Santiago de Compostela

Santiago de Compostela
Santiago de Compostela – znak
znak
Santiago de Compostela – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška260 m n. m.
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíGalicie
ProvincieA Coruña
ComarcaSantiago
Administrativní dělení29 parroquías
Santiago de Compostela
Santiago de Compostela
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha220,0 km²
Počet obyvatel98 179 (2022)[1]
Hustota zalidnění446,2 obyv./km²
Správa
StarostaXosé Sánchez Bugallo (od 2019)
Vznik1834
Oficiální webwww.santiagodecompostela.gal
Telefonní předvolba981
PSČ15700
Označení vozidelC
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Santiago de Compostela je město ve Španělsku, od roku 1982 hlavní město autonomního společenství Galicie a provincie A Coruña. Zaujímá plochu 220 km² a žije zde přibližně 98 tisíc[1] obyvatel.

Od středověku je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Evropy. V roce 2000 bylo spolu s Prahou Evropským hlavním městem kultury.

Historie

Katedrála v Santiagu de Compostela

Santiago de Compostela bylo založeno na přelomu 4. a 5. století. Název města je odvozen z latinského Campus Stellae, tj. hvězdné pole resp. Mléčná dráha. Později pak byl zkomolen na Compostela. V 9. století zde byly objeveny údajné ostatky svatého Jakuba Staršího, jednoho z dvanácti apoštolů. Od vrcholného středověku až dodnes je Santiago jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst s velkou katedrálou.

Svatojakubská cesta

V katedrále jsou uloženy ostatky svatého Jakuba Staršího, který se ve španělštině jmenuje Santiago. Katedrála je cílem Svatojakubské pouti, ve španělštině El Camino de Santiago. Historie pouti navazuje na legendu, podle které byl svatý Jakub Starší jako jeden z Kristových učedníků poslán konat misijní činnost na Pyrenejský poloostrov. Po návratu byl popraven v Jeruzalému, ale jeho ostatky byly přeneseny zpět do místa jeho misijního působení. Podle tradičního výkladu, který nelze doložit dále než do 12. století, ostatky svatého Jakuba Staršího nalezl v roce 835 biskup Theodomir z Iria Flavia. Biskup našel místo, kde je svatý Jakub Starší pohřben.

Pamětihodnosti

Celé staré město s chrámy, kláštery a obytnými domy, postavenými v rozmezí od 12. do 19. století, je památkovou rezervací zapsanou v seznamu UNESCO.

Katedrála sv. Jakuba

Podrobnější informace naleznete v článku Katedrála v Santiago de Compostela.

Katedrála má tři prohlídkové okruhy: chrám a krypta s ostatky sv. Jakuba jsou přístupné denně od 8 hodin ráno do 20 hodin. Muzeum církevního umění vystavuje obrazy a sochy od románské doby do 19. století nejen se svatojakubským námětem. Interiéry 1.–3. patra kapituly a ochoz věže jsou vybaveny dobovým mobiliářem a gobelíny, jsou přístupné za vstupné, poutníci mají po předložení kredenzialu slevu.

Hospital de los Reyes Católicos

Stojí proti katedrále na náměstí, zřízena roku 1509 jako královská ubytovna pro poutníky, dnes luxusní hotel řetězce Parador, který svou nepatřičnost vykupuje dobročinností: každý den ráno vybere 10 poutníků, které pozve zdarma ke stolu.

Klášter benediktinů s kostelem

Je obrovský komplex budov, přiléhá ze severní strany ke katedrále, protože benediktini se zde v prvních stoletích starali o provoz.

Klášter s kostelem dominikánů

Fasády a interiér kostela přestavěny v barokním slohu; původně gotické jedno z prvních sídel univerzity.

Plaza de Galicia

Je moderní čtvrť ze 20. století, obklopená parkem Parque da Ferradura, s promenádou a můstky přes tůně, s pomníkem galicijské básnířky Rosalie de Castro a s betonovou sochou proslulé nedávno zesnulé žebračky.

Klášter františkánů s kostelem sv. Františka

Klášter je mohutná čtyřkřídlá gotická stavba; dnes slouží jako luxusní hotel. Do jeho vestibulu a společenské místnosti v přízemí však lze bezplatně vstoupit na prohlídku archeologických nálezů nejstarší stavby z doby kolem roku 1240–1260. Z kostela je vstup do Muzea misií, věnovanému poutním památkám tří měst Jeruzaléma, Říma a Santiaga.

Centrum moderního umění Galicie

Neboli Ciudad de la Cultura de Galicia sídlí na vrchu Gaias, od roku 1995 sdružuje budovy muzea moderního umění, divadla a knihovnu, navrhli je americký architekt německého původu Peter Eisenmann a portugalský architekt Álvaro Siza.

Univerzita

Univerzita byla založena v 15. století. Dnes má tato Universidade de Santiago de Compostela kromě starých historických budov (v klášteře benediktinů , dominikánů, jezuitské koleji) a knihovny dvě moderní sídla (kampusy), severní a jižní a ještě pobočku ve městě Lugo.

Demografie

Vývoj počtu obyvatel mezi lety 1900 a 2004
19001930195019812004
24 12038 27055 55382 40492 298

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. a b Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2022. 16. května 2022.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Spain location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Spain

Equirectangular projection, N/S stretching 130 %. Geographic limits of the map:

  • N: 44.4° N
  • S: 34.7° N
  • W: 9.9° W
  • E: 4.8° E
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Collage de Santiago de Compostela.jpg
Autor: Alonso de Mendoza, Licence: CC BY-SA 4.0
Collage de Santiago de Compostela
Escudo de Santiago de Compostela.svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licence: CC BY-SA 4.0
Escudo da cidade de Santiago de Compostela (A Coruña), capital da Galiza: Como distintivo da capitalidade o escudo de Santiago de Compostela está conformado por dous cuarteis, o dereito coas armas de Galicia, cáliz con Sagrada Hostia con sete cruces periféricas; e o esquerdo co sepulcro do Apóstolo en mármore branco, con forma de arqueta sobre nubes, e no alto unha estrela de ouro radiante; sobre o escudo, a coroa dos Reis Católicos, por detrás, a Cruz Espada de Santiago. Titulo I, artigo 3, Lei do Estatuto da Capitalidade da cidade de Santiago de Compostela. Boletín do Parlamento de Galicia nº 150, de 24 de xuño de 2002, VI Lexislatura [1].
Church stg de compostela night.jpg
(c) Gurkol, CC BY-SA 3.0
Cathedral of Santiago de Compostela. Kostel v Santiagu Compostela, Galicie, Španělsko.