Sedloňovská vrchovina

Sedloňovská vrchovina
Nejvyšší bod841 m n. m. (Špičák)

Nadřazená jednotkaNáchodská vrchovina
Sousední
jednotky
Hronovská kotlina, Krkonošské podhůří, Orlické hory, Levínská vrchovina/Wzgórza Lewińskie/Lewiner Bergland, Ohnišovská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Dobrošovská vrchovina, Dobřanská vrchovina, Uhřínovská vrchovina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
PovodíLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sedloňovská vrchovina je geomorfologický okrsek Náchodské vrchoviny, kterou tvoří společně s Hronovskou kotlinou, Červenokosteleckou pahorkatinou a Ohnišovskou pahorkatinou. Nejvyšší vrchol Sedloňovské vrchoviny je Špičák, který se nachází v Dobřanské vrchovině.

Popis

Sedloňovská vrchovina ze skládá z těchto podokrsků:

  • Dobrošovská vrchovina (nejvyšší vrchol je Strážnice východně od Borové na polské straně hranice 700 m n. m.; na české straně 695 m n. m.)
  • Dobřanská vrchovina (nejvyšší vrchol je Špičák 841 m n. m.; někdy je udáván sousední vrchol Plasnický Špičák 833 m n. m., jenž je druhým vrcholem téže hory)
  • Uhřínovská vrchovina (nejvyšší vrchol je Podolský kopec 737 m n. m.)

Sedloňovská vrchovina se táhne od Náchoda jako Dobrošovská vrchovina v prostoru mezi levým břehem řeky Metuje až do soutoku s Olešenkou v Pekle, poté podél jejího pravého břehu až k Novému Hrádku, zatím co na severu sousedí s Levínskou vrchovinou (Wzgórza Lewińskie, Lewiner Bergland) resp. částečně je s ní totožná v oblasti na jih od Chudobské sníženiny. Nejznámějším vrcholem této části je Dobrošov (624 m n. m.) s vyhlídkovou restaurací, z níž je překrásný pohled zejména na Hronovskou kotlinu, na město Náchod a na okolní i vzdálené hory.

Za údolím Olešenky, za jejím pravým břehem, pak pokračuje jako Dobřanská vrchovina přes Chřiby (775 m n. m.) až nad Deštné v Orlických horách, nad nímž vrcholí svým nejvyšším bodem (Špičák 841 m n. m.), a táhne se dál jižním směrem až nad pravý břeh říčky Bělá. Odtud pokračuje dále na jih jako Uhřínovská vrchovina až k řece Kněžná.

Sedloňovská vrchovina vytváří v podstatě bezprostřední západní podhůří Orlických hor, na něž navazuje, zatím co dále na západ od ní se toto podhůří dále snižuje do České kotliny Ohnišovskou pahorkatinou.

Reference

  • Geoportál ČÚZK - http://geoportal.cuzk.cz
  • Šebesta, D.: Geomorfologické poměry povodí Olešenky. In: Východočeský sborník přírodovědný - Práce a studie 12 (2005), s. 15 - 28 (ISBN 80-86046-75-3)

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“