Schustlerova zahrádka

Schustlerova zahrádka
Pohled na oblast Schustlerovy zahrádky z dna Labského dolu. Vlevo Pančavský vodopád, vpravo od něj Ambrožova vyhlídka a pod ní Schustlerova zahrádka
Pohled na oblast Schustlerovy zahrádky z dna Labského dolu. Vlevo Pančavský vodopád, vpravo od něj Ambrožova vyhlídka a pod ní Schustlerova zahrádka

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schustlerova zahrádka je botanická lokalita v Pančavské jámě v Krkonoších, asi 9 km od Špindlerova Mlýna.

Popis

V roce 1923 se objevil první návrh na vytvoření „Národního parku Krkonošského“. Autorem návrhu byl botanik prof. František Schustler, na jehož počest bylo území, které navrhoval za prvopočátek dnešního Krnapu, pojmenováno Schustlerova zahrádka. Roste zde 165 druhů cévnatých rostlin (kapraďorosty, byliny a dřeviny), přičemž k nejvýznamnějším se řadí jeřáb sudetský (roste pouze v Krkonoších), meruzalka skalní, lýkovec ledovatý, lípa širokolistá či prvosenka nejmenší. Z bezcévných rostlin jsou nejvýznamnější sněžné řasy, které na jaře barví sníh do červena. Tento jev byl v Čechách poprvé zaznamenán právě v této lokalitě roku 1976.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Schustlerova zahrádka, Ambrožova vyhlídka, Pančavský vodopád - 2022.jpg
Autor: Vojtěch Dostál, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled z Labského dolu na Pančavský vodopád, vpravo od něj (z pohledu fotografa) Schustlerova zahrádka a nad ní Ambrožova vyhlídka.