Saturnálie

Saturnálie od italského sochaře Ernesta Biondiho (1909) v botanické zahradě v Buenos Aires.

Saturnálie (latinsky Saturnalia) byly významné svátky Starověkého Říma, kdy se k poctě boha Saturna darovaly oběti. Konaly se v Saturnově chrámu ve Forum Romanum, poté následovaly soukromé večírky se vzájemným obdarováváním a s karnevalovou atmosférou.

Původně byly slaveny 17. prosince podle juliánského kalendáře jako jednodenní svátek, po roce 45 se oslavy prodloužily do 23. prosince, později až do 30. prosince. V hojné míře se popíjelo víno a při bujarých oslavách byl volen rex bibendi („král popíjení“). Otroci se tento den stávali rovnými se svými pány nebo si dokonce role vyměnili a byli od svých pánů obsluhováni.[1] Povoleny byly hazardní hry a nevázanost. Během svátků ustal provoz státních úřadů, škol i ostatních institucí. Básník Gaius Valerius Catullus saturnálie nazval „nejlepším dnem“.[2]

Podle některých názorů[3] byly saturnálie v křesťanské době transformovány do oslavy Vánoc. Dnes se Saturnálie slaví na některých německých vysokých školách, kdy si v předvánočním čase studenti vymění role se svými kantory.

Dinosaurus

Podle těchto svátků byl pojmenován i jeden druh vývojově primitivního dinosaura, objeveného v Brazílii. V roce 1999 dostal vědecké jméno Saturnalia tupiniquim.[4]

Reference

  1. JOHN F. MILLER. Roman Festivals, ve The Oxford Encyclopedia of Ancient Greece and Rome (Oxford University Press, 2010), S. 172.
  2. Catullus 14.15 (optimo dierum), jako citace od Hanse-Friedricha Muellera, Saturn, ve The Oxford Encyclopedia of Ancient Greece and Rome, S. 221.
  3. Např. RIEGER, František Ladislav. Slovník naučný. Praha: L. Kobr, 1888. Dostupné online. Kapitola Vánoce, s. 899. 
  4. http://www.osel.cz/10943-saturnalia-skutecny-vanocni-dinosaurus.html

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Escultura Saturnalia de Ernesto Biondi.jpg
Autor: Taken by the uploader, w:es:Usuario:Roberto Fiadone, Licence: CC-BY-SA-3.0
Saturnalia, sculptor w:en:Ernesto Biondi, 1899. A bronze copy of 1909, the Botanical Garden of w:en:Buenos Aires. Original in w:en:Galleria Nazionale d'Arte Moderna in w:en:Rome. The original was shown in the Exposition Universelle (1900) in Paris (Charles Ponsonailhe: La Sculpture étrangère à la décennale in L'Exposition de Paris, 1900, Paris, Montgrédien Ed., S. 259)