeds United a už ve 2. minutě otevřel skóre, opět hlavou. Divoké utkání ale nakonec Liverpool prohrál, soupeřův australský útočník Mark Viduka se čtyřmi góly postaral o vítězství Leedsu 4:3.[7] Častá zranění Redknappa a Fowlera mu umožnila stát se kapitánem, který dovedl mužstvo k triumfům v FA Cupu, League Cupu a v Poháru UEFA.[2] V tomto období obvykle vedl obrannou čtveřici ve složení Carragher, Hyypiä, Henchoz, Babbel. Mezi lednem 2001 a říjnem 2001 odehrál celkově 87 utkání za sebou bez karetního trestu.[3]

Kontrakt s Liverpoolem měl uzavřený až do roku 2009, přesto se v létě 2007 často mluvilo o jeho odchodu do jiného anglického týmu. Ucházely se o něj týmy jako Fulham FC nebo Newcastle United FC. Hyypiä se rozhodl ale svou smlouvu dodržet a v Liverpoolu zůstal. Za toto období se stal jedním z nejlepších stoperů, kteří v Liverpoolu působili.

Po deseti letech strávených v Liverpoolu odešel jako volný hráč v červenci roku 2009 do Leverkusenu. Svoji fotbalovou kariéru ukončil v roce 2011.

Reprezentační kariéra

Sami Hyypiä v dresu Liverpoolu.

Sami je hráč s druhým nejvyšším počtem startů v A-mužstvu Finska (po Jari Litmanenovi, který jich má 137).

Trenérská kariéra

Poté krátce působil u finské fotbalové reprezentace a v roce 2012 se stal trenérem německého klubu Bayer 04 Leverkusen. V dubnu 2014 byl společně se svým asistentem Lichtem z funkce propuštěn.[9]

Začátkem června 2014 se stal koučem druholigového anglického týmu Brighton & Hove Albion, se kterým podepsal smlouvu na tři roky.[10] K dispozici měl hostujícího útočníka Darrena Benta. V prosinci 2014 po šesti měsících rezignoval, během 26 zápasů jeho tým vyhrál pouze 6.[11] Jeho posledním zápasem byla remíza 1:1 na hřišti Wolverhamptonu.[12] Brighton byl v době jeho odchodu na 22. místě ze 24 týmů.

Trenérem FC Zürich se stal v srpnu 2015, podepsal dvouletou smlouvu.[13] Po porážce proti Luganu 0:4 v průběhu května 2016 byl propuštěn,[14] navzdory tomu že dovedl Curych do finále domácího poháru, kde se měl střetnout právě s Luganem.[15] Po jeho odvolání curyšské mužstvo nedokázalo odvrátit sestup do druhé ligy.

1. a b c d Sami Hyypia. liverpoolfc.com [online]. [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  2. a b CHICKEN, Steven. A tribute to Sami Hyypia and one of Liverpool’s best ever bargain buys. Planet Football [online]. 2019-08-07 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  3. a b Players - Sami Hyypia. LFCHistory.net [online]. [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Liverpool 2 - 3 Manchester United. The Guardian [online]. 1999-09-11 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  5. WOOD, Stephen. Young guns get Liverpool back on track. Independent.ie [online]. 1999-12-06 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  6. WILSON, Paul. United survive Berger's bullet. The Guardian [online]. 2000-03-05 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  7. Leeds United FC 4-3 Liverpool FC. ozwhitelufc.net.au [online]. [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  8. Sami Hyypiä – Century of International Appearances [online]. RSSSF, 16 December 2012 [cit. 2012-02-16]. Dostupné online. (anglicky)
  9. Hyypiä ako tréner v Leverkusene skončil, SME.sk, citováno 6. 4. 2014 (slovensky)
  10. Sami Hyypia: Brighton appoint ex-Liverpool defender as new boss. BBC [online]. 2014-06-06 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  11. Sami Hyypia: Brighton manager resigns after one win in 18 games. BBC [online]. 2014-12-22 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  12. Wolverhampton Wanderers 1-1 Brighton & Hove Albion. BBC [online]. 2014-12-20 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  13. Sami Hyypia: Ex-Liverpool player appointed FC Zurich coach. BBC [online]. 2015-08-21 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)
  14. REY, Claudia. Hyypiä muss gehen. Neue Zürcher Zeitung [online]. 2016-05-12 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (německy)
  15. Sami Hyypia out as Zurich coach after slump to last place. USA Today [online]. 2016-05-12 [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky)

Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
(c) Alii h na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY 2.5

A photo of Sami Hyypia, taken by my friend Phillip Chambers, and edited by me, Alistair Hart. The full photo can be found on flickr.

Note: I realise that the license on flickr does not match the licensing used here, but this is a different image. Both the photographer and myself give full consent to it being used here in this way. aLii 17:22, 12 June 2006 (UTC)