Santa Maria degli Angeli e dei Martiri

Santa Maria degli Angeli
Basilica di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri - 22-11-2019.jpg
Místo
StátItálieItálie Itálie
Souřadnice
Architektonický popis
ArchitektLuigi Vanvitelli
Stavební slohbarokní architektura
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Santa Maria degli Angeli [deli andželi], plným názvem Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, česky kostel Panny Marie, andělů a mučedníků, je titulární bazilikaŘímě, na náměstí Piazza della Repubblica, naproti hlavnímu nádraží Roma Termini. Vznikla přestavbou zříceniny Diokleciánových lázní, kterou od roku 1563 vedl Michelangelo Buonarroti.

(c) User: Bgabel na projektu wikicesty shared, CC BY-SA 3.0
Bazilika z Piazza della Repubblica
Poledník v podlaze

Historie

Diokleciánovy lázně, jedny z největších v Římě, vznikly v letech 298–306 na ploše téměř 350×350 m. Po pádu říše chátraly a sloužily jako zdroj stavebního materiálu. Roku 1561 rozhodl papež Pius IV., aby byl zbytek – větší část někdejšího frigidaria, tj. studeného bazénu – přestavěn na kostel Panny Marie, svatých andělů a známých i neznámých křesťanských mučedníků. Stavbou byl pověřen Michelangelo, který starou stavbu využil velmi šetrně, takže i dnešní divák vidí zvenčí zříceninu.

Počátkem 18. století pověřil papež Klement XI. učence, filosofa a astronoma F. Bianchiniho, aby v podlaze kostela zřídil astronomický poledník. Roku 1749 došlo k malé přestavbě a za italského království v letech 1870–1946 se kostel užíval i jako státní kostel, kde byla pohřbena řada významných vojáků a politiků.

Roku 2006 dostala bazilika nová bronzová vrata podle návrhu polského sochaře Igora Mitoraje a roku 2010 byla v nádvoří odhalena pětimetrová socha Galileo Galilei podle návrhu čínsko-amerického fyzika a laureáta Nobelovy ceny Li Čeng-tao.

Popis

Bazilika má zhruba půdorys řeckého kříže, je 128 metrů dlouhá a 105 metrů široká, hlavní loď je 25 m široká a 28 m vysoká. Příčná loď je 27 m široká a 90 m dlouhá, na obou koncích prodloužená o zhruba krychlové kaple. Vchod je z Piazza della Repubblica, ale kostel nemá žádné průčelí. Místo toho Michelangelo využil zbytek vyduté stěny někdejších teplých lázní (tepidarium), skrze nějž se vstupuje do dvou předsíní a hlavní lodi. V předsíni je nadživotní socha sv. Bruna, zakladatele řádu kartuziánů, od francouzského sochaře J.-A. Houdona z roku 1766. Velká část zdiva, klenby i sloupy z červené žuly pocházejí z Diokleciánových lázní.

V pestré barokní mozaikové podlaze je od roku 1702 zapuštěn 45 m dlouhý bronzový poledník (12° 30‘ východní délky) se stupnicemi a různými astronomickými údaji, dílo F. Bianchiniho. Na poledník se otvorem v jižní stěně promítá sluneční kotouč a dovoluje poměrně přesné určení místního poledne, rovnodenností a slunovratů. Další otvory v klenbě umožňují pozorovat Polárku a několik dalších hvězd a měřit jejich rektascenzi.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • K. Baedeker, L'Italie. Leipzig 1900, str. 246.

Související články

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

IT-Rom-sm-angeli-mart-aussen.jpg
(c) User: Bgabel na projektu wikicesty shared, CC BY-SA 3.0
Santa Maria degli Angeli, aussen
Kreuzgang Diokletianthermen.JPG
Autor: Agnete, Licence: CC BY 3.0
Cloister from Michelangelo with ancient arts
Basilica di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri - 22-11-2019.jpg
Autor: Gustavo La Pizza, Licence: CC BY-SA 4.0
Basilica di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri in Rome
S. Maria degli Angeli-4.JPG

S. Maria degli Angeli, Rome Italy

Made by Joris on 5-01-2006