Scuderia Ferrari

Itálie Ferrari
Celý názevScuderia Ferrari
SídloMaranello, Itálie
Šéf týmuFrédéric Vasseur
(Šéf týmu)
Diego Ioverno
(Závodní ředitel)
Technický ředitelEnrico Cardile
(Vedoucí vývoje šasi)
Enrico Gualtieri
(Vedoucí vývoje pohonné jednotky)
Fabio Montecchi
(Koncpce vozu a projektant šasi)
Enrico Racca
(Vedoucí výrobních procesů)
Zakladatel(é)Enzo Ferrari
Formule 1 v roce 2024
Jezdci16. Monako Charles Leclerc
55. Španělsko Carlos Sainz Jr.
Testovací jezdciItálie Antonio Giovinazzi
Izrael Robert Švarcman
Spojené království Oliver Bearman
ŠasiSF24
MotorFerrari
PneumatikyPirelli
Statistiky ve Formuli 1
První závodGrand Prix Monaka 1950
Počet startů1 076 (1 073 startů)
Počet titulů konstruktérů16 (1961, 1964, 1975, 1976, 1977, 1979, 1982, 1983, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2008)
Počet titulů jezdců15 (1952, 1953, 1956, 1958, 1961, 1964, 1975, 1977, 1979, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007)
Počet vítězství242
Počet podií802
Počet Pole position249
Počet nejrychlejších kol258
Počet bodů9 672
Počet kol ve vedení závodu7 324
Poslední sezóna2023 (3. místo, 406 bodů)
Piloti
Nejvíce startůNěmecko Michael Schumacher (180)
Nejvíce bodůNěmecko Sebastian Vettel (1 382)
Nejvíce vítězstvíNěmecko Michael Schumacher (91)
Nejvíce podiíNěmecko Michael Schumacher (116)
Nejvíce Pole PositionNěmecko Michael Schumacher (58)
Nejvíce nejrychlejších kolNěmecko Michael Schumacher (53)
Nejvíce titulůNěmecko Michael Schumacher (5)

Scuderia Ferrari[1] je závodní oddělení automobilové společnosti Ferrari. Scuderia znamená italsky „stáj“ a Ferrari je jméno zakladatele této společnosti, Enza Ferrariho. V současnosti je jejím prezidentem John Elkann.

Symbolem Ferrari je černý vzpínající se kůň na žlutém poli. Scuderia Ferrari byla založena v roce 1929 a do roku 1939 závodila pro Alfu Romeo. Samotný název Ferrari se poprvé objevil v závodech Formule 1 v roce 1948, prvním vozem byl typ 125.

V sezóně 2024 tvoří závodní jezdeckou sestavu Monačan Charles Leclerc a Španěl Carlos Sainz Jr.. Roli rezervních a testovacích pilotů plní závodní jezdci Arthur Leclerc a Oliver Bearman.

Historie týmu

1929–1950

Scuderia Ferrari byla založena Enzem Ferrari v roce 1929. Ferrari pomáhal několika amatérským závodníkům v různých závodech a sám také trochu závodil ve vozech Fiat. Na nápad vytvořit závodní tým přišel při večeři 16. listopadu v Boloni, kde domlouval finanční výpomoc od bratrů Augusta a Alfreda Caniatových a bohatého amatérského závodníka Maria Tadiniho. Poté kolem sebe Ferrari shromáždil tým, do kterého patřilo až 40 závodníků, z nichž většina závodila s vozy Alfa Romeo 8C.

Alfa Romeo 8C 2900 Scuderia Ferrari

V roce 1932 se Alfa Romeo dostala do ekonomických potíží a většina jejích závodních aktivit přešla právě na Scuderii Ferrari. V roce 1935 Enzo Ferrari a Luigi Bazzi zkonstruovali Alfu Romeo 8C Bimotore, která nesla znak Ferrari. Avšak v témže roce bylo znovu vytvořeno závodní oddělení Alfy Romeo, Alfa Corse. Do této doby ve Ferrari vyrostlo mnoho slavných závodníků (Tazio Nuvolari, Giuseppe Campari, Achille Varzi či Louis Chiron). V roce 1938 byl Enzo Ferrari jmenován ředitelem Alfa Corse. Ovšem poté, co zjistil, že Alfa chce získat jeho tým, tak z vedení Alfy Corse odstoupil. Jeho společnost byla přejmenována na Auto Avio Construzioni a začala vyrábět obráběcí stroje. Navíc s Alfou podepsal smlouvu, podle které nemohl po čtyři roky používat pro své výrobky jméno Ferrari.

Navzdory této dohodě okamžitě začal pracovat na závodním voze Tipo 815. Tyto vozy byly navrženy Albertem Massiminem a staly se tak prvními opravdovými vozy Ferrari. Tyto vozy odjely v roce 1940 svůj první závod, Mille Miglia, ve kterém je řídili Alberto Ascari a Marchese Lotario Rangoni Machiavelli di Modena. Poté přišla 2. světová válka a Ferrari byl nucen přerušit závodní činnost. Ovšem i nadále pokračoval ve výrobě obráběcích strojů a v roce 1943 přestěhoval své ředitelství do Maranella, které však bylo o rok později vybombardováno.

Ferrari 125 (kresba)

Pravidla pro závody mistrovství světa byla vytvořena hned po skončení války, ale mistrovství mohlo být znovu obnoveno až za pár let; mezitím Ferrari obnovilo práce v Maranellu a vyrobilo dvanáctiválcový vůz Ferrari 125, který závodil v mnoha nemistrovských závodech. S tímto vozem debutoval v roce 1948 v Grand Prix Itálie Raymond Sommer a prvního vítězství s tímto vozem dosáhl Giuseppe Farina v menším závodě na okruhu Circuito di Garda.

2000–2004

Roky 20002004 byly zcela ve znamení dominance týmu Ferrari a Michaela Schumachera, jemuž po celou tuto dobu stál po boku týmový kolega Rubens Barrichello. Zcela vypovídajícím výsledkem je pět jezdeckých a pět konstruktérských titulů za vítězství v mistrovství světa. Během těchto let Ferrari i Michael Schumacher znatelně překonali mnoho rekordů formule 1, od počtu mistrovských titulů, přes počet vítězství v grand prix, kvalifikacích, počet nejrychlejších kol až po nepřerušené série vyhraných závodů či závodů na stupních vítězů.

2007

Do týmu přišel místo Michalea Schumachera Kimi Räikkönen od McLarenu, Felipe Massa v týmu pokračoval po jeho boku. Nový vůz byl tajně odhalen, bez pozvání fotografů, 14. ledna a hned druhý den se pokračovalo v testování. Během předsezonního testování se nový vůz F2007 rychle zlepšoval a byl vždy na čele při různých společných testech všech týmů formule 1.

Kimi Räikkönen vyhrál první závod sezony v Melbourne a stal se tak dalším pilotem Ferrari, který dokázal vyhrát hned svůj první závod s tímto vozem. Po zklamání z malajské grand prix byl na řadě Bahrajn. Massa zvítězil a Räikkönen dojel třetí. Ovšem po tomto závodě se tým i jezdci propadli v celkové klasifikaci šampionátu za McLaren.

Špatnou zprávou pro Ferrari bylo, že jejich aerodynamický tunel byl těžce poškozen. Při testování se při vysoké rychlosti odlomil ocelový plech dopravního pásu, který simuloval cestu pod zmenšenou replikou vozu formule 1, a poškodil různé přístroje. Ferrari tak nemohlo použít nově připravované aerodynamické prvky do té doby, dokud nebude tunel opraven, což nakonec trvalo pár týdnů. Prozatím tak McLaren získal oproti Ferrari náskok ve vývoji. Po opravě tunelu se prakticky hned začalo pracovat na novém aerodynamickém balíku, díky kterému se po testech v Silverstone Ferrari opět vyrovnalo McLarenu.

Felipe Massa při Grand Prix Velké Británie.

Při britské grand prix dominoval Räikkönen, Massa skončil po úžasné stíhací jízdě pátý. Poté, co mu na startu zhasnul motor musel startovat z posledního místa.

Do Německa na evropskou grand prix přijelo Ferrari s přesvědčivě nejrychlejším vozem, Räikkönen získal pole position, Massa třetí místo. Ovšem hned po prvním kole začalo prudce pršet a všechny vozy musely jet do boxu na výměnu pneumatik. Kimi právě vjížděl k pit lane, ale dostal smyk a musel objet ještě další kolo na pneumatikách na sucho. Massa zajel do boxu na výměnu kol, mezitím se do vedení dostal Markus Winkelhock. Ve 34. kole musel Räikkönen odstoupit kvůli problémům s hydraulikou. Massa i nadále vedl, i když měl potíže se silnými vibracemi ve voze, ale pět kol před cílem ho předjel Alonso.

Následující maďarská grand prix byla poskvrněna skandálem v týmu McLaren. Mechanici týmu Ferrari zapomněli na konci první kvalifikační části natankovat palivo do Massova vozu. Když si to Massa v druhé části uvědomil, zastavil na pit lane a nechal se odtlačit zpátky k boxu. Mezitím mu ale stačily pneumatiky natolik vychladnout, že do poslední části kvalifikace nedokázal postoupit. Nakonec startoval ze 14. místa na trati, kde se prakticky nedá předjíždět. Räikkönen měl startovat ze čtvrtého místa, ale díky Alonsovu trestu se posunul na 3. místo. Po startu se mu navíc ve třetí zatáčce podařilo předjet BMW Nicka Heidfelda. Na druhém místě zůstal až do konce závodu, přestože sváděl souboj o první místo s Lewisem Hamiltonem. Massa závod dokončil na 13. místě.

Následovala třítýdenní pauza před tureckou grand prix, ve které vozy Ferrari dominovaly. Massa startoval z pole position, Räikkönen ze třetího místa, ale ještě před první zatáčkou se dostal na druhé místo. Toto pořadí zůstalo do konce závodu stejné a Massa s Räikkönenem získali své druhé dvojité vítězství.

Pro vozy Ferrari nezačala italská grand prix moc přívětivě. Räikkönen měl při tréninku těžkou nehodu, při které si pohmoždil krk, ale do závodu mohl nastoupit. V kvalifikaci oba vozy skončily až za McLareny a v závodě jim nestačily. Massa musel kvůli poruše zadního zavěšení odstoupit v 10. kole. Räikkönen skončil na třetím místě za oběma McLareny.

Kimi Räikkönen oslavuje vítězství a titul mistra světa po skončení závodu v Brazílii.

V následujícím týdnu se rozhodovalo o potrestání McLarenu ze zneužívání technických údajů Ferrari ve svůj prospěch. McLaren byl ze šampionátu vyloučen a dostal pokutu 100 milionů amerických dolarů. Ferrari se tak otevřela cesta k vítězství v Poháru konstruktérů. V nedělním závodě v Belgii získalo Ferrari double, když Räikkönen zvítězil a Massa dojel na druhém místě. Ferrari si tím zajistilo vítězství v šampionátu konstruktérů.

Poté se šampionát přestěhoval do Asie. Závod v Japonsku, který se jel za velmi prudkého deště vyhrál Hamilton a upevnil si tak vedení v mistrovství světa. Räikkönen skončil třetí a měl tak do posledních dvou závodů ještě šanci získat titul. Massa dokončil závod na 6. místě, po pěkném souboji s Robertem Kubicou v závěrečných kolech závodu.

Räikkönen vyhrál i poslední dva závody v Číně a v Brazílii a získal svůj první titul mistra světa formule 1, o jediný bod před dvojicí pilotů McLarenu - Hamiltonem a Alonsem. Massa skončil v brazilské grand prix na druhém místě a v celkové klasifikaci šampionátu obsadil 4. místo.

2008

12. listopadu 2007 Ferrari oznámilo odchod Jeana Todta z vedoucího postu týmu. Ve funkci šéfa týmu ho nahradil Stefano Domenicali.

Kimi Räikkönen vítězí v Grand Prix Malajsie.

V sezóně 2008 celý tým mnohokrát chyboval, přesto se jeho jezdcům s vozem F2008 podařilo získat pohár konstruktérů. Tento rok bojovali oba jezdci, Felipe Massa i úřadující mistr Kimi Räikkönen, o titul mistra světa, ale blíže mu byl tentokrát Massa. Šance na zisk titulu zhatily oběma jezdcům technické závady, jezdecké chyby i chyby týmu. Massa měl do ještě posledního závodu velkou šanci, ale nakonec boj o titul prohrál s Hamiltonem o jeden bod.

2009

Po změně pravidel v oblasti aerodynamiky se nedostal v prvních třech závodech sezóny ani jeden z jezdců s vozem F60 na body. Zásadní průlom přinesla až bahrajnská grand prix, z níž si Kimi Räikkönen odvezl tři body. Další zásadní zlepšení přišlo v Monaku v podobě pódiového umístění finského pilota, vrcholem sezónních úspěchů bylo jeho vítězství ve velké ceně Belgie. Veškeré úspěchy sezóny nakonec stačily pouze na čtvrté místo v poháru konstruktérů.

V nepříliš úspěšné sezóně utrpěl tým další ránu v Maďarsku, kde byl během kvalifikace těžce zraněn loňský vicemistr Felipe Massa. Jelikož se Brazilec do konce sezóny již na start nemohl postavit, hledal tým náhradu nejprve v týmovém poradci, expilotu Michaelu Schumacherovi, který nakonec sedačku odmítl pro bolesti krčního svalstva. Testovací jezdec, Ital Luca Badoer se jako dobrá volba neosvědčil, a tak byl po dvou závodech nahrazen svým krajanem Giancarlem Fisichellou, který se blýskl vítězstvím v kvalifikaci a konečným druhým místem v Belgii ve voze týmu Force India. Ten v sedačce vydržel až do konce sezóny, byť bez zisku jediného bodu.

2010

Tým startoval s vozem F10 v sestavě Felipe Massa a Fernando Alonso, jemuž musel uvolnit místo Kimi Räikkönen. Alonso neproměnil svou šanci na zisk titulu a skončil druhý za Sebastianem Vettelem. V poháru konstruktérů skončilo Ferrari na třetím místě.

2011

Jezdecká sestava totožná s předcházející sezónou vybojovala opět třetí místo v poháru konstruktérů a pouze jediné vítězství pro vůz 150º Italia ve Velké ceně Velké Británie.

2012

S vyrovnanými, ale nepříliš oslnivými výsledky vozu F2012 byl Fernando Alonso až do posledního závodu v boji o titul, který nakonec opět prohrál ve prospěch nově trojnásobného mistra světa Sebastiana Vettela. S výsledky Felipeho Massy dosáhl tým na druhé místo mezi konstruktéry.

2013

Již po čtyři roky nezměněná jezdecká sestava dosáhla s vozem F138 na dvě vítězství, několik pódiových umístění, opět ovšem nestačila na dominujícího Sebastiana Vettela na Red Bullu. Tým skončil na třetím místě v poháru konstruktérů.

2014

Sestava složená ze dvou nejzkušenějších pilotů ve startovním poli, bývalých mistrů Kimiho Räikkönena a Fernanda Alonsa nedokázala s málo konkurenceschopným vozem F14 T naplnit očekávání do nich vkládaná, navíc poprvé od roku 1993 nevyhrál tým ani jeden závod sezóny. Výsledkem bylo čtvrté místo v poháru konstruktérů a až šesté a dvanácté místo v poháru jezdců.

Pro tyto neuspokojivé výsledky proběhla v týmu výrazná obměna vedení. Již během sezóny byl ve funkci šéfa týmu Stefano Domenicali nahrazen Marco Mattiaccim, jenž už s koncem sezóny musel uvolnit místo svému nástupci Maurizio Arrivabenemu. Změny se však nedotkly pouze postu šéfa týmu, dlouholetý prezident automobilky Luca di Montezemolo ve své funkci skončil a jeho místo převzal Sergio Marchionne, dosavadní výkonný ředitel koncernu Fiat. Restrukturalizace se též projevila na postech zodpovědných za vývoj vozu, tým opustil dosavadní šéfdesigner Nicholas Tombazis společně s jedním z technických ředitelů, Patem Fryem, čímž plnou zodpovědnost nad technickým oddělením převzal James Allison.

2015

Koncem předchozí sezóny byl oznámen příchod čtyřnásobného šampiona Sebastiana Vettela z týmu Red Bull Racing na místo Fernanda Alonsa, který naproti tomu přijal nabídku obnovené spolupráce McLaren Honda. Jako druhý jezdec Scuderie pokračoval Kimi Räikkönen, jenž s Vettelem již dříve udržoval přátelský vztah. Sezóna avizovaná jako přechodná po výměně klíčových postů ve vedení předčila očekávání, nová posila týmu dojela s vozem SF15-T pro tři vítězství. V sezóně, které jinak dominoval tým Mercedes AMG Petronas, získalo Ferrari druhé místo v poháru konstruktérů s oběma piloty v celkovém pořadí šampionátu jezdců přímo za týmovou dvojicí Mercedesu.

2016

Do sezóny vstupovala stáj s mistrovskými ambicemi, které postupně přešly ve zklamání. Přes povzbudivé výsledky v předsezónních testech a slibné výkony v úvodních závodech sezóny se nedařilo Sebastianu Vettelovi a Kimimu Räikkönenovi s vozem SF16-H stabilně konkurovat jezdecké dvojici Mercedesu Nicu Rosbergovi a Lewisi Hamiltonovi. Bez jediného vítězství v rekordním počtu 21 závodů sezóny se Ferrari propadlo na třetí místo mezi konstruktéry ve prospěch Red Bull Racingu.

2017

Změna aerodynamických pravidel týmu patrně sedla a vůz SF70H působil od počátku sezóny jako velmi konkurenceschopný materiál k boji o oba mistrovské tituly. Sebastian Vettel byl po 12 závodů v čele šampionátu, vlivem série nepříznivých událostí v druhé polovině sezóny (nešťastná kolize v Singapuru vyřadivší oba vozy na samotném startu, opakované selhání techniky) však nedokázal udržet naději na zisk titulu do posledního závodu a boj o titul s Lewisem Hamiltonem na Mercedesu předčasně prohrál. Výsledek 522 bodů v poháru konstruktérů byl pro tým sice rekordním od zavedení nového bodového systému v roce 2010, na lepší než druhé místo to však opět nestačilo.

Přehled jezdců

1950–1976

SezónaTýmJezdci
1950Scuderia FerrariItálie Alberto Ascari
Itálie Luigi Villoresi
Francie Raymond Sommer
Itálie Dorino Serafini
1951Scuderia FerrariItálie Alberto Ascari
Itálie Luigi Villoresi
Itálie Piero Taruffi
Argentina José Froilán González
1952Scuderia FerrariItálie Alberto Ascari
Itálie Luigi Villoresi
Itálie Piero Taruffi
Itálie Giuseppe Farina
Francie André Simon
1953Scuderia FerrariItálie Alberto Ascari
Itálie Luigi Villoresi
Itálie Giuseppe Farina
Spojené království Mike Hawthorn
Itálie Umberto Maglioli
Itálie Piero Carini
1954Scuderia FerrariFrancie Maurice Trintignant
Itálie Giuseppe Farina
Argentina José Froilán González
Spojené království Mike Hawthorn
Itálie Umberto Maglioli
Itálie Piero Taruffi
Francie Robert Manzon
Itálie Alberto Ascari
1955Scuderia FerrariFrancie Maurice Trintignant
Itálie Giuseppe Farina
Argentina José Froilán González
Itálie Umberto Maglioli
USA Harry Schell
Belgie Paul Frère
Itálie Piero Taruffi
Itálie Eugenio Castellotti
Spojené království Mike Hawthorn
1956Scuderia FerrariArgentina Juan Manuel Fangio
Itálie Eugenio Castellotti
Spojené království Peter Collins
Itálie Luigi Musso
Belgie Olivier Gendebien
Španělský stát Alfonso de Portago
Belgie Paul Frère
Belgie André Pilette
Německo Wolfgang von Trips
1957Scuderia FerrariSpojené království Mike Hawthorn
Spojené království Peter Collins
Itálie Luigi Musso
Německo Wolfgang von Trips
Itálie Eugenio Castellotti
Itálie Cesare Perdisa
Španělský stát Alfonso de Portago
Argentina José Froilán González
Francie Maurice Trintignant
1958Scuderia FerrariSpojené království Mike Hawthorn
Spojené království Peter Collins
Itálie Luigi Musso
Německo Wolfgang von Trips
Belgie Olivier Gendebien
USA Phil Hill
1959Scuderia FerrariSpojené království Tony Brooks
USA Phil Hill
Spojené království Cliff Allison
Francie Jean Behra
USA Dan Gurney
Belgie Olivier Gendebien
Německo Wolfgang von Trips
1960Scuderia FerrariUSA Phil Hill
Německo Wolfgang von Trips
Argentina José Froilán González
Spojené království Cliff Allison
USA Richie Ginther
Belgie Willy Mairesse
1961Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACUSA Phil Hill
Německo Wolfgang von Trips
USA Richie Ginther
Belgie Olivier Gendebien
Belgie Willy Mairesse
Mexiko Ricardo Rodríguez
1962Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACUSA Phil Hill
Itálie Giancarlo Baghetti
Mexiko Ricardo Rodríguez
Belgie Willy Mairesse
Itálie Lorenzo Bandini
1963Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACSpojené království John Surtees
Belgie Willy Mairesse
Itálie Lorenzo Bandini
Itálie Ludovico Scarfiotti
1964Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACSpojené království John Surtees
Itálie Lorenzo Bandini
Itálie Ludovico Scarfiotti
Mexiko Pedro Rodríguez
1965Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACSpojené království John Surtees
Itálie Lorenzo Bandini
Itálie Ludovico Scarfiotti
Mexiko Pedro Rodríguez
Itálie Nino Vaccarella
USA Bob Bondurant
1966Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACSpojené království John Surtees
Itálie Lorenzo Bandini
Itálie Ludovico Scarfiotti
Spojené království Mike Parkes
1967Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACNový Zéland Chris Amon
Itálie Lorenzo Bandini
Itálie Ludovico Scarfiotti
Spojené království Mike Parkes
Spojené království Jonathan Williams
1968Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACNový Zéland Chris Amon
Belgie Jacky Ickx
Itálie Andrea de Adamich
Spojené království Derek Bell
1969Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACNový Zéland Chris Amon
Mexiko Pedro Rodríguez
1970Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACBelgie Jacky Ickx
Itálie Ignazio Giunti
Švýcarsko Clay Regazzoni
1971Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACBelgie Jacky Ickx
Švýcarsko Clay Regazzoni
USA Mario Andretti
1972Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACBelgie Jacky Ickx
Švýcarsko Clay Regazzoni
USA Mario Andretti
Itálie Nanni Galli
Itálie Arturo Merzario
1973Scuderia Ferrari S.p.A. SEFACBelgie Jacky Ickx
Itálie Arturo Merzario
1974Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC11. Švýcarsko Clay Regazzoni
12. Rakousko Niki Lauda
1975Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC11. Švýcarsko Clay Regazzoni
12. Rakousko Niki Lauda
1976Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC1. Rakousko Niki Lauda
2. Švýcarsko Clay Regazzoni
35. Argentina Carlos Reutemann

1977–2020

SezónaTým1. jezdec2. jezdec
1977Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC11. Rakousko Niki Lauda
21. Kanada Gilles Villeneuve
11. Kanada Gilles Villeneuve
12. Argentina Carlos Reutemann
1978Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC11. Argentina Carlos Reutemann12. Kanada Gilles Villeneuve
1979Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC11. Jihoafrická republika Jody Scheckter12. Kanada Gilles Villeneuve
1980Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC1. Jihoafrická republika Jody Scheckter2. Kanada Gilles Villeneuve
1981Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC27. Kanada Gilles Villeneuve28. Francie Didier Pironi
1982Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC27. Kanada Gilles Villeneuve
27. Francie Patrick Tambay
28. Francie Didier Pironi
28. USA Mario Andretti
1983Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC27. Francie Patrick Tambay28. Francie René Arnoux
1984Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC27. Itálie Michele Alboreto28. Francie René Arnoux
1985Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC27. Itálie Michele Alboreto28. Francie René Arnoux
28. Švédsko Stefan Johansson
1986Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC27. Itálie Michele Alboreto28. Švédsko Stefan Johansson
1987Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC27. Itálie Michele Alboreto28. Rakousko Gerhard Berger
1988Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC27. Itálie Michele Alboreto28. Rakousko Gerhard Berger
1989Scuderia Ferrari S.p.A. SEFAC27. Spojené království Nigel Mansell28. Rakousko Gerhard Berger
1990Scuderia Ferrari S.p.A.1. Francie Alain Prost2. Spojené království Nigel Mansell
1991Scuderia Ferrari S.p.A.27. Francie Alain Prost
27. Itálie Gianni Morbidelli
28. Francie Jean Alesi
1992Scuderia Ferrari S.p.A.27. Francie Jean Alesi28. Itálie Ivan Capelli
28. Itálie Nicola Larini
1993Scuderia Ferrari S.p.A.27. Francie Jean Alesi28. Rakousko Gerhard Berger
1994Scuderia Ferrari S.p.A.27. Francie Jean Alesi
27. Itálie Nicola Larini
28. Rakousko Gerhard Berger
1995Scuderia Ferrari S.p.A.27. Francie Jean Alesi28. Rakousko Gerhard Berger
1996Scuderia Ferrari S.p.A.1. Německo Michael Schumacher2. Spojené království Eddie Irvine
1997Scuderia Ferrari Marlboro5. Německo Michael Schumacher6. Spojené království Eddie Irvine
1998Scuderia Ferrari Marlboro3. Německo Michael Schumacher4. Spojené království Eddie Irvine
1999Scuderia Ferrari Marlboro3. Německo Michael Schumacher
3. Finsko Mika Salo
4. Spojené království Eddie Irvine
2000Scuderia Ferrari Marlboro3. Německo Michael Schumacher4. Brazílie Rubens Barrichello
2001Scuderia Ferrari Marlboro1. Německo Michael Schumacher2. Brazílie Rubens Barrichello
2002Scuderia Ferrari Marlboro1. Německo Michael Schumacher2. Brazílie Rubens Barrichello
2003Scuderia Ferrari Marlboro1. Německo Michael Schumacher2. Brazílie Rubens Barrichello
2004Scuderia Ferrari Marlboro1. Německo Michael Schumacher2. Brazílie Rubens Barrichello
2005Scuderia Ferrari Marlboro1. Německo Michael Schumacher2. Brazílie Rubens Barrichello
2006Scuderia Ferrari Marlboro5. Německo Michael Schumacher6. Brazílie Felipe Massa
2007Scuderia Ferrari Marlboro5. Brazílie Felipe Massa6. Finsko Kimi Räikkönen
2008Scuderia Ferrari Marlboro1. Finsko Kimi Räikkönen2. Brazílie Felipe Massa
2009Scuderia Ferrari Marlboro3. Brazílie Felipe Massa
3. Itálie Luca Badoer
3. Itálie Giancarlo Fisichella
4. Finsko Kimi Räikkönen
2010Scuderia Ferrari Marlboro7. Brazílie Felipe Massa8. Španělsko Fernando Alonso
2011Scuderia Ferrari Marlboro
Scuderia Ferrari
5. Španělsko Fernando Alonso6. Brazílie Felipe Massa
2012Scuderia Ferrari5. Španělsko Fernando Alonso6. Brazílie Felipe Massa
2013Scuderia Ferrari3. Španělsko Fernando Alonso4. Brazílie Felipe Massa
2014Scuderia Ferrari7. Finsko Kimi Räikkönen14. Španělsko Fernando Alonso
2015Scuderia Ferrari5. Německo Sebastian Vettel7. Finsko Kimi Räikkönen
2016Scuderia Ferrari5. Německo Sebastian Vettel7. Finsko Kimi Räikkönen
2017Scuderia Ferrari5. Německo Sebastian Vettel7. Finsko Kimi Räikkönen
2018Scuderia Ferrari5. Německo Sebastian Vettel7. Finsko Kimi Räikkönen
2019Scuderia Ferrari Mission Winnow
Scuderia Ferrari
5. Německo Sebastian Vettel16. Monako Charles Leclerc
2020Scuderia Ferrari Mission Winnow
Scuderia Ferrari
5. Německo Sebastian Vettel16. Monako Charles Leclerc
2021Scuderia Ferrari Mission Winnow
Scuderia Ferrari
16. Monako Charles Leclerc55. Španělsko Carlos Sainz
2022Scuderia Ferrari16. Monako Charles Leclerc55. Španělsko Carlos Sainz
2023Scuderia Ferrari16. Monako Charles Leclerc55. Španělsko Carlos Sainz

Monoposty

SezónaNázevMotorPalivoPneumatiky
1950Ferrari 125
Ferrari 166
Ferrari 275
Ferrari 375
Ferrari 125 1.5 V12
Ferrari 275 3,3 V12
Ferrari 375 4,5 V12
ShellPirelli
1951Ferrari 375Ferrari 375 4,5 V12ShellPirelli
1952Ferrari 500
Ferrari 375
Ferrari 500 2,0 L4
Ferrari 375 4,5 V12
ShellPirelli
Firestone
1953Ferrari 500
Ferrari 553
Ferrari 500 2,0 L4
Ferrari 553 2,0 L4
ShellPirelli
1954Ferrari 625
Ferrari 553
Ferrari 500
Ferrari 625 2,5 L4
Ferrari 554 2,5 L4
Ferrari 500 2,0 L4
ShellPirelli
1955Ferrari 625
Ferrari 555
Ferrari 625 2,5 L4
Ferrari 555 2,5 L4
ShellEnglebert
1956Ferrari 555
Lancia-Ferrari D50
Ferrari 555 2,5 L4
Lancia DS50 2,5 V8
ShellPirelli
Englebert
Firestone
1957Ferrari 801Lancia DS50 2,5 V8ShellPirelli
Englebert
1958Ferrari Dino 246
Ferrari Dino 156
Ferrari 143 2,4 V6
Ferrari D156 1,5 V6
ShellEnglebert
1959Ferrari Dino 246
Ferrari Dino 156
Ferrari 155 2,4 V6
Ferrari D156 1,5 V6
ShellDunlop
1960Ferrari Dino 246
Ferrari 246P
Ferrari Dino 156
Ferrari 155 2,4 V6
Ferrari D156 1,5 V6
ShellDunlop
1961Ferrari 156Ferrari 178 1,5 V6
Ferrari 188 1,5 V6
ShellDunlop
1962Ferrari 156Ferrari 178 1,5 V6ShellDunlop
1963Ferrari 156Ferrari 178 1,5 V6ShellDunlop
1964Ferrari 156
Ferrari 158
Ferrari 178 1,5 V6
Ferrari 205/B 1,5 V8
ShellDunlop
1965Ferrari 158
Ferrari 1512
Ferrari 205/B 1,5 V8
Ferrari 207 1,5 V12
ShellDunlop
1966Ferrari 246
Ferrari 312
Ferrari 228 2,4 V6
Ferrari 218 3,0 V12
ShellDunlop
Firestone
1967Ferrari 312Ferrari 218 3,0 V12
Ferrari 242 3,0 V12
ShellFirestone
1968Ferrari 312Ferrari 242 3,0 V12
Ferrari 242/C 3,0 V12
ShellFirestone
1969Ferrari 312Ferrari 255/C 3,0 V12ShellFirestone
1970Ferrari 312 BFerrari 001 3,0 F12ShellFirestone
1971Ferrari 312 B
Ferrari 312 B2
Ferrari 001 3,0 F12
Ferrari 001/1 3,0 F12
ShellFirestone
1972Ferrari 312 B2Ferrari 001/1 3,0 F12ShellFirestone
1973Ferrari 312 B2
Ferrari 312 B3
Ferrari 001/1 3,0 F12
Ferrari 001/11 3,0 F12
ShellGoodyear
1974Ferrari 312 B3Ferrari 001/12 3,0 F12AgipGoodyear
1975Ferrari 312 B3
Ferrari 312 T
Ferrari 001/12 3,0 F12
Ferrari 015 3,0 F12
AgipGoodyear
1976Ferrari 312 T
Ferrari 312 T2
Ferrari 015 3,0 F12AgipGoodyear
1977Ferrari 312 T2Ferrari 015 3,0 F12AgipGoodyear
1978Ferrari 312 T2
Ferrari 312 T3
Ferrari 015 3,0 F12AgipMichelin
1979Ferrari 312 T3
Ferrari 312 T4
Ferrari 015 3,0 F12AgipMichelin
1980Ferrari 312 T5Ferrari 015 3,0 F12AgipMichelin
1981Ferrari 126 CKFerrari 021 1,5 V6AgipMichelin
1982Ferrari 126 C2Ferrari 021 1,5 V6AgipGoodyear
1983Ferrari 126 C2B
Ferrari 126 C3
Ferrari 021 1,5 V6AgipGoodyear
1984Ferrari 126 C4Ferrari 031 1,5 V6AgipGoodyear
1985Ferrari 156/85Ferrari 031/2 1,5 V6AgipGoodyear
1986Ferrari F1/86Ferrari 032 1,5 V6AgipGoodyear
1987Ferrari F1/87Ferrari 033 1,5 V6AgipGoodyear
1988Ferrari F1/87/88CFerrari 033 1,5 V6AgipGoodyear
1989Ferrari 640Ferrari 035/5 3,5 V12AgipGoodyear
1990Ferrari 641Ferrari 036 3,5 V12
Ferrari 037 3,5 V12
AgipGoodyear
1991Ferrari 642
Ferrari 643
Ferrari 291 3,5 V12AgipGoodyear
1992Ferrari F92 A
Ferrari F92 AT
Ferrari 038 3,5 V12AgipGoodyear
1993Ferrari F93 AFerrari 041 3,5 V12AgipGoodyear
1994Ferrari 412 T1Ferrari 041 3,5 V12
Ferrari 043 3,5 V12
AgipGoodyear
1995Ferrari 412 T2Ferrari 044 3,0 V12AgipGoodyear
1996Ferrari F310Ferrari 046 3,0 V10ShellGoodyear
1997Ferrari F310BFerrari 046/2 3,0 V10ShellGoodyear
1998Ferrari F300Ferrari 047 3,0 V10ShellGoodyear
1999Ferrari F399Ferrari 048 3,0 V10ShellBridgestone
2000Ferrari F1-2000Ferrari 049 3,0 V10ShellBridgestone
2001Ferrari F2001Ferrari 050 3,0 V10ShellBridgestone
2002Ferrari F2001
Ferrari F2002
Ferrari 050 3,0 V10
Ferrari 051 3,0 V10
ShellBridgestone
2003Ferrari F2002
Ferrari F2003-GA
Ferrari 051 3,0 V10
Ferrari 052 3,0 V10
ShellBridgestone
2004Ferrari F2004Ferrari 053 3,0 V10ShellBridgestone
2005Ferrari F2004M
Ferrari F2005
Ferrari 053 3,0 V10
Ferrari 055 3,0 V10
ShellBridgestone
2006Ferrari 248 F1Ferrari 056 2,4 V8ShellBridgestone
2007Ferrari F2007Ferrari 056 2,4 V8ShellBridgestone
2008Ferrari F2008Ferrari 056 2,4 V8ShellBridgestone
2009Ferrari F60Ferrari 056 2,4 V8ShellBridgestone
2010Ferrari F10Ferrari 056 2,4 V8ShellBridgestone
2011Ferrari 150º ItaliaFerrari 056 2,4 V8ShellPirelli
2012Ferrari F2012Ferrari 056 2,4 V8ShellPirelli
2013Ferrari F138Ferrari 056 2,4 V8ShellPirelli
2014Ferrari F14 TFerrari 059/3 1,6 V6ShellPirelli
2015Ferrari SF15-TFerrari 060 1,6 V6ShellPirelli
2016Ferrari SF16-HFerrari 061 1,6 V6ShellPirelli
2017Ferrari SF70HFerrari 062/2 1,6 V6ShellPirelli
2018Ferrari SF71HFerrari 062 EVO 1,6 V6ShellPirelli
2019Ferrari SF90Ferrari 064 1,6 V6ShellPirelli
2020Ferrari SF1000Ferrari 065 1,6 V6ShellPirelli
2021Ferrari SF21Ferrari 065/6 1,6 V6ShellPirelli
2022Ferrari F1-75Ferrari 066/7 1,6 V6ShellPirelli
2023Ferrari SF23Ferrari 066/10 1,6 V6ShellPirelli

Kompletní výsledky ve Formuli 1

Legenda k tabulce
BarvaVýsledek
ZlatáVítěz
Stříbrná2. místo
Bronzová3. místo
ZelenáBodované umístění
ModráNebodované umístění
Dokončil neklasifikován (NC)
FialováOdstoupil (Ret)
ČervenáNekvalifikoval se (DNQ)
Nepředkvalifikoval se (DNPQ)
ČernáDiskvalifikován (DSQ)
BíláNestartoval (DNS)
Závod zrušen (C)
Světle modráPouze trénoval (PO)
Páteční testovací jezdec (TD)
Bez barvyNetrénoval (DNP)
Vyřazen (EX)
Nepřijel (DNA)
Odvolal účast (WD)
OznačeníVýznam
TučnostPole position
KurzívaNejrychlejší kolo
FFanBoost
GNejrychlejší v kvalifikační skupině
Jezdec nedojel do cíle, ale byl klasifikován, protože odjel více než 90 % délky závodu.
Byl udělován poloviční počet bodů, protože bylo odjeto méně než 75 % délky závodu.

1950–1957

Pohár konstruktérů se do roku 1957 neuděloval.

RokŠasiMotorPneuJezdci123456789BodyUmístění
1950125
166F2-50
275
375
125 F1 1,5 V12 s
166 F2 2,0 V12
3,3 V12
375 F1 4,5 V12
PGBRMON500SUIBELFRAITA
Itálie Luigi VilloresiRetRet6DNS
Itálie Alberto Ascari2Ret5DNS2
Francie Raymond Sommer4Ret
Itálie Dorino Serafini2
1951375375 4,5 V12PSUI500BELFRAGBRGERITAESP
Itálie Luigi VilloresiRet33344Ret
Itálie Alberto Ascari622Ret114
Itálie Piero Taruffi2Ret55Ret
Argentina José Froilán González21322
1952500
375S
500 2,0 L4
375 4,5 V12
P
F
SUI500BELFRAGBRGERNEDITA
Itálie Alberto AscariRet111111
Itálie Giuseppe FarinaRet/
Ret
226224
Itálie Piero Taruffi1Ret3247
Francie Andre SimonRet6
Itálie Luigi Villoresi33
1953500
553
500 2,0 L4
553 2,0 L4
PARG500NEDBELFRAGBRGERSUIITA
Itálie Giuseppe FarinaRet2Ret53122
Itálie Alberto Ascari1114181Ret
Spojené království Mike Hawthorn44615334
Itálie Luigi Villoresi2Ret26Ret863
Itálie Umberto Maglioli8
Itálie Piero CariniRet
1954625
553
500
625 2,5 L4
554 2,5 L4
500 2,0 L4
PARG500BELFRAGBRGERSUIITAESP
Itálie Giuseppe Farina2RetWDWD
Argentina José Froilán González34Ret1223
Spojené království Mike HawthornDSQ4Ret22Ret21
Itálie Umberto Maglioli973
Francie Maurice Trintignant2Ret53Ret5Ret
Itálie Piero Taruffi6
Francie Robert ManzonDNS
Itálie Alberto AscariRet
1955D50
555
625
DS50 2,5 V8
555 2,5 L4
EARGMON500BELNEDGBRITA
Itálie Umberto Maglioli36
Itálie Giuseppe Farina2/343
Argentina José Froilán González2
Francie Maurice Trintignant2/3
/Ret
16RetRet8
USA Harry SchellRetDNS
Belgie Paul Frere84
Itálie Piero Taruffi8DNS
Belgie Olivier GendebienDNA
Spojené království Mike Hawthorn76Ret
Itálie Eugenio Castellotti563
1956D50
555
DS50 2,5 V8
555 2,5 L4
E
F
P
ARGMON500BELFRAGBRGERITA
Argentina Juan Manuel Fangio1/
Ret
2/4Ret4112/8
Itálie Eugenio CastellottiRet4/
Ret
Ret210Ret
/Ret
8/
Ret
Itálie Luigi Musso1RetRetRet
Spojené království Peter CollinsRet2112/
Ret
Ret
/Ret
2
Belgie Olivier Gendebien5RetDNA
Belgie Paul Frere2
Belgie André Pilette6
Španělsko Alfonso de PortagoRet2/
10
RetRet
Západní Německo Wolfgang von TripsDNS
1957801DS50 2,5 V8P
E
ARGMON500FRAGBRGERPESITA
Spojené království Peter Collins6/
Ret
Ret3Ret3Ret
Itálie Luigi MussoRet224Ret8
Itálie Eugenio CastellottiRet
Spojené království Mike HawthornRetRet4326
Západní Německo Wolfgang von Trips673
Itálie Cesare Perdisa6
Španělsko Alfonso de Portago5
Argentina José Froilán González5
Francie Maurice Trintignant5Ret4

1958–1969

RokŠasiMotorPneuJezdci123456789101112BodyUmístění
1958246143 2,4 V6EARGMONNED500BELFRAGBRGERPORITAMOR40
(57)
2. místo
Spojené království Mike Hawthorn3Ret5212Ret222
Spojené království Peter CollinsRet3RetRet51Ret
Itálie Luigi Musso227RetRet
Západní Německo Wolfgang von TripsRet3Ret45Ret
Belgie Olivier Gendebien6RetRet
USA Phil Hill33
D156D156 1,5 V69
1959246
D156
155 2,4 V6
D156 1,5 V6
DMON500NEDFRAGBRGERPORITAUSA32
(38)
2. místo
Spojené království Cliff AllisonRet9Ret5Ret
Spojené království Tony Brooks2Ret119Ret3
USA Phil Hill4623Ret2Ret
Francie Jean BehraRet5Ret
USA Dan GurneyRet234
Belgie Olivier Gendebien46
Západní Německo Wolfgang von Trips6
1960246
246P
155 2,4 V6
171 2,4 V6
DARGMON500NEDBELFRAGBRPORITAUSA26
(27)
3. místo
USA Phil Hill83Ret4127Ret1
Argentina José Froilán González10
Západní Německo Wolfgang von Trips585Ret11645
Spojené království Cliff Allison2DNQ
USA Richie Ginther662
Belgie Willy MairesseRetRet3
1961156178 1,5 V6DMONNEDBELFRAGBRGERITAUSA40
(52)
1. místo
USA Phil Hill3219231
Západní Německo Wolfgang von Trips412Ret12Ret
USA Richie Ginther253Ret38Ret
Belgie Olivier Gendebien4
Belgie Willy MairesseRet
Mexiko Ricardo RodríguezRet
1962156178 1,5 V6DNEDMONBELFRAGBRGERITAUSARSA186. místo
Mexiko Ricardo RodríguezRetDNS46Ret
Itálie Giancarlo Baghetti4Ret105
USA Phil Hill323RetRet11
Belgie Willy Mairesse7Ret4
Itálie Lorenzo Bandini3Ret8
1963156178 1,5 V6DMONBELNEDFRAGBRGERITAUSAMEXRSA264. místo
Spojené království John Surtees4Ret3Ret21RetRetDSQRet
Belgie Willy MairesseRetRetRet
Itálie Ludovico ScarfiottiWD6DNS
Itálie Lorenzo BandiniRet5Ret5
1964156
158
1512
178 1,5 V6
205B 1.5 V8
207 1,5 F12
DMONNEDBELFRAGBRGERAUTITAUSAMEX45
(49)
1. místo
Spojené království John SurteesRet2RetRet31Ret122
Itálie Lorenzo Bandini10RetRet95313Ret3
Itálie Ludovico Scarfiotti9
Mexiko Pedro Rodríguez6
1965158
1512
205B 1,5 V8
207 1,5 F12
DRSAMONBELFRAGBRNEDGERITAUSAMEX26
(27)
4. místo
Spojené království John Surtees24Ret337RetRet
Itálie Lorenzo Bandini15298Ret96448
Itálie Nino Vaccarella12
Mexiko Pedro Rodríguez57
USA Bob Bondurant9
Itálie Ludovico ScarfiottiDNS
1966246
312/66
228 2,4 V6
218 3,0 V12
D
F
MONBELFRAGBRNEDGERITAUSAMEX31
(32)
2. místo
Spojené království John SurteesRet1
Itálie Lorenzo Bandini23NC66RetRet
Spojené království Mike Parkes2RetRet2
Itálie Ludovico ScarfiottiRet1
1967312/66
312/67
242 3,0 V12FRSAMONNEDBELFRAGBRGERCANITAUSAMEX205. místo
Nový Zéland Chris Amon343Ret3367Ret9
Itálie Lorenzo BandiniRet
Spojené království Mike Parkes5Ret
Itálie Ludovico Scarfiotti6NC
Spojené království Jonathan Williams8
1968312/67
312/67/68
312/68
242 3,0 V12
242C 3,0 V12
FRSAESPMONBELNEDFRAGBRGERITACANUSAMEX324. místo
Nový Zéland Chris Amon4RetRet6102RetRetRetRetRet
Belgie Jacky IckxRetRet341343DNSRet
Itálie Andrea de AdamichRet
Spojené království Derek BellRetRet
1969312/68
312/69
255C 3,0 V12FRSAESPMONNEDFRAGBRGERITACANUSAMEX76. místo
Nový Zéland Chris AmonRetRetRet3RetRet
Mexiko Pedro RodríguezRet6Ret57
Itálie Ernesto BrambillaDNS

1970–1979

RokŠasiMotorPneuJezdci1234567891011121314151617BodyUmístění
1970312B001 3,0 F12FRSAESPMONBELNEDFRAGBRGERAUTITACANUSAMEX52
(55)
2. místo
Belgie Jacky IckxRetRetRet83RetRet21Ret141
Itálie Ignazio Giunti4147Ret
Švýcarsko Clay Regazzoni44Ret212132
1971312B
312B2
001 3,0 F12
001/1 3,0 F12
FRSAESPMONNEDFRAGBRGERAUTITACANUSA333. místo
USA Mario Andretti1RetDNQRet413DNS
Belgie Jacky Ickx8231RetRetRetRetRet8Ret
Švýcarsko Clay Regazzoni3RetRet3RetRet3RetRetRet6
1972312B2001/1 3,0 F12FARGRSAESPMONBELFRAGBRGERAUTITACANUSA334. místo
Švýcarsko   Clay Regazzoni4123RetRet2RetRet58
Belgie Jacky Ickx3822Ret11Ret1RetRet125
USA Mario AndrettiRet4Ret76
Itálie Nanni Galli13
Itálie Arturo Merzario612
1973312B2
312B3
001/1 3,0 F12
001/11 3,0 F12
GARGBRARSAESPBELMONSWEFRAGBRNEDGERAUTITACANUSA126. místo
Belgie Jacky Ickx45Ret12RetRet6588
Itálie Arturo Merzario944Ret77Ret1516
1974312B3001/11 3,0 F12GARGBRARSAESPBELMONSWENEDFRAGBRGERAUTITACANUSA652. místo
Švýcarsko Clay Regazzoni32Ret244Ret23415Ret211
Rakousko Niki Lauda2Ret1612RetRet125RetRetRetRetRet
1975312B3
312T
001/11 3,0 F12
015 3,0 F12
GARGBRARSAESPMONBELSWENEDFRAGBRGERAUTITAUSA72,51. místo
Švýcarsko Clay Regazzoni4416NCRet533Ret13Ret71Ret
Rakousko Niki Lauda655Ret1112183631
1976312T
312T2
015 3,0 F12GBRARSAUSWESPBELMONSWEFRAGBRGERAUTNEDITACANUSAJPN831. místo
Rakousko Niki Lauda1122113Ret1Ret483Ret
Švýcarsko Clay Regazzoni7Ret1112146RetDSQ922675
Argentina Carlos Reutemann7
1977312T2015 3,0 F12GARGBRARSAUSWESPMONBELSWEFRAGBRGERAUTNEDITAUSACANJPN95
(97)
1. místo
Rakousko Niki LaudaRet312DNS22Ret5212124
Argentina Carlos Reutemann318Ret23Ret3615446Ret6Ret2
Kanada Gilles Villeneuve12Ret
1978312T2
312T3
015 3,0 F12MARGBRARSAUSWMONBELESPSWEFRAGBRGERAUTNEDITAUSACAN582. místo
Argentina Carlos Reutemann71Ret183Ret10181RetDSQ7313
Kanada Gilles Villeneuve8RetRetRetRet410912Ret8367Ret1
1979312T3
312T4
312T4B
015 3,0 F12MARGBRARSAUSWESPBELMONFRAGBRGERAUTNEDITACANUSA1131. místo
Jižní Afrika Jody ScheckterRet6224117544214Ret
Kanada Gilles VilleneuveRet51177Ret21482Ret221

1980–1989

RokŠasiMotorPneuJezdci1234567891011121314151617BodyUmístění
1980312T5015 3,0 F12MARGBRARSAUSWBELMONFRAGBRGERAUTNEDITACANUSA810. místo
Jižní Afrika Jody ScheckterRetRetRet58Ret1210131398DNQ11
Kanada Gilles VilleneuveRet16RetRet658Ret687Ret5Ret
1981126CK021 1,5 V6 tMUSWBRAARGSMRBELMONESPFRAGBRGERAUTNEDITACANCPL345. místo
Kanada Gilles VilleneuveRetRetRet7411RetRet10RetRetRet3DSQ
Francie Didier PironiRetRetRet584155RetRet9Ret5Ret9
1982126C2021 1,5 V6 tGRSABRAUSWSMRBELMONDETCANNEDGBRFRAGERAUTSUIITACPL741. místo
Kanada Gilles VilleneuveRetRetDSQ2DNS
Francie Didier Pironi186Ret1DNS239123DNS
Francie Patrick Tambay83414DNS2DNS
USA Mario Andretti3Ret
1983126C2B
126C3
021 1,5 V6 tGBRAUSWFRASMRMONBELDETCANGBRGERAUTNEDITAEURRSA891. místo
Francie Patrick Tambay5Ret4142Ret33RetRet24RetRet
Francie René Arnoux10373RetRetRet1512129Ret
1984126C4031 1,5 V6 tGBRARSABELSMRFRAMONCANDETDALGBRGERAUTNEDITAEURPOR57,52. místo
Francie René ArnouxRetRet32435Ret266711Ret59
Itálie Michele AlboretoRet111RetRet6RetRetRet5Ret3Ret224
1985156/85031 1,5 V6 tGBRAPORSMRMONCANDETFRAGBRGERAUTNEDITABELEURRSAAUS822. místo
Itálie Michele Alboreto22Ret213Ret213413RetRetRetRet
Francie René Arnoux4
Švédsko Stefan Johansson86Ret224Ret94Ret5RetRet45
1986F1/86032 1,5 V6 tGBRAESPSMRMONBELCANDETFRAGBRGERHUNAUTITAPORMEXAUS374. místo
Itálie Michele AlboretoRetRet10Ret4848RetRetRet2Ret5RetRet
Švédsko Stefan JohanssonRetRet4103RetRetRetRet114336123
1987F1/87033D 1,5 V6 tGBRASMRBELMONDETFRAGBRGERHUNAUTITAPORESPMEXJPNAUS534. místo
Itálie Michele Alboreto83Ret3RetRetRetRetRetRetRetRet15Ret42
Rakousko Gerhard Berger4RetRet44RetRetRetRetRet42RetRet11
1988F1/87/88C033E 1,5 V6 tGBRASMRMONMEXCANDETFRAGBRGERHUNBELITAPORESPJPNAUS652. místo
Itálie Michele Alboreto51834RetRet3174RetRet25Ret11Ret
Rakousko Gerhard Berger2523RetRet4934Ret1Ret64Ret
1989640035/5 3,5 V12GBRASMRMONMEXUSACANFRAGBRGERHUNBELITAPORESPJPNAUS593. místo
Spojené království Nigel Mansell1RetRetRetRetDSQ22313RetDSQRetRet
Rakousko Gerhard BergerRetRetRetRetRetRetRetRetRetRet212RetRet

1990–1999

RokŠasiMotorPneuJezdci1234567891011121314151617BodyUmístění
1990641036 3,5 V12
037 3,5 V12
GUSABRASMRMONCANMEXFRAGBRGERHUNBELITAPORESPJPNAUS1102. místo
Francie Alain ProstRet14Ret51114Ret2231Ret3
Spojené království Nigel MansellRet4RetRet3218RetRet17Ret412Ret2
1991642
643
037 3,5 V12GUSABRASMRMONCANMEXFRAGBRGERHUNBELITAPORESPJPNAUS55,53. místo
Francie Alain Prost24DNS5RetRet23RetRetRet3Ret24
Itálie Gianni Morbidelli6
Francie Jean Alesi126Ret3RetRet4Ret35RetRet34RetRet
1992F92A
F92AT
038 3,5 V12GRSAMEXBRAESPSMRMONCANFRAGBRGERHUNBELITAPORJPNAUS214. místo
Francie Jean AlesiRetRet43RetRet3RetRet5RetRetRetRet54
Itálie Ivan CapelliRetRet510RetRetRetRet9Ret6RetRetRet
Itálie Nicola Larini1211
1993F93A041 3,5 V12GRSABRAEURSMRESPMONCANFRAGBRGERHUNBELITAPORJPNAUS284. místo
Francie Jean AlesiRet8RetRetRet3RetRet97RetRet24Ret4
Rakousko Gerhard Berger6RetRetRet614414Ret6310RetRetRet5
1994412 T1
412 T1B
041 3,5 V12
043 3,5 V12
GBRAPACSMRMONESPCANFRAGBRGERHUNBELITAPOREURJPNAUS713. místo
Francie Jean Alesi3543Ret2RetRetRetRetRet1036
Itálie Nicola LariniRet2
Rakousko Gerhard BergerRet2Ret3Ret43Ret112Ret2Ret5Ret2
1995412 T2044/1 3,0 V12GBRAARGSMRESPMONCANFRAGBRGERHUNBELITAPOREURPACJPNAUS733. místo
Francie Jean Alesi522RetRet152RetRetRetRet525RetRet
Rakousko Gerhard Berger363331112Ret33RetRet4Ret4RetRet
1996F310046 3,0 V10GAUSBRAARGEURSMRMONESPCANFRAGBRGERHUNBELITAPORJPN702. místo
Německo Michael SchumacherRet3Ret22Ret1RetDNSRet491132
Spojené království Eddie Irvine375Ret47RetRetRetRetRetRetRetRet5Ret
1997F310B046/2 3,0 V10GAUSBRAARGSMRMONESPCANFRAGBRGERHUNBELITAAUTLUXJPNEUR1022. místo
Německo Michael Schumacher25Ret21411Ret24166Ret1Ret
Spojené království Eddie IrvineRet1623312Ret3RetRet9108RetRet35
1998F300047 3,0 V10GAUSBRAARGSMRESPMONCANFRAGBRAUTGERHUNBELITALUXJPN1332. místo
Německo Michael SchumacherRet312310111351Ret12Ret
Spojené království Eddie Irvine4833Ret332348RetRet242
1999F399048 3,0 V10BAUSBRASMRMONESPCANFRAGBRAUTGERHUNBELITAEURMALJPN1281. místo
Německo Michael Schumacher82113Ret5DNS22
Finsko Mika Salo921273Ret
Spojené království Eddie Irvine15Ret2436211346713

2000–2009

RokŠasiMotorPneuJezdci12345678910111213141516171819BodyUmístění
2000F1-2000049 3,0 V10BAUSBRASMRGBRESPEURMONCANFRAAUTGERHUNBELITAUSAJPNMAL1701. místo
Německo Michael Schumacher111351Ret1RetRetRet221111
Brazílie Rubens Barrichello2Ret4Ret34223314RetRet243
2001F2001050 3,0 V10BAUSMALBRASMRESPAUTMONCANEURFRAGBRGERHUNBELITAUSAJPN1791. místo
Německo Michael Schumacher112Ret1212112Ret11421
Brazílie Rubens Barrichello32Ret3Ret32Ret5332252155
2002F2001
F2002
050 3,0 V10
051 3,0 V10
BAUSMALBRASMRESPAUTMONCANEURGBRFRAGERHUNBELITAUSAJPN2211. místo
Německo Michael Schumacher13111121211121221
Brazílie Rubens BarrichelloRetRetRet2DNS27312DNS412112
2003F2002
F2003-GA
051 3,0 V10
052 3,0 V10
BAUSMALBRASMRESPAUTMONCANEURFRAGBRGERHUNITAUSAJPN1581. místo
Německo Michael Schumacher46Ret1113153478118
Brazílie Rubens BarrichelloRet2Ret33385371RetRet3Ret1
2004F2004053 3,0 V10BAUSMALBHRSMRESPMONEURCANUSAFRAGBRGERHUNBELITACHNJPNBRA2621. místo
Německo Michael Schumacher11111Ret1111111221217
Brazílie Rubens Barrichello24262322233122311Ret3
2005F2004M
F2005
053 3,0 V10
055 3,0 V10
BAUSMALBHRSMRESPMONEURCANUSAFRAGBRGERHUNTURITABELBRAJPNCHN1003. místo
Německo Michael SchumacherRet7Ret2Ret75213652Ret10Ret47Ret
Brazílie Rubens Barrichello2Ret9Ret983329710101012561112
2006248 F1056 2,4 V8BBHRMALAUSSMREURESPMONGBRCANUSAFRAGERHUNTURITACHNJPNBRA2012. místo
Německo Michael Schumacher26Ret1125221118311Ret4
Brazílie Felipe Massa95Ret434956232719Ret21
2007F2007056 2,4 V8BAUSMALBHRESPMONCANUSAFRAGBREURHUNTURITABELJPNCHNBRA2041. místo
Brazílie Felipe Massa65113DSQ3252131Ret2632
Finsko Kimi Räikkönen133Ret85411Ret2231311
2008F2008056 2,4 V8BAUSMALBHRESPTURMONCANFRAGBRGERHUNEURBELITASINJPNCHNBRA1721. místo
Finsko Kimi Räikkönen812139Ret2463Ret18915333
Brazílie Felipe MassaRetRet1213511331711613721
2009F60056 2,4 V8BAUSMALCHNBHRESPMONTURGBRGERHUNEURBELITASINJPNBRAABU704. místo
Brazílie Felipe MassaRet12Ret1464643DNS
Itálie Luca Badoer1714
Itálie Giancarlo Fisichella913121016
Finsko Kimi Räikkönen1514106Ret398Ret2313104612

2010–2019

RokŠasiMotorPneuJezdci123456789101112131415161718192021BodyUmístění
2010F10056 2,4 V8BBHRAUSMALCHNESPMONTURCANEURGBRGERHUNBELITASINJPNKORBRAABU3963. místo
Brazílie Felipe Massa237964715111524438Ret31510
Španělsko Fernando Alonso14134268381412Ret113137
2011150° Italia056 2,4 V8PAUSMALCHNTURESPMONCANEURGBRGERHUNBELITASINJPNKORINDABUBRA3753. místo
Španělsko Fernando Alonso467352Ret212343425324
Brazílie Felipe Massa75611RetRet6555686976Ret55
2012F2012056 2,4 V8PAUSMALCHNBHRESPMONCANEURGBRGERHUNBELITASINJPNKORINDABUUSABRA4002. místo
Španělsko Fernando Alonso51972351215Ret33Ret32232
Brazílie Felipe MassaRet1513915610164129548246743
2013F138056 2,4 V8PAUSMALCHNBHRESPMONCANGBRGERHUNBELITASINKORJPNINDABUUSABRA3543. místo
Španělsko Fernando Alonso2Ret181723452226411553
Brazílie Felipe Massa456153Ret86Ret874691048127
2014F14 T059/3 1,6 V6 tPAUSMALBHRCHNESPMONCANAUTGBRGERHUNBELITASINJPNRUSUSABRAABU2164. místo
Finsko Kimi Räikkönen7121087121010Ret11649812913710
Španělsko Fernando Alonso449364656527Ret4Ret6669
2015SF15-T060 1,6 V6 tPAUSMALCHNBHRESPMONCANAUTGBRHUNBELITASINJPNRUSUSAMEXBRAABU4282. místo
Německo Sebastian Vettel31353254311221323Ret34
Finsko Kimi RäikkönenRet442564Ret8Ret75348RetRet43
2016SF16-H061 1,6 V6 tPAUSBHRCHNRUSESPMONCANEURAUTGBRHUNGERBELITASINMALJPNUSAMEXBRAABU3983. místo
Německo Sebastian Vettel3DNS2Ret3422Ret945635Ret44553
Finsko Kimi RäikkönenRet2532Ret64356694445Ret6Ret6
2017SF70H062 1,6 V6 tPAUSCHNBHRRUSESPMONCANAZEAUTGBRHUNBELITASINMALJPNUSAMEXBRAABU5222. místo
Německo Sebastian Vettel1212214427123Ret4Ret2413
Finsko Kimi Räikkönen4543Ret271453245RetDNS53334
2018SF71H062 EVO 1,6 V6 tPAUSBHRCHNAZEESPMONCANFRAAUTGBRGERHUNBELITASINRUSJPNUSAMEXBRAABU5712. místo
Německo Sebastian Vettel1184421531Ret2143364262
Finsko Kimi Räikkönen3Ret32Ret4632333Ret2545133Ret
2019SF90064 1,6 V6 tPAUSBHRCHNAZEESPMONCANFRAAUTGBRGERHUNBELITASINRUSJPNMEXUSABRAABU5042. místo
Německo Sebastian Vettel45334225416234131Ret22Ret175
Monako Charles Leclerc53555Ret3323Ret41123644183

2020–

RokŠasiMotorPneuJezdci123456789101112131415161718192021222324BodyUmístění
2020SF1000065 1,6 V6 tPAUTSTYHUNGBR70AESPBELITATUSRUSEIFPOREMITURBHRSKRABU1316. místo
Německo Sebastian Vettel10Ret61012713Ret10131110123131214
Monako Charles Leclerc2Ret1134Ret14Ret86745410Ret13
2021SF21065/6 1.6 V6 tPBHREMIPORESPMONAZEFRASTYAUTGBRHUNBELNEDITARUSTURUSAMXCSAPQATSAUABU323,53. místo
Monako Charles Leclerc6464DNS416782Ret8541544558710
Španělsko Carlos Sainz Jr.85117281165631076387663783
2022F1-75066/6 1.6 V6 tPBHRSAUAUSEMIMIAESPMONAZECANGBRAUTFRAHUNBELNEDITASINJPNUSAMXCSAPABU5542. místo
Monako Charles Leclerc12162Ret4Ret541Ret6632233642
Španělsko Carlos Sainz Jr.23RetRet342Ret21Ret543843RetRet534
2023SF23066/10 1.6 V6 tPBHRSAUAUSAZEMIAMONESPCANAUTGBRHUNBELNEDITASINJPNQATUSAMXCSAPLASABU4063. místo
Monako Charles LeclercRet7Ret327611429735Ret4445DSQ33Ret522
Španělsko Carlos Sainz Jr.461255585565108Ret45316DNS636468618
*2024SF24PBHRSAUAUSJPNCHNMIAEMIMONCANESPAUTGBRHUNBELNLDITAAZESGPUSAMXCSAPLASQATABU
Monako Charles Leclerc
Španělsko Carlos Sainz Jr.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Spain (1945–1977).svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of South Africa (1928-1982).svg
Flag of South Africa, used between 1928 and 1982. It is identical to the 1982 to 1994 version except that the shade of blue is darker. It is also known as the "Oranje-Blanje-Blou".
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Germany (state).svg
Bundesdienstflagge (Flag of the federal authorities of Germany). Under German law, federal states, municipalities, institutions or private persons are not allowed to use this flag.
Flag of South Africa.svg

Vlajka Jihoafrické republiky

Used color: National flag | South African Government and Pantone Color Picker

     zelená rendered as RGB 000 119 073Pantone 3415 C
     žlutá rendered as RGB 255 184 028Pantone 1235 C
     červená rendered as RGB 224 060 049Pantone 179 C
     modrá rendered as RGB 000 020 137Pantone Reflex Blue C
     bílá rendered as RGB 255 255 255
     černá rendered as RGB 000 000 000
Kimi Raikkonen won 2007 Brazil GP.jpg
Autor: Morio, Licence: CC BY-SA 3.0
Formula One 2007 Rd.17 Brazilian GP: Kimi Räikkönen (Ferrari) won the race and the championship
Kimi Raikkonen 2008 Malaysia 2.jpg
Autor: Zul M Rosle from Malaysia, Licence: CC BY 2.0
Kimi Räikkönen driving for Ferrari at the 2008 Malaysian Grand Prix.
Ferrari 125.jpg
Ferrari 125 (kresba ).
Felipe Massa 2007 Britain.jpg
Autor: Martin Pettitt from Bury St Edmunds, UK, Licence: CC BY 2.0
Felipe Massa driving for Ferrari at the 2007 British Grand Prix.