Savka Dabčević-Kučar

Savka Dabčević-Kučar
Savka Dabcevic Kucar.jpg
Narození6. prosince 1923
Korčula
Úmrtí6. srpna 2009 (ve věku 85 let)
Záhřeb
Místo pohřbeníMirogoj (45°50′10″ s. š., 15°59′9″ v. d.)
Alma materZáhřebská univerzita
Povoláníekonomka, politička, politická komisařka, vysokoškolská učitelka a předsedkyně vlády
OceněníGrand Order of King Dmitar Zvonimir
Politické stranySvaz komunistů Jugoslávie
Svaz komunistů Chorvatska
FunkcePrime Minister of Croatia (1967–1969)
representative in the Croatian Parliament
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Savka Dabčević-Kučar (6. prosince 1923 Korčula, Království SHS6. srpna 2009) byla chorvatská komunistická politička a ekonomka. Byla jednou z nejvlivnějších Chorvatek během komunistické éry, hlavně během chorvatského jara, kdy byla sesazena. Do politiky se vrátila během prvních dní Chorvatské nezávislosti jako vůdce Koalice lidové dohody a Chorvatské lidové strany. Od roku 1967 do roku 1969 působila jako předsedkyně 5. výkonné rady (předsedkyně vlády) Chorvatské socialistické republiky, jedné z osmi ústavních republik a autonomních provincií Socialistické federativní republiky Jugoslávie. Stala se první ženou v Evropě, která byla jmenovaná hlavou vlády politického subjektu a první ženou v Chorvatsku po druhé světové válce, která zastávala úřad ekvivalentní k hlavě vlády.

Časný život

Savka Dabčević se narodila v Korčule, v tehdejším Království Jugoslávie, dnešním Chorvatsku do významné chorvatské rodiny Dabčevićů, která byla původně z Kotorského zálivu. Během druhé světové války se stala partysánkou , kterou byla až do roku 1943, kdy odešla do uprchlického tábora El Shatt. Po válce studovala ekonomii na Záhřebské univerzitě. V roce 1951 se vdala za Ante Kučaru.

Kariéra

Na konci 60. let 20. století, strana přijala nový směr požadující větší autonomii Chorvatska v Jugoslávii a svobody lidu. Její politika propagovaná masovými shromážděními se stala hnutím, které se později nazývalo Chorvatské jaro, a byla jednou ze studentských revolucí v roce 1968. V důsledku toho se Dabčević-Kučar stala jedním z nejpopulárnějších politických vůdců v té době a byla láskyplně nazývána „Savka, královna Chorvatů“.

Nicméně, ne všichni byli spokojení s novým směrem. Otevřené projevy chorvatského nacionalismu vyvolaly napětí v etnicky smíšených oblastech, což sloužilo jako argument pro jugoslávskou lidovou armádu a konzervativnější prvky strany, které chtěly hnutí potlačit. Zároveň chorvatské vedení bylo vyzváno studentským hnutí s ještě radikálnějšími požadavky.

V prosinci 1971 uspořádal Tito konferenci o vedení strany v srbském Karadjordjevě a veřejně se obrátil proti chorvatskému jaru. To vedlo k reakci Dabčević-Kučarové na kritiku (zveřejněnou v prosinci v novinách), ve které přijala veškerou kritiku kromě těch, které ji měly ukázat jako nacionalistku a nepřítelkyni socialistického samosprávného systému, kterému veřejně vyjádřila loajalitu. Odstoupila z ústředního výboru chorvatské komunistické strany a nakonec z veřejného života. Na její místo nastoupila Milka Planinc.

Když do Chorvatska konečně dorazila pluralitní demokracie, vrátili se Dabčević-Kučar a Tripalo na veřejnou scénu pomocí své dlouho hromaděné pověsti. Odmítli podpořit jedinou stranu a místo toho iniciovali vytvoření široké koalice umírněného středu, zvané Koalice lidové dohody. Koalice nedokázala ve volby v roce 1990 zásadně ovlivnit, přičemž většina hlasujících se rozhodla pro Franjo Tuđmana a jeho stranu Chorvatská demokratická unie.

Když se koalice rozpadla, založily Dabčević-Kučar a Tripalo na konci roku 1990 vlastní stranu, Chorvatskou lidovou stranu (HNS). Tato nová strana měla přilákat umírněné a měla velké naděje na prezidentské a parlamentní volby v roce 1992, jako nejsilnější opoziční strana v Chorvatsku.

Jako kandidátka na prezidenta Savka Dabčevićová obsadila třetí místo za Draženem Budišou. HNS odmítla vytvářet koalice s jinými opozičními stranami, což umožnilo vládnoucí Chorvatské demokratické unii získat některé volební obvody s méně než pětinou všech hlasů. Vzhledem k tomu, že strana byla ponížena a po bohaté, ale neúčinné kampani téměř zbankrotovala, stárnoucí Dabčević-Kučar nechala vedení strany mladšímu Radimirovi Čačićovi.

Osobní život

Zemřela v Záhřebu ve věku 85 let. Byla agnostik.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Croatia.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Savka Dabcevic Kucar.jpg
Autor: Původně soubor načetl Hns na projektu Wikipedie v jazyce chorvatština, Licence: CC BY-SA 3.0
Savka Dabčević-Kučar (Korčula, 1923 - Zagreb, 2009) , Croatian and Yugoslav politician.
Flag of Croatia (1947–1990).svg
Flag colours seen in picture here, where a Yugoslav soldier is holding a SR Croatian flag upside down which makes it look like the Yugoslav flag, but the star position shows it's a SR Croatian flag.