Sandrik

SANDRIK
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení1895
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum zániku1990
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Osudprivatizace
ZakladatelJohann Sandrik
SídloDolné Hamry, Rakousko-Uhersko
Československo
Charakteristika firmy
Oblast činnostistolní nádobí a náčiní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sandrik byla společnost na výrobu kovového stolního nádobí, nářadí a náčiní, založená roku 1895 na středním Slovensku v Dolních Hamrech, nyní místní část města Hodruša v údolí Hodrušského potoka, ve středním Pohroní. Název firmě dal Johann Sandrik, zakladatel a majitel pozemků. Lokalita byla volena podle stříbrných dolů. Firma užívala na svých výrobcích ochrannou známku v podobě ražené rozety ze šesti kroužků kolem středního kroužku.

Historie

Sandrik Praha, inzerát z 19.6.1926

V první etapě se vyráběly příbory, stolní nádobí a stolní náčiní ze stříbra nebo z alpaky. Firma musela čelit konkurenci rakouských výrobcůː J. C. Klinkosche ve Vídni, akciové společnosti Berndorf AG v Badenu u Vídně, německé WMF a francouzské továrně Christofle v Saint Denis u Paříže. Pod hrozbou bankrotu se firma za vedení Jana Peterky v roce 1903 musela přeorientovat ze stříbra na levnější zboží z alpaky.[1]

Po vzniku Československa se výroba značně rozšířila, vedle menšinového stříbra a alpaky od poloviny 20. let převládlo zboží s raženou značkou Sandrik Anticorro, jež označuje užívání antikorozní chromované oceli. Významným obchodním i uměleckým počinem bylo zavedení designu funkcionalismu od poloviny 20. do konce 30. let 20. století, kdy se firma rozšířila na akciovou společnost s pobočkami v Čechách a na Moravě a své návrhy realizovali pražští výtvarníci Rudolf Stockar Ladislav Sutnar, Bohumil Južnič a jiní.[2] Odbyt výrobků zajišťovala mimo jiné Družstevní práce se sítí prodejen Krásné jizby.

Sandrik-T-Anticorro logo Sandrik/Toner na noži
Stojánek na ubrousky Ladislav Sutnar, Sandrik, po roce 1925
Sandrik Anticorro lžíce na salát, po roce 1960

V roce 1945 byl Sandrik zestátněn, jeho továrny působily v Praze, Plzni, Turnově a Žamberku i v původní továrně na Slovensku. Výroba nadále svými příbory a dalším stolním náčiním pokrývala nejen československý trh, začala vyvážet také do Sovětského svazu a dalších zemí RVHP.

V letech 1953-1956 se vyrábělo již v 19 závodech.[3] Po modernizaci výroby v 70. letech se továrny osamostatnily, Sandrik užíval kombinované logo s písmenem T, později se samostatnou firmou TONER n.p., ROSTEX a MIKOV, s vlastními značkami na výrobcích.

Současnost

  • Po roce 1990 byla firma zprivatizována. Dále pokračuje česká výroba pod značkou Toner s.r.o. se svým dosavadním logem z listů[4]
  • Jedna z poboček byla začleněna do rakouského koncernu Berndorf AG v Badenu u Vídně jako jeho divize.[5] Dominance asijských výrobců ovšem i tuto výrobu značně redukovala.
  • V roce 1999 navázala na tradice nová slovenská firma Sandrik 1895, která užívá ochrannou známku SANDRIK s rozetou v upraveném designu.[6]

Sbírky

Žádné muzeum výrobky firmy Sandrik nesbírá systematicky, jednotlivé předměty (nejčastěji designové z období funkcionalismu) mají Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Severočeské muzeum v Liberci, Muzeum východních Čech v Hradci Králové a další.

Odkazy

Reference

  1. STEHLÍKOVÁ, Dana, Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví. Libri Praha 2003, s. 438-439
  2. Český funkcionalismus 1920-1940. Praha , svazek 2, s. 139
  3. STEHLÍKOVÁ, 2003, s. 439
  4. https://www.toner.cz/
  5. https://berndorf.sk/
  6. web firmy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Sandrik-T-Anticorro logo3.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Sandrik-T-Anticorro logo3, po roce 1962
Stojánek na ubrousky Ladislav Sutnar, Sandrik.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Stojánek na ubrousky Ladislav Sutnar, Sandrik, po roce 1925
Sandrik - inzerat 1926.jpg
Autor: AnonymníUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
:Sandrik Praha Národní listy 19.6.1926, s. 3 inzerát
Sandrik Anticorro lžíce na salát.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Sandrik Anticorro lžíce na salát, po roce 1960
Sandrik Anticorro logo1.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Sandrik Anticorro - logo ze stojánku na ubrousky, Ladislav Sutnar Praha, po roce 1925