Sanitka

Sanitka Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje
Sanitní vůz Škoda 1203 v provedení blízkém obvyklé podobě sanitek v 80. letech 20. století v Československu

Sanitka neboli sanita (též ambulance, sanitní vůz nebo sanitní vozidlo) je vozidlo, které využívají zdravotničtí pracovníci k přepravě zraněných pacientů, k dopravě raněných, nemocných a rodiček (DRNR) nebo k transportu tělesných orgánů k transplantacím. Existuje mnoho druhů sanitek s různými úrovněmi výbavy až po speciální záchranářská vozidla. Sanitky provozují zdravotnické záchranné služby, nemocnice, soukromé subjekty zajišťující DZS (dopravní zdravotní službu), Mezinárodní červený kříž a mnoho dalších organizací. Zvláštností jsou pak vojenská nebo hasičská sanitní vozidla.

Sanitka je pouze označení auta zdravotnické záchranné služby. Širší termín ambulance zahrnuje také další prostředky zdravotnické záchranné služby: motocykly, kola, terénní vozidla, lodě a prostředky letecké záchranné služby (helikoptéry a letadla).

Historie

Sanitní vůz nemocnice v Uherském Hradišti 1925

Již v 18. století začaly na území Evropy vznikat první pokusy o přepravu lékařů k pacientům. V roce 1792 při korunovaci krále Františka II. vznikla první pohyblivá pracoviště lékařů, ranhojičů a porodních bab.[1] Transport pacientů byl zajištěn koňskými povozy. Sanitní vozidla se začala používat už v první polovině 20. století, nejprve ve velkých městech. Jejich rozvoj do ostatních oblastí nastával postupně od 60. let, když začaly vznikat první záchranné služby. Tehdy se ale jednalo o běžná vozidla, např. Škoda 1201, později Škoda 1203. Tato vozidla provozovaná někde až do 90. let minulého století neměla ambulantní část s moderním vybavením, jako je tomu u současných sanitek. Měla jen lůžko pro pacienta a základní vybavení sebou vozil lékař v brašně. Sanitky, tak jak je známe dnes, se začaly na území Československa objevovat až v 80. letech. Po roce 1989 docházelo postupně k modernizaci vybavení a nákupu nových vozidel, která už nesloužila jen k transportu pacientů. Dnes existuje mnoho druhů záchranných prostředků, které nabízejí celou řadu možností.

Typy sanitek a jejich třídy

Vybavení sanitních vozidel se řídí evropskou normou ČSN EN 1789 + A1 Zdravotnické dopravní prostředky a jejich vybavení – Silniční ambulance.

Třída A1 nebo A2

Sanitka třídy A
Vozidlo převozové služby v neobvyklém žlutém zbarvení

Sanitní vozidla třídy A1 jsou vozidla, která jsou určena k přepravě maximálně jednoho sedícího nebo ležícího pacienta. Sanitky třídy A2 jsou vozidla, která jsou určena k přepravě minimálně jednoho ležícího pacienta a většího počtu sedících pacientů. Tyto sanitky bývají klasifikovány obvykle jako doprava raněných, nemocných a rodiček (DRNR). Velmi často bývají nasazovány jako vozidla dopravní zdravotní služby (DZS). Jejich základní výbavu tvoří nosítka, infarktové křeslo a obvykle ještě jedno další pevné křeslo. Základní výbavu tvoří dlahy, odsávačka, O2, AED, porodnický balíček, trauma sada s ostatní nezbytné vybavení pro akutní stavy kromě léků. Slouží k přepravě pacientů mezi nemocnicemi nebo mezi nemocnicí a domovem pacienta. Využívají se jak k sekundárním výjezdům, tak přepravě krevních konzerv, tkání, orgánů a dalšího. Neslouží primárně k akutním (primárním) výjezdům, v případě hromadného neštěstí ale mohou být využity i k tomuto účelu. Jejich provozovatelé jsou většinou nemocnice nebo soukromé firmy. Některé záchranné služby je provozují také, ale jen v určitých regionech, ne celoplošně.

Přestože vozy třídy A svou podstatou, určením, posádkou a vybavením nejsou určeny pro akutní převozy, česká norma dovoluje na těchto vozech instalaci světelných signalizačních zařízení modré barvy a sirény. Případné použití těchto prvků řidičem takového vozu je tedy legální, protože vozy díky této výbavě mohou být nasazeny v případech, kdy je užití výstražného zařízení nezbytné.

Sanitní vozidla třídy A bývají nejčastěji menší dodávky, které nemívají střešní nástavby. Obvykle mají také bílou barvu oproti sanitkám tříd B a C, které bývají v signální žluté.

Třída B

Sanitka třídy B Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje

Tento typ sanitek provozují záchranné služby a slouží k akutním výjezdům. Je to nejčastější typ sanitky pro výjezdy ke stavům ohrožujícím zdraví nebo život pacienta. Jsou také nejvíce rozšířeny v České republice i v Evropě. Jejich vnitřní zástavby zahrnují výbavu na takové úrovni, aby bylo možno pacienta před transportem stabilizovat. Mezi výbavu patří defibrilátor-kardiostimulátor, nosítka, vakuová matrace, scoop rám, krční límce, dlahy, tlakový monitor, pulzní oxymetr, odsávačka, termofólie, infuzní pumpa, přikrývka, plicní ventilátor, průtokoměr, kyslíkové lahve, sterilní a nesterilní rukavice, sterilní a nesterilní obvazový materiál, injekční stříkačky a jehly, ampule s léky, infuzní sety, spojovací hadičky, gumové škrtidlo, laryngoskop, zdravotnické nástroje a další vybavení.

Posádky mohou být:

Volkswageny Transportery T5 jsou nejpoužívanější sanitní vozidla v Česku

Pracují-li posádky záchranných služeb v systému RV (setkávací systém), je posádka typu RZP doprovázena rychlým osobním vozidlem nebo SUV vozidlem, které je ve složení řidič a lékař. Lékař tedy není součástí posádky velkého sanitního vozidla, ale k zásahu přijíždí samostatně. Výhodou je, že se na místo zásahu dostane většinou dříve a může tak pacientovi poskytnout odbornou PNP rychleji. Obě posádky často vyjíždějí z různých míst. Další nespornou výhodou je také fakt, že lékař je po ošetření pacienta opět volný a připraven k dalšímu výjezdu. Pacient je do zdravotnického zařízení dopraven v sanitce bez lékaře, ale s kvalifikovaným zdravotnickým personálem.

Sanitky třídy B bývají větší dodávky nebo dodávky doplněné střešní nástavbou. Obvykle mívají signální žlutou barvu odstínu RAL 1016 doplňovanou reflexními pruhy. Některé záchranné služby používají reflexní battenburskou šachovnici.

Třída C

Tento typ sanitních vozidel bývá označován jako mobilní jednotka intenzivní péče nebo resuscitační vůz. Výbava těchto vozů zahrnuje veškeré potřebné prostředky pro resuscitaci, monitoring a připojení na umělou plicní ventilaci.
Posádky mohou být:

V České republice mají status třídy C nejčastěji sanitní vozidla se skříňovou zástavbou (tzv. bedny), které nabízejí výrazně větší prostor v ambulantní části pro pacienta, vybavení vozu i ošetřující personál. Nejsou příliš rozšířené, i když vozové parky některých záchranných služeb je využívají. Obvykle používají žlutou signální barvu v kombinaci s červenými pruhy nebo reflexní battenburskou šachovnicí. Není to ale pravidlem.

Speciální sanitní vozidla

Sanitní vozidlo s úpravou pro obtížně přístupný terén

Jako speciální sanitní vozidla bývají označována:

 • osobní nebo SUV vozidla pro systém RV
 • záchranné motocykly a jízdní kola
 • sanitní elektromobily
 • sanitní vozidla s vnitřní zástavbou upravenou pro transport novorozenců (dostupné většinou ve velkých městech)
 • vozidla pro obtížně přístupný terén
 • vozidla pro hromadná neštěstí a velkokapacitní vozidla (např. Fénix sloužící pražské záchrance[2][3])
  • speciální záchranářské moduly (např. Golem)
 • vozidla pro přepravu orgánů, krve, krevních derivátů nebo transplantačních týmů
 • jiná zvláštní vozidla atd.

Označení sanitek

Siréna od společnosti Whelen
Zrcadlově obrácený text AMBULANCE a znak hvězda života

Sanitky mívají výrazné signální barvy, někdy s reflexními pruhy nebo battenburskou šachovnicí. Dále mají jako označení nápis AMBULANCE a znak hvězda života. Tento nápis bývá na přední straně vozidla zrcadlově převrácený, aby šel snadněji přečíst ve zpětném zrcátku. České sanitky mohou používat světelná signalizační zařízení modré nebo modro-červené barvy[4] (výstražný majáček) a sirény. Většina nových sanitek bývá v současnosti vybavena novými LED diodovými majáky, které jsou mnohem více viditelné, a to především za přímého slunečního svitu. Starší sanitky využívají tzv. stroboskopové majáky, od kterých se dnes upouští.

Galerie

Odkazy

Reference

 1. Historie záchranné služby v Praze [online]. Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy [cit. 2010-11-21]. Dostupné online. 
 2. Nákladní sanitka Fénix má vychytávky z letadel, uveze 12 pacientů. iDNES.cz [online]. 2020-11-24 [cit. 2023-08-22]. Dostupné online. 
 3. Fénix [online]. Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy [cit. 2023-08-22]. Dostupné online. 
 4. http://modrahvezdazivota.cz/2018/08/17/cervena-barva-majaku-vozidel-slozek-izs-jiz-od-rijna-tohoto-roku/

Související články

Literatura

 • ŠUMAN-HREBLAY, Marián. Sanitní vozidla; České a slovenské sanitní automobily, karoserie a nástavby od roku 1907 do současnosti. Redakce Ondřej Weigl. Brno: Computer Press, 2011. 200 s. (Edice Autosalon). ISBN 978-80-251-3101-5. Prodejní kód KA0204. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Whelen.ogg
Autor: Heggyhomolit, Licence: CC0
Whelen(R) emergency siren tones Wail/Yelp/Piercer used on a Fire Engine
Záchranná služba Karlovy Vary.JPG
Zdravotnická záchranná služba
Mercedes Benz Sprinter Ambulance Prague 2012.JPG
Autor: Kevin.B, Licence: CC BY-SA 3.0
Mercedes Benz Sprinter Rapid response vehicles in the Prague
Peter Stehlik 2010.08.22 005b.jpg
Autor: PS-2507 (Peter Stehlik), Licence: CC BY-SA 3.0
Emergency ambulance (Typ-C) from Fire Department Frankfurt.
Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje ambulances.jpg

Volkswageny Transportery T5, sanitní vozidlo Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje
2010 IVECO 4x4 LK 2.jpg

Vozidlo pro hromadná neštěstí, Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje.
Peter Stehlik 2009.10.15 007.jpg
Autor: PS-2507 (Peter Stehlik), Licence: CC BY-SA 3.0
Physician Response Vehicle from Firedepartment Frankfurt.
Golem truck (2).jpg
Autor: Chmee2, Licence: CC BY-SA 3.0
Vojenská přehlídka v Praze při výročí 90 let od založení Československa. Kamión záchranné služby "Golem"
Reverse ambulance with Star of Life.jpg
Autor: Original photo by Ingy The Wingy - cropped by User:EPO., Licence: CC BY-SA 2.0
Reverse written "AMBULANCE" with Star of Life above the text ("ECNALUBMA"). Also seen is blue LED lights in the grill and alternating high-beams ("wig-wag").
Ambulance Skoda 1203 Revnice 6263.JPG
Autor: Kenyh Cevarom, Licence: CC BY 3.0
Sanitní vůz Škoda 1203 v Řevnicích - září 2009.
Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraj Volkswagen Crafter Strobel.jpg

Sanitní vozidlo Volkswagen Crafter Strobel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, sanitní vozidlo třídy C, vnitřní zástavba FD Servis Praha
Peter Stehlik 2008.01.29 006a.jpg
Autor: PS-2507 (Peter Stehlik), Licence: CC BY-SA 3.0
First Responder Fahrzeug des Deutschen Roten Kreuzes Erzhausen; Landkreis Darmstadt-Dieburg

Bei dem Fahrzeug handelt es sich um einen Skoda Octavia Tour Modellreihe I. Diese Modellreihe wird aufgrund der hohen Nachfrage immer noch hergestellt, obwohl bereits der Octavia II auf dem Markt ist. Als Signalanlage wurde ein Balken von Elektra verbaut, die Beklebung stammt von der Fa. Wagner-Projekte aus Gießen und entspricht weitestgehend dem neuen DRK CI. In die Heckklappe wurden zusätzlich 2 Heckwarnleuchten (HWL) von Hella eingebaut. Zwischen Fahrgastraum und Kofferraum wurde aus Sicherheitsgründen ein Gitter eingebaut, welches bei einem evtl. Unfall vor herumfliegenden Ausrüstungsteilen schützen soll.

Das Fahrzeug steht dem diensthabenden First Responder zur Verfügung. Das heißt der PKW steht an keiner Unterkunft, sondern wird von dem jeweiligen First Responder mit nach Hause oder auf die Arbeit genommen. Von dort aus werden dann die Einsätze gefahren. Alarmierung erfolgt von durch die Leitfunkstelle Darmstadt über Funkmeldeempfänger. Der Auftrag wird dann über Funk durchgegeben. Der Einsatzauftrag wird zusätzlich von der Leitfunkstelle Darmstadt per Push-Mail auf ein Blackberry geschickt.

Zur Ausrüstung gehören: - Notfallrucksack, annähernd DIN 13232

- Kindertasche DIN 13233

- AED FR2+ mit EKG

- 2l Sauerstoffflasche

- 2 Decken

- 2 Helme

- 4 Warnwesten

- Brecheisen

- Bolzenschneider

- Feuerwehrbeil

- Pfostenschlüssel

- Feuerlöscher

- LED MagLite

- Kartenmaterial

- div. Ersatzmaterial

- CO-Warner "CO Single Gas Clip 24 Month Monoxide Gas Detector - von Single Gas Technologies, Midlothian Texas USA"

Bei Sanitätsdiensten wird das Fahrzeug als NEF benutzt.
Sanitní vůz nemocnice Uherské Hradiště.gif
Sanitní vůz nemocnice v Uherském Hradišti 1925