Sedlová střecha

Sedlová střecha

Sedlová střecha je jedním z možných zastřešení objektu. Sestává se ze dvou částí zakrývajících objekt domu. Ohraničení těchto částí je tvořeno dvěma štíty a párem okapů. V místě, kde se dvě části střech stýkají, vytvářejí hřeben. Pokud bude do sebe pronikat dvojice sedlových střech mající stejnou výšku hřebene, pak vznikne střecha křížová nebo polokřížová.[1] Sedlová střecha je považována za nejčastější tvar vrchního zakončení objektu na území České republiky.[2]

Se střechami se lze setkat například v Krkonoších, kde patří mezi typický prvek tamních chalup. Spád zdejších střech je obvykle na úrovni 45 stupňů, avšak v sousedních Jizerských horách dosahuje až 50 stupňů. Na střechách v západní části Krkonoš se na krokvích objevují i námětky a tento způsob zdobení přechází i na střechy jizerskohorských domů. Naopak na domech ve východních partiích Krkonoš se tento prvek prakticky nevyskytuje.[3]

Odkazy

Reference

  1. Sklonité střechy – základní tvary a doporučené sklony. TZB info [online]. 2007-02-05 [cit. 2021-01-18]. Dostupné online. ISSN 1801-4399. 
  2. URBANCOVÁ, Marie. Sedlová, nebo valbová? Aneb i střechy podléhají módě. Kapitola Sedlové střechy. ASB.cz [online]. 2015-08-03 [cit. 2021-01-18]. Dostupné online. 
  3. Sedlová střecha, pultová střecha, stropní trámy [online]. Vrchlabí: Správa Krkonošského národního parku [cit. 2021-01-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sedlowa trecha.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Sedlová střecha - schéma