Samovar

Samovar na dřevěné uhlí
Sbírka samovarů
Ruský samovar – schéma: 1) kryt topeniště, 2) nosič konvice, 3) poklička, 4) mísa – nádrž na vodu, 5) držadlo, 6) šíje spojuje mísu se stojanem, 7) výtoková hubička, 8) výpustní kohout, 9) knoflík – držadlo pokličky

Samovar je ruské tradiční zařízení pro vaření vody s vnitřním topidlem, určené k přípravě čaje. Zpočátku se voda ohřívala trubkou naplněnou dřevěným uhlím. Později se objevily další druhy samovarů, vytápěné petrolejem nebo elektricky.

Rozdělení samovarů

Současná klasifikace samovarů uznává následující typy:

  • elektrický samovar – vodu ohřívá vestavěné topné tělísko stejně jako v rychlovarné konvici
  • žárový samovar – jinak také uhelný, dřevný
  • kombinovaný samovar

Historie výroby

Přístroje tohoto typu byly dlouho známy v Číně, ale nepoužívaly se k přípravě čaje. První samovary na ruském území se začaly vyrábět v polovině 18. století v hutích na Urale. Záhy se však stalo hlavním místem produkce a vývoje samovarů západoruské město Tula, odkud také pochází nejstarší věrohodné písemné zprávy o jejich výrobě.

Roku 1778 na ulici Štykovaja, v tulské čtvrti Zářečí, vyrobili samovar bratři Ivan a Nazar Lisicynovi v malé dílně. Jejich podnik byl prvním samovarovým závodem ve městě. Zakladatelem podniku byl jejich otec, původně puškař a mědikovec Fedor Lisicyn. Už v roce 1803 v závodě pracovali čtyři tulští měšťané, sedm puškařů, dva vozkové a 13 Rolníků – dohromady 26 zaměstnanců. To už byla továrna s kapitálem 3000 rublů a výnosem 1500 rublů. Továrna v roce 1823 přešla na Nazarova syna Nikitu Lisicyna. Samovary Lisicynových se vyznačovaly nápaditými tvary a výzdobou. Běžné byly tepané a gravírované ozdoby na podstavci samovaru, vejcovitý tvar nádrže, kohouty ve tvaru delfína, ozdobná držadla. Výroba samovarů se ukázala jako velmi výnosná. Řemeslníci se rychle změnili na továrníky a dílny na továrny, takže k roku 1808 fungovalo v Tule již osm výrobců samovarů. V roce 1812 vznikla továrna Vasilije Lomova, v roce 1813 Andreje Kuraševa. Vasilij Lomov společně s bratrem Ivanem produkovali samovary vysoké kvality, asi 1000–1200 kusů ročně a stali se široce známými. Samovary se tehdy prodávaly na váhu a stály: z mosazi 64 rublů za pud (16,3 kg), z mědi 90 rublů za pud. V roce 1850 jenom v samotné Tule bylo 28 továren na samovary, které produkovaly okolo 120 tisíc samovarů ročně a k tomu velké množství dalších výrobků z mědi. Například továrna J. V. Ljalina zhotovila za rok více než 10 tisíc kusů samovarů.

Na přelomu 19. a 20. století se objevují nové typy samovarů, jako např. petrolejový, samovar Paričko, měděné samovary z továrny Černikovových s bočním ohřevem. Petrolejové samovary se prosadily především tam, kde byl snadno dostupný a levný petrolej, zvláště na Kavkaze. Petrolejové samovary se také ve velkých počtech exportovaly.

V roce 1908 závod Bratři Šachdatové a spol. poprvé vyrobil samovar s odnímatelnou nádobou na vodu – tzv. samovar Paričko (nazváno dle vynálezce, ing. A. J. Parička). Tyto samovary byly bezpečné z požárního hlediska, nemohly se zničit jako obyčejné samovary, když v nich nebyla voda. Díky vybavení dmychadlem a možnosti regulace tahu plamene v nich voda zůstávala dlouho horká. Také čištění bylo pohodlné. Jako palivo bylo možné použít dřevěné uhlí, líh i jiná paliva.

Revoluce roku 1917 přinesla řadu změn. V roce 1918 byly podniky na výrobu samovarů znárodněny. Roku 1919 vzniká v Tule státní sdružení továren na výrobu samovarů. Roku 1922 se výroba samovarů soustředila v Prvním státním mědizpracujícím závodě ve městě Kolčugino. V současnosti funguje pod názvem Kolčug-Micar a.s.

Konstrukce samovaru

Samovar (1844)

Bez ohledu na pestrost tvarů jsou samovary koncipovány shodně. Každý samovar je složen z dále popsaných dílů (viz též obrázek – schema):

  • Mísa – nádrž na vodu, základní část, do které se nalévá voda k vaření
  • Dutina – topeniště, umístěno uvnitř mísy, sem se vkládá palivo, zde je případně hořák na kapalná paliva. Vnější stěna topeniště funguje jako tepelný výměník – předává teplo vodě
  • Kruh – litinová kruhová deska, která shora zakrývá mísu
  • Šíje – zúžená část, která spojuje dno mísy se stojanem
  • Stojan (podstavec) samovaru – základní, stojná část
  • Držadla – jsou zhotovena z tepelně izolačního materiálu, připevněna na mísu a umožňují přenášet celý samovar i v chodu, za horka
  • Růžice – zdobená obruba, ze které vystupuje kohout na horkou vodu
  • Ručka – páčka, kterou se ovládá výpustní kohout
  • Výpustní kohout
  • Poklička – zakrývá shora nádobu na vodu
  • Průduchy – otvory na pokličce pro odchod páry
  • Nosič konvice – obruba na pokličce, do které se vkládá konvička se zavářkou – čajovým koncentrátem

Obvyklými materiály pro výrobu samovarů jsou:

Příprava čaje s pomocí samovaru

Samovar neslouží přímo k přípravě čaje, ale k vaření vody pro přípravu čaje. Do mísy se nalije voda, která se přivede do varu. V malé konvičce se vroucí vodou spaří listový čaj. Ten se nechá vyluhovat až do vzniku silného extraktu – zavářky. Během vyluhování a i následně během přípravy čaje do šálků je konvička uložena v nosiči úplně nahoře na samovaru. Tak je zaručeno uchování zavářky v teple. Pokud se rozhodneme čaj konzumovat, odlijeme si do svého šálku z konvičky potřebné množství extraktu a dolijeme horkou vodou z kohoutu na nádrži samovaru. Čajové lístky zůstanou v konvičce. Množstvím čajového koncentrátu řídíme sílu čaje.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Самовар na ruské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Family portrait by T.Myagkov.jpg
Family portrait. 1844. Canvas, oil. 115,3х143,3. Sisters Zagryazhskie: Varvara Andreevna (Belikova), Nadezhda Andreevna (Plechko), Sophia Andreevna (Chulkova); and Alexey Dmitrievich Plechko. For this work Myagkov was awarded by silver medal.
1989 CPA 6044.jpg
A USSR stamp.
1989 CPA 6045.jpg
A USSR stamp, "Squash" samovar.
1989 CPA 6043.jpg
A USSR stamp, Pear-shaped samovar
Samovar schema.jpg
Ruský samovar, schematický nákres
1989 CPA 6046.jpg
A USSR stamp, Samovar in the form of a classical vase.
Samovar.silver.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Russians samovar.jpg
Русские самовары