Schutzmannschaft

Schutzmannschaft
Německý důstojník pořádkové policie na návštěvě ukrajinské jednotky Schutzmannschaft na posádce u vesnice Zarig (ukrajinsky Заріг) u Kyjeva, prosinec 1942
(c) Bundesarchiv, Bild 121-1500 / Scherer / CC-BY-SA 3.0
Německý důstojník pořádkové policie na návštěvě ukrajinské jednotky Schutzmannschaft na posádce u vesnice Zarig (ukrajinsky Заріг) u Kyjeva, prosinec 1942
ZeměNěmecká říšeNěmecká říše Německá říše
ExistenceÚzemí okupovaná nacistickým Německem
Vznik25. července 1941
Zánikkvěten 1945
Druh vojskaParamilitární jednotka
Typbezpečnostní síly
Funkceprotipartyzánský boj, pořádková a strážní služba
Velikostpřibližně 300 000 mužů
PosádkaOkupované části SSSR
PřezdívkaAskari
VeliteléSeznam velitelů [pozn. 1]
  • Estonsko
    • Martin Sandberger
    • Bez svobodného obrázku Harald Riipalu
  • Lotyšsko
    • Voldemārs Veiss
    • Bez svobodného obrázku Viktors Arājs
  • Litva
    • Lucian Wysocki
    • Antanas Rėklaitis
    • Antanas Impulevičius
    • Jonas Semaška
  • Ukrajina
    • Bez svobodného obrázku Vladimír Pitulej
    • Jevgenij Pavlovič Poběguščij
  • Bělorusko
    • Franz Vincentovič Kušal
Podřízené jednotky
Nadřazené jednotky Německá pořádková policie (Ordnungspolizei)
Účast
VálkyVýchodní fronta
MiseOchrana pořádku a prosazování nařízení německých okupačních úřadů.
BitvyProtipatyzánské operace Svátky jara, Kulový blesk, Zimní kouzlo.
Příslušníci praporů byli také nasazováni v případě nouze na frontě.
Insignie
ZnakBílá páska na rukáv s nápisem Schutzmann, číslo a umístění. V pozdějších letech šítky v národních barvách, viz příklad ukrajinské policie.
 Bílá páska na rukáv s nápisem Schutzmann, číslo a umístění. V pozdějších letech šítky v národních barvách, viz příklad ukrajinské policie.

Schutzmannschaft (německy zkráceně též Schuma, česky ochranné prapory nebo oddíly) byly zvláštní jednotky policejních sil nacistického Německa na okupovaných územích během druhé světové války. Tyto oddíly byly součástí pořádkové policie, ale mohly být také vyčleněny do speciálních trestných sil operujících pod přímým německým velením obvykle v síle praporu. Její příslušníci byli obvykle rekrutováni z místního obyvatelstva, válečných zajatců nebo příslušníků německé menšiny na daném území. Tyto útvary jsou typické především pro východní okupované oblasti SSSR.

Vznik a úkoly

Příslušníci 115 praporu Schutzmannschaftu pochodují ulicemi Kyjeva (1942)
Příslušníci 115. praporu Schutzmannschaftu pochodují ulicemi Kyjeva (1942)

Oddíly byly formovány hned od 25. července 1941, tedy prakticky bezprostředně po napadení SSSR. Pomocná policie byla zformována nařízením Heinricha Himmlera a byla podřízena pořádkové policii (německy Ordnungspolizei). Do konce roku 1941 sloužilo v jednotkách pomocné policie asi 45 000 mužů. Do konce roku 1942 počet příslušníků Schutzmannschaftu na okupovaném území SSSR byl celkem 290 976 policistů, z toho 29 217 v individuální službě ve městech, 223 787 sloužících na venkovských posádkách a 47 972 příslušníků policejních praporů.

Oddíly se zpočátku jmenovaly pomocná policie (německy Hilfspolizei), ale Němci chtěli rozlišovat mezi německou policií a těmito jednotkami. Proto se obecně zavedl název Schutzmannschaft. Jejich úkolem bylo zajištění bezpečnosti na okupovaných územích v rámci běžných policejních úkolů včetně každodenních zločinů vyjma případů, které se týkaly německých občanů. S rozrůstajícím se partyzánským hnutím jim také připadly úkoly spojené se zajišťováním represí proti sovětskému odboji. Jejich hlavními protivníky byli sovětští partyzáni, se kterými se utkávaly v rámci kárných operací, jako byly Svátky jara, Kulový blesk a Zimní kouzlo.

Zpočátku byla vyzbrojena pouze malá část místních pomocných jednotek, ale s nárůstem jejich důležitosti byly postupně lépe vyzbrojovány. S ohledem na rozlehlost okupovaného území nad členy těchto oddílů nebyl vykonáván efektivní dozor, a proto byly časté případy korupce, či zneužívání moci.

22. policejní prapor Daugava v Lucku v srpnu 1943 (lotyššský).
22. policejní prapor Daugava v Lucku v srpnu 1943 (lotyšský).

Oddíly byly rozděleny podle území, na kterém působily a národnost jejich příslušníků tomu často také odpovídala. Vrchní velení však měli prakticky vždy v rukou Němci a policisté německé národnosti tvořili obvykle 10 % stavu. Prapory:[pozn. 2]

  • 26 (21) estonských,
  • 41 (47) lotyšských,
  • 23 (26) litevských,
  • 11 běloruských,
  • 8 krymskotatarských,
  • 71 ukrajinských,
  • 1 polský (202. prapor)[1][pozn. 3].

Příslušníci těchto oddílů se podíleli na vraždění obyvatel, na ostraze koncentračních táborů a aktivně se podíleli na brutálních opatřeních v boji s partyzány. Provinili se také aktivní účastí na Konečném řešení židovské otázky. Síly praporů byly přidělovány jako asistenční jednotky k Einsatzgruppen. Byly také používány k výkonu poprav, střežení válečných zajatců, střežení průmyslových objektů hospodářského významu a dalším úkolům.

Organizace, výcvik a vybavení

Příslušníkům jednotek byla vyplácena mzda a příděly jídla, což ve všeobecné bídě na okupovaných územích znamenalo hodně. Dále jejich rodiny byly osvobozeny od nucených prací, ale na druhou stranu byly vystaveny útokům partyzánů. Důchody pozůstalým byly vypláceny podle německých norem platných pro policii. Služba v praporech byla založena na ročních smlouvách podepsaných dobrovolníky. Důstojníci Schutzmannschaftu dostávali podíl na zabaveném majetku.

Schutzmannschaft se dělil na následující organizační části:

  • Schutzmannschaft-Einzeldienst – stálá pravidelná policie, pochůzkáři a hlídková služba.
  • Schutzmannschaft-Bataillonen – mobilní oddíly pro bezpečnostní službu a s ní spojené operace, kárné jednotky.
  • Hilfsschutzmannschaft – záložní jednotky, administrativa a jiné pomocné práce.
  • Feuerschutzmannschaft – požární ochrana.

Z hlediska úkolů se policejní jednotky dělily na následující funkce:

  • Schutzmannschaft-Front-Bataillonen (úderné, bojové jednotky),
  • Schutzmannschaft-Wach-Bataillonen (strážní služba),
  • Schutzmannschaft-Ersatz-Bataillonen (záložní prapory),
  • Schutzmannschaft-Pionier-Bataillonen (ženijní prapory),
  • Schutzmannschaft-Bau-Bataillonen (stavební prapory).

Každý prapor měl předpokládaný počet čtyř rot, jednu kulometnou a tři pěší, celkem po 124 mužích. Ve skutečnosti se počty lišily podle okupovaných částí. Baltským (litevským, lotyšským, estonským) praporům obvykle velel člověk místní národnosti, zatímco ukrajinské a běloruské prapory měly německé velitele.

Prapory neměly předepsanou uniformu a často používaly různé stejnokroje. Příslušníci těchto oddílů nosili také německé uniformy se zvláštními nárukávními znaky pro rozlišení. Byli identifikováni podle bílé pásky na rukávu, na které byl obvykle nápis Schutzmann, číslo a umístění. Ve směrnici č. 46 Hitler výslovně zakázal Schutzmannschaftu používat německé hodnostní odznaky, znak orla a svastiky nebo německé vojenské nárameníky. Členové Schutzmannschaften však měli nárok na různá ocenění a vyznamenání, včetně Železného kříže, Válečného záslužného kříže, Medaile východních národů (od května 1943) a Odznaku za boj proti partyzánům.

Příslušníci Schutzmannschaftu byli obvykle vyzbrojeni zabavenými sovětskými puškami a někteří důstojníci měli pistole. Kulomety byly používány v protipartizánských operacích a minomety byli vybaveni až v pozdějších fázích války. Obecně byly prapory špatně zajištěny, někdy dokonce postrádaly příděly potravin, protože přednost měly německé jednotky bojující v předních liniích. Proto byla poměrně častým problémem dezerce. Němci si také stěžovali na nedostatek výcviku, disciplíny a v některých případech odmítli jednotky ozbrojit zbraněmi. S ohledem na malou spolehlivost útvarů bylo nařízeno politické školení v délce 8 týdnů vedených místními kolaboranty a zlepšení výcviku poddůstojníků, ale také represivní opatření vůči rodinám dezertérů včetně poprav.

Příslušníci Schutzmannschaftu byli v SSSR tvrdě trestně stíháni a velmi často odsuzováni k smrti. Sovětské bezpečnostní orgány je na svém území pečlivě vyhledávaly a likvidovaly i dlouho po válce.

Hodnosti

Ochranné oddílyWehrmachtČeská hodnost (přibližná)
SchutzmannSchützevojín, svobodník
UnterkorporalGefreiterdesátník
VizekorporalObergefreiterčetař
KorporalStabsgefreiterrotný
VizefeldwebelFeldwebelšikovatel (nadrotmistr)
KompaniefeldwebelOberfeldwebelvrchní šikovatel (nadrotmistr)
ZugführerLeutnantporučík
OberzugführerOberleutnantnadporučík
KompanieführerHauptmannkapitán
BatallionsführerMajormajor

Odkazy

Poznámky

  1. Uvedeni jsou ti, kteří mají záznam na wikipedii.
  2. Ruská a anglická verze se liší v počtech u pobaltských útvarů. V závorce jsou uvedeny počty v anglické verzi. Vzhledem k dezercím, reorganizacím a podobným událostem není snadné stanovit přesný počet praporů.
  3. Obyvatelstvo Druhé polské republiky se skládalo z různých národností a nelze tedy jednoznačně říct, zda v polské jednotce šlo výhradně o Poláky.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Шуцманшафт na ruské Wikipedii a Schutzmannschaft na anglické Wikipedii.

  1. SLÁMA, Pavel. Ukrajinské policejní a strážní jednotky. Vojsko.net [online]. [cit. 2024-09-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of German Reich (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Belarus (1918, 1991–1995).svg
Flag of Belarus in 1991—1995
22 Daugavas bataljons.png
22. Daugavas policijas bataljons Luckā 1943. gada augustā, fotogrāfija no grāmatas "Latviešu karavīrs otrajā pasaules karā" 2. sējuma, 208. lpp. (1972) Grāmata brīvi un publiski pieejama LNB digitālajā krājumā
Bundesarchiv Bild 121-1500, Ukraine, Ordnungspolizei, Rayonposten Sarig.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 121-1500 / Scherer / CC-BY-SA 3.0
For documentary purposes the German Federal Archive often retained the original image captions, which may be erroneous, biased, obsolete or politically extreme.
Hauptwachtm[eister] d[er] Gend[amerie] Volkmann, Führer des Rayonpostens Sarig zeigt seinem Kommandeur Htm. d[er] Gend[amerie] Grosch, die durch seine Initiative aus dem Nichts geschaffene Anlage des Rayonpostens Sarig.
Martin Sandberger.jpg
Martin Sandberger, former commanding officer of sonderkommando 1a of 'Einsatzgruppe A'
Lucian Wysocki.jpg
Lucian Damianus Wysocki (* 18. Januar 1899 in Gentomie, Kreis Preußisch Stargard; † 13. Dezember 1964 in Rheinhausen) nationalsozialistischer Politiker
Ukr-polizei 106 bat.svg
Autor: Alex Tora, Licence: CC BY 3.0
Нарукавна нашивка 106-го батальйону Охоронної поліції Райхкомісаріату Україна
Antanas Impulevičius.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC0
Antanas Impulevičius portrait picture
Jonas Semaška.jpg
Jaunas leitenantas Jonas Semaška
Ordnungspolizei flag.svg
Flag of the Ordnungspolizei (Orpo), "order police" or "the green police" in Nazi Germany 1936–1945; Command flag of the Chief of the Order Police; Flag with a wreathed golden "police eagle" (Polizeiadler), the police version of the "eagle-and-swastika" of the Nazi Party and the Third Reich.
Flag of the Nazi Ordnungspolizei (Orpo) "Order Police", the name for the uniformed regular German police force in existence during the period of Nazi Germany 1936–1945. Based on image at [1] and the [Image:Ordnungspolizei_Flag.jpg] on wikipedia
115 Bataillon Schutzmannschaft on march.jpg
Ukrainian collaborators from the 115 Schutzmannschaft Battalion 115 marching along the streets of Kiev (1942)
Voldemārs Veiss .jpg
Autor: Kleiseavich, Licence: CC BY-SA 4.0
Veiss con una Cruz de Caballero y una Cruz de Hierro de 1a clase y una medalla de herido en plata.
Jewhen Pobihuszczyj 1936.jpg
Jewhen Pobihuszczyj Ukr. Евген Побігущий (1901-1995) – Ukrainian military, 1926-1939 contract officer of the Polish Army, here in rank of Lieutnant
Францішак Кушаль на прысязе БКА.jpg
Францішак Кушаль на прысязе Беларускай Краёвай Абароне ў Менску.
No portrait cs.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího (mužského) portrétu v češtině