Sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra

Sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra na Březových Horách v Příbrami
Sbor Církve československé husitské
Sbor Církve československé husitské
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
Církevčeskoslovenská husitská
VikariátPodbrdsko
Současný majitelNáboženská obec Církve československé husitské v Příbrami VI. - Březové Hory
ZasvěceníJakoubek ze Stříbra
Architektonický popis
Stavební slohfunkcionalismus a konstruktivismus
Typ stavbymoderna
Výstavba11. květen - 25. říjen 1936
Další informace
UliceProkopská
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra je jedním ze sborů Církve československé husitské. Tato funkcionalistická stavba se nachází na Březových HoráchPříbrami VI, v Prokopské ul. 314.

Historie a charakter stavby

Budova sboru

Březohorský sbor byl pojmenován podle spolupracovníka a pokračovatele učení Mistra Jana Husa, který se zasazoval a prosadil přijímání pod obojí způsobou, tj. chlebem a vínem. Iniciátorem tohoto pojmenování byl prof. František Kalous, první duchovní zdejšího sboru, který se též význačnou měrou zasloužil o výstavbu chrámu. Budova sboru se nachází v tiché části Březových Hor, uprostřed zeleně vzrostlých stromů. Celý komplex je ukázkou funkcionalistické sakrální stavby s vkusně upraveným okolím.

Budova sboru je postavena ve funkcionalistickém a konstruktivistickém slohu dle návrhu architekta Stanislava Vachaty. Slavnostní výkop základů byl proveden 11. května 1936 za přítomnosti četných věřících, duchovních a prof. Františka Kalouse význačného duchovního a jednoho ze zakladatelů Církve československé (husitské). Základní kameny sboru pak byly slavnostně položeny 24. května 1936 a již o dva měsíce později 26. července poprvé zazněly tři zvony od firmy Herold, pojmenované Hus, Masaryk a Farský na počest padlých v první světové válce. Dominantou sboru je bílá třicetimetrová věž zakončená dvouramenným křížem a ochozem s vyhlídkou. Byla dokončena v září téhož roku a o necelý měsíc později byl Sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra za přítomnosti patriarchy Církve československé (husitské) dr. Gustava Adolfa Procházky 25. října 1936 slavnostně otevřen. Během druhé světové války byly dva z původních tří zvonů Hus a Masaryk násilně zabaveny pro potřeby zbrojního průmyslu nacistických okupantů a nenávratně zničeny. Zůstal jen zvon pojmenovaný po dr. Karlu Farském, který slouží svému účelu dodnes.[1]

Interier kostela Mistra Jakoubka ze Stříbra (Příbram-Březové Hory)

Interiér sboru zachovává prvky funkcionalistické stavby. V průčelí se nachází obřadní prostor s kněžištěm a velkým světelným křížem. Ten spočívá symbolicky na základních kamenech dovezených z husitského města Tábora, horního města Stříbra a příbramského Vojtěšského dolu z hloubky 1000 m. Na bohoslužebném stole je svícen v podobě sepjatých rukou nad horou Říp s nápisem: „Modlitba za vlast“. Průčelí po stranách kněžiště zdobí reliefy akademického sochaře Václava Šáry a představují Přijímání s kalichem Mistra Jakoubka ze Stříbra a Večeři páně s podobami prof. Františka Kalouse a jeho blízkých z církve. Pod zmíněnými reliefy jsou další dva od sochaře a malíře Václava Antoše, a to Pláč exulantů po Bílé hořeJanem Ámosem Komenským a Radost z osvobození 28.10.1918Tomášem Garrigue Masarykem.[2] Pod tím čteme Komenského proroctví „Věřím Bohu, že po přejití vichřic hněvu vláda věcí tvých se k tobě navrátí, o lide český". V rozích sboru se nacházejí sousoší Práce, které představuje horník a legionář. Láska, kterou představuje student a studentka z díla Aloise Jiráska a Svoboda, kterou představují českoslovenští prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Eduard Beneš. Všechny tyto symboly přežily bez úhony dobu nacistické okupace i komunistický režim a jsou původní. Sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra na Březových Horách svým pojetím, tak jako řada dalších sborů Církve československé husitské naplňuje ideje zakladatelů této církve: „Sbor je vlastně rozšířená místnost pro rodinu - má vynikat útulností, ke které přispívá krásný obraz" (prof. František Kalous), nepřezdobený a bez tísně posvátnosti a kde „Kněz je bratrem všech přítomných“ (dr. Karel Farský).[3]

Další využití budovy

Kromě bohoslužeb, duchovní péče a náboženské výchovy dětí je sbor také zázemím pro bohatý kulturní život, výstavy a různé sociální a vzdělávací aktivity. Při sboru působí Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra (Jakoubci) s repertoárem současných i středověkých náboženských písní a chorálů. V kostele je celoročně vystaven hornický betlém. Součástí budovy je též kolumbárium s popelem zemřelých bez ohledu na jejich dřívější náboženské přesvědčení..

Reference

  1. JINDRA, Martin. Sáhnout si do ran tohoto světa. Perzekuce a rezistence Církve československé (husitské) v letech 1938–1945.. Praha: ÚSTR – CČSH, 2017. 704 s. ISBN 978-80-87912-80-5, ÚSTR; 978-80-7000-141-7, CČSH. S. 373–374. 
  2. JINDRA, Martin. Příbramská náboženská obec Církve československé (husitské) v době nacistické okupace.. Podbrdsko. 2015, roč. XXII, s. 98. 
  3. DRAŠNAR, Václav. Bez tísně posvátnosti. Český zápas. 17. května 2015, roč. 95, čís. 20, s. 6. Dostupné online [cit. 2015-06-02]. 

Literatura

  • JINDRA, Martin. Den, jenž učinil Hospodin. Sborník k 70. výročí založení sboru Církve československé (husitské) v Příbrami na Březových Horách. Příbram: Náboženská obec Církve československé husitské v Příbrami, 2006. 
  • JINDRA, Martin: Stavba sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra na Březových Horách. In: Podbrdsko, roč. XXIII/2016, s. 174–198.
  • Sbory Církve československé husitské – architektonické dědictví našich regionů. Fakulta stavební ČVUT v Praze a CČSH, Praha 2018.
  • FÚSIK, Ondřej. Církevní dějiny Příbramska v letech 1918 až 1950 na příkladu koleje redemptoristů a sboru Církve československé. Praha, 2012 [cit. 2015-10-23]. Bakalářská práce. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Vedoucí práce Dušan Foltýn. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel církve husitské.JPG
Autor: Wakowlk, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel sboru církve československé husitské
Interier kostela církve husitské.JPG
Autor: Wakowlk, Licence: CC BY-SA 3.0
Interier Sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra (Příbram-Březové Hory)
Příbram-Březové husitský sbor 5.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Příbram-Březové husitský sbor