Schwarzův mlýn

Schwarzův mlýn
Poloha
Adresavojenský újezd Libavá, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schwarzův mlýn (německy Schwarz Mühle) je zaniklý vodní obilný mlýn patřící k zaniklé vesnici Varhošť ve vojenském újezdu Libavá. Samota čp. 40 se nacházela na levém břehu řeky Odry jako třetí vodní dílo a první obilný mlýn od pramene řeky, jihovýchodně od kopce Strážný a zaniklé vesnice Nová Ves nad Odrou v Oderských vrších v okrese Olomouc v Olomouckém kraji.[1][2]

Historie

V r. 1775 měl mlýn dědičný rychtář Antonín Beuer, mlýn měl 2 chody. [3] Před válkou měl vodní mlýn 1 vodní kolo na svrchní vodu a přívod vody přes náhon a lednici, hltnost: 135 l/s, využitelný spád: 4,20 m a výkon: 3,63 kW. [4] Posledním mlynářem byl Josef Schwarz.[1] Samota zanikla s vysídlením německého obyvatelstva z Československa v roce 1946 a následným vznikem vojenského prostoru. Na místě lze nalézt jen trosky staveb.

Další informace

Vzhledem k tomu, že místo se nachází ve vojenském újezdu, je přístupné jen s povolením. I když je vstup do vojenského újezdu obvykle jedenkrát ročně umožněn v rámci cyklo-turistické akce Bílý kámen, Schwarzův mlýn neleží na žádné z aktuálně povolených tras a je tedy veřejnosti bez povolení celoročně nepřístupný.

Galerie

Reference

  1. a b Schwarzův mlýn; Schwarz Mühle Vodnimlyny.cz. vodnimlyny.cz [online]. [cit. 2022-02-05]. Dostupné online. 
  2. KREJČOVÁ, Jana. Varhošť (Haslicht) a samoty Stampfgrund (Štomparňa) a Schwarzmühle (Schwarzův mlýn). Poodří. 2015, roč. 18, čís. 2, s. 32–42. Dostupné online. 
  3. Dostál, J., Říkovský, F. Vlastivěda moravská. II. Místopis. Olomoucký okres. [s.l.]: Musejní spolek v Brně, 1935. S. 336–337. 
  4. LELEK, Ing. Petr. Řeka Odra na území Vojenského újezdu Libavá. Vlastivědné Listy. Květen 2017, čís. 119, s. 639–646. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Schindelův Mlýn, vojenský újezd Libavá 3.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Schwarzův mlýn, vojenský újezd Libavá, Oderské vrchy
Schindelův Mlýn, vojenský újezd Libavá 2.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Schwarzův mlýn, vojenský újezd Libavá, Oderské vrchy
Odra u Schindelova Mlýna, vojenský újezd Libavá.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Odra u Schwarzova mlýna, vojenský újezd Libavá, Oderské vrchy