Sanktuarium svatého Valentina (Beruň)

Sanktunarium svatého Valentina
v Beruni
Kostel v roce 2008
Kostel v roce 2008
Místo
StátPolskoPolsko Polsko
ObecBeruň
Souřadnice
Kostel sv. Valentina
v Beruň
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekatovická
DěkanátBeruň
FarnostSvatého Bartoloměje apoštola v Beruni
StatusSvaté místo a filiální kostel
Užíváníužíván
ZasvěceníSvatý Valentin
Architektonický popis
Výstavba17. století
Specifikace
Stavební materiáldřevo
Další informace
Oficiální webOficiální web
Kód památkyA/423/14 a A/478/16
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svaté místo (sanktuarium) a kostel svatého Valentina se nachází v Polsku v Beruni, gmina Beruň, okres bieruńsko-lędziński, Slezské vojvodství a náleží do děkanátu Beruň arcidiecéze katovické, je filiálním kostelem farnosti Svatého Bartoloměje apoštola v Beruni.

Dřevěný kostel je v seznamu kulturních památek Polska pod číslem A/423/14 (A/478/16) [1] a je součástí Stezky dřevěné architektury v Slezském vojvodství.

Sanktuarium sv. Valentina se nacházelo mimo hranice města Beruň (dnes je v centru) a sloužilo do konce 18. století především k pohřbívání osob, které byly nehodné pohřbení na farním hřbitově např. sebevrazi.

Historie

Datum vzniku kostela není přesný. První zmínky o kostelu pocházejí z roku 1628 od protestantského pszczyňského děkana Johanna Hoffmanna. Podle něj byl kostel postaven v letech 1623–1626, kdy byl kostel sv. Bartoloměje ve vlastnictví protestantů až (do roku 1645).[2] V letech 1677–1680 zastupoval farní kostel sv. Bartoloměje, který shořel při požáru města Beruň. V této době se rozvinul kult svatého Valentina, který překročil hranice beruňské farnosti. V roce 1725 byla provedená generální oprava kostela. V roce 1845 v Beruni vypukl opět velký požár, který zničil farní kostel a opět byl kostel sv. Valentina farním kostelem. V roce 1929 byl kostel uznán jako kulturní památka. V roce 1942 byla provedena generální oprava vnitřku z iniciativy P. Jana Trochty. Po ukončení druhé světové války byl formálně zahrnut do právní péče státu. V roce 1971 z důvodu vadné elektrické instalace vznikl v kostele požár, který byl záhy uhašen a ihned byly zahájeny opravy. Dne 14. března 1972 byl kostel úmyslně podpálen. Škody byly značné. Byla zničena celá střecha, strop a horní partie bočních stěn. Oprava byla ihned zahájená a v roce 1991 bylo obnoveno šindelové krytí střechy, zavedeno protipožární zabezpečení a zabezpečení proti vloupání. V kostele je uložena relikvie sv. Valentina jejíž pravost je potvrzena dokumentem z 28. ledna 1961. Dne 13. ledna 2015 byl kostel povýšen dekretem katovickým metropolitním arcibiskupem na svaté místo (sanktuarium) svatého Valentina.

V roce 2003 se stal sv. Valentin patronem města Beruň.

Architektura

Jednolodní orientovaná dřevěná roubená stavba bedněná deskami. Typická architektura dřevěné sakrální stavby Horního Slezska. Loď je zakončena kněžištěm. Střecha kostela je šindelová, sanktusník má šestibokou lucernu zakončenou malou bání. Krucha s malými varhany ze 17. století je podepřena dvěma dřevěnými sloupy. Střecha je sedlová krytá šindelem, stěny kostela jsou pobité deskami.

Interiér

Na hlavním oltáři se nachází obraz sv. Valentina biskupa uprostřed nemocných z let 1722–1723 a z roku 1907, který představuje výjev sv. Valentina uzdravující slepou dívku od Jana Nyga. Na bocích oltáře jsou vyřezávané polychromované sochy sv. Ambrože a sv. Jana Zlatoústého. Na tabernakulum je krucifix v jehož podstavci jsou uloženy ostatky sv. Valentina. Mezi hlavním oltářem a absidou je ulička, kterou na kolenou obcházejí věřící kolem oltáře. Boční oltář na straně evangelijní je zasvěcen Panně Marii. Strop je bohatě zdoben polychromií, rámován je akantovou bordurou. V rozích jsou obrazy Panny Marie ze svatých míst: Slezské Piekary, Pszczow, Lurdy a Fátima. Nad barokní ambon byl umístěn baldachýn.[2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu na polské Wikipedii.

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. [cit.2017-07-27]. Dostupné online. S. 20 (polsky)
  2. a b Sanktuarium św. Walentego - Patrona Miasta Bierunia. www.bierun.pl [online]. [cit. 2017-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-01. (polsky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bierun Kosciol drewniany front.jpg
Autor: AdiS, Licence: CC BY-SA 4.0
The wooden graveyard small church St. Valentine's from the XVI/XVII turn of the age in Bieruń