Sanacht

Sanacht
Nebka
Část reliéfu, zobrazující faraona. K vidění v Britském muzeu.
Část reliéfu, zobrazující faraona. K vidění v Britském muzeu.
Doba vlády2610–2593 př. n. l.[1]

18–19 nebo 5–7 let (Manetho)

19 let (Turínský královský papyrus)
Rodné jméno
Horovo jméno


Narození27. století př. n. l.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sanacht, možná také Nebka, byl prvním nebo druhým faraonem 3. dynastie ve starověkém Egyptě. Vládl přibližně v letech 2610–2593 př. n. l.[1][2]

Nejasnosti kolem faraona

Kolem tohoto faraona panují velké nejasnosti. Některé zdroje říkají, že Sanacht a Nebka jsou jedna a ta samá osoba. Nebka je uveden jako první faraon 3. dynastie jak v Turínském listu tak i v Abydoském královském seznamu a uvádí jej tak i Manehto. Tuto domněnku dokládá i pečeť, která byla nalezena v mastabě K2 blízko Beit Challafu.[3] Je na ní zobrazeno Sanachtovo jméno společně s výrazem „ka“ ze jména „Nebka“. Ovšem těžko se to může brát jako nezvratný důkaz.

Jiné zdroje uvádějí, že by Sanacht měl být v hierarchii umístěn až za Chabu či Huneje, tedy panovníky konce 3. dynastie. Další zdroj Westcar Papyrus umisťuje Nebku za krále Džosera. Tento krok je argumentován faktem, že v hrobce Chasechemueje, posledního vladaře 2. dynastie, byla nalezena pečeť s Džoserovým jménem, což by mohlo znamenat, že Džoser byl Chasechemuejův syn, který ho po jeho smrti pohřbil a stal se jeho nástupcem. Další možností by bylo, že Nebka a Džoser byli sourozenci, avšak této teorii se nedostává velké podpory.

Historický odkaz

Sanachtovo jméno se objevuje na části pískovce ve Wadi Maghara na sinajském poloostrově,[4] blízko tyrkysových a měděných dolů. Reliéf zobrazuje krále s červenou korunou Dolního Egypta. U reliéfu je zaznamenáno pouze jeho Horovo jméno – Sanacht.

Jeho jméno bylo také vyobrazeno v malé pyramidě na ostrově Elefantina. Stejně jako Hunej a Snofru vybudoval mnoho malých pyramid po celé zemi, které však nebyly využívány jako hrobky. Tento fakt podporuje ideu, že Sanacht žil v pozdější době 3. dynastie.

Reference

  1. a b HORNUG, Erik. Ancient Egyptian Chronology [online]. Leiden, Boston:Brill: Briil, 2006. S. 491. Dostupné online. ISBN 978-90-04-11385-5. (anglicky) 
  2. VERNER, Miroslav. Abúsír. V srdci pyramidových polí. Praha: Nakladatelství Academia, 2017. ISBN 978-80-200-2700-9. S. 65–73. 
  3. Beit Khallaf [online]. Khallaf/ Dostupné online. (německy) [nedostupný zdroj]
  4. Wadi-Maghara [online]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy


Předchůdce:
Chasechemuej
Znak z doby nástupuEgyptský král
2610–2593 př. n. l.
Znak z doby konce vládyNástupce:
Džoser

Média použitá na této stránce

Pschent2.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
Dvojitá koruna Dolního a Horního Egypta
Histoire de l’Art Egyptien by Theodor de Bry, digitally enhanced by rawpixel-com 103.jpg
Autor: Rawpixel, Licence: CC BY-SA 4.0
Ramses-Meïamoun fight against Katas on the edge of Orontes from Histoire de l'art égyptien (1878) by Émile Prisse d'Avennes (1807-1879). Digitally enhanced by rawpixel.
ReliefFragmentOfPharaohSanakht-BritishMuseum-August21-08.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief fragment of pharaoh Sanakht, third dynasty, circa 2670 BC. Sanakht is shown in the pose of smiting an enemy. Originally from Serabit in the Sinai, EA 691.
(From Pharaoh en:Sanakhte's article, reign: 2686-2667 BC. His name in the en:serekh appears to be: Sa(?)-n-nakht-th, composed of 4 hieroglyphs.)