Sedm poutních kostelů v Římě
Sedm poutních kostelů v Římě (it. Le sette chiese) je označení římských kostelů, ve kterých je možné při pouti získat odpustky. Pouť „sedmi kostelů“, kterou původně vymyslel svatý Filip Neri v období kolem Svatého roku 1550,[1] je jednou z nejstarších římských tradic. Jedná se o asi 25 km dlouhou poutní trasu, která se táhne celým městem, zasahuje do římské krajiny, katakomb a se zastávkami u některých velkolepých římských bazilik.[2]
Jako sídlo papeže a římské kurie, jakož i místo, kde se nachází mnoho památek a relikvií spojených s apoštoly, světci a křesťanskými mučedníky, byl Řím dlouho cílem poutníků. Via Francigena byla starobylá poutní cesta mezi Anglií a Římem. Bylo zvykem zakončit pouť návštěvou hrobů svatých Petra a Pavla. Pravidelně se někteří nechávali strhnout k cestě do Říma kvůli duchovním užitkům, které získávali během jubilea Svatého roku. Tyto užitky – odpustky někdy vyžadovaly návštěvu konkrétního kostela nebo kostelů. Poutníci nemuseli navštívit každý kostel.[3]
Původ trasy
Tradici návštěvy všech sedmi kostelů zahájil Filip Neri[4] kolem roku 1553, aby propojil pospolitost a sdílení společné duchovní zkušenosti prostřednictvím objevování dědictví prvních světců. Neri sestavil itinerář, který zahrnoval návštěvu baziliky svatého Petra, dále svatého Pavla za hradbami, svatého Šebestiána, svatého Jana Lateránského, Svatého kříže v Jeruzalémě, svatého Vavřince za hradbami a nakonec svaté Marie Větší. S několika přáteli a známými se scházel před svítáním a vydával se na pouť. V každém kostele se modlili, zpívali hymny a Neri pronesl krátké kázání.[5]
V zahradách vily Mattei byla předem připravena jednoduchá večeře. Rodina Matteiových otevřela poutníkům své pozemky k odpočinku a poskytla jim chléb, víno, sýr, vejce, jablka a salám. Během těchto „pikniků“ hráli hudebníci a vystupovali zpěváci. Tyto poutě měly být protipólem k hlučnému chování o masopustu.[5]
Kostely
V Římě je sedm kostelů Svatého roku (řazeno podle pořadí):[6]
- Bazilika svatého Jana Lateránského (hlavní arcibazilika);
- Bazilika svatého Petra (hlavní papežská bazilika);
- Bazilika svatého Pavla za hradbami (hlavní papežská bazilika);
- Bazilika Panny Marie Sněžné (hlavní papežská bazilika);
- Bazilika svatého Vavřince za hradbami (menší papežská bazilika);
- Bazilika Svatého Kříže v Jeruzalémě (menší bazilika);
- Bazilika svatého Šebestiána za hradbami (menší bazilika).
- Pro rok 2000 byla papežem Janem Pavlem II. bazilika sv. Šebestiána nahrazena Svatyní Panny Marie Božské lásky (svatyně).[7]
Baziliku svatého Petra a baziliku svatého Pavla za hradbami určil papež Bonifác VIII. jako poutní kostely pro první Svatý rok v roce 1300. Papež Klement VI. přidal baziliku svatého Jana Lateránského ve Svatém roce 1350 a papež Řehoř XI. přidal baziliku Santa Maria Maggiore v roce 1375. To jsou čtyři hlavní papežské baziliky v Římě. Každá z nich obsahuje Svatou bránu, která se otevírá pouze během oficiálních jubilejních let.[3] Svatyni Panny Marie Božské lásky přidal papež Jan Pavel II. k Velkému jubileu v roce 2000, kdy nahradila baziliku svatého Šebestiána za hradbami. Mnozí poutníci však stále dávají přednost sedmi bazilikám z doby před rokem 2000, a tak navštěvují kromě bazilik potřebných k získání odpustku nebo dokonce místo Santuária také baziliku svatého Šebestiána (vzhledem k tomu, že procházka od Santuária do vnitřního města Říma zabere jen sama o sobě nejméně půl dne a že za návštěvu kterékoli ze čtyř hlavních bazilik je tak či tak odpustek), někteří poutníci část trasy projdou pěšky a na zbytek použijí taxi nebo veřejnou dopravu.[8] Pro připravovaný Svatý rok 2025 je opět zařazena mezi sedm poutních kostelů v Římě opět bazilika sv. Šebestiána.[2]
Putování po sedmi kostelech se tradičně koná ve středu Svatého týdne.
V Turecku se také koná poutní trasa Sedm církví, která navštěvuje všech sedm křesťanských církví zmíněných v knize Zjevení (Efez, Smyrna, Pergamon, Thyatiry, Sardy, Filadelfie a Laodikeia).[9]
Klasických sedm poutních kostelů v Římě
Průvodci po Římě
Průvodci existují již od starověku. Periplus byl rukopis se seznamem přístavů a pobřežních pamětihodností v pořadí a s přibližnými vzdálenostmi, které mohl kapitán lodi očekávat podél pobřeží.[10] Itinerarium byla starořímská silniční mapa ve formě mapy s vyznačením měst, vesnic (vici) a dalších zastávek s uvedením vzdáleností.
První průvodce po středověkém Římě vznikl ve 12. století pro potřeby cestovatelů do Říma. Sedm poutních kostelů v Římě je v průvodci od Franziniho (1595) uvedeno v následujícím pořadí: Giovanni Laterano, San Pietro, San Paolo fuori le mura, Santa Maria Maggiore, San Lorenzo fuori le mura, San Sebastiano a Santa Croce in Gerusalemme.[11] Giovanni Baglione ve své knize uvádí devět hlavních římských kostelů, přičemž poněkud svérázně přidává kostel Santa Maria Annunziata dei Gonfalone a trojici kostelů známých kdysi jako alle Tre Fontane a nacházejících se na místě umučení svatého Pavla: Santi Vincenzo e Anastasio alle Tre Fontane, Santa Maria Scala Coeli a San Paolo alle Tre Fontane.[12]
Průvodci před polovinou 18. století jsou určeni pro ty, kdo se vydávají na církevní pouť, zatímco ti pozdější zahrnují průvodce pro ty, kdo se zajímají o kulturu, antiku a umění, přičemž si zachovávají odstup od zaměření na zbožná hlediska.
Ty sice měly i nadále svůj význam, ale v 18. století přitahovaly jeho bohaté dějiny a poklady italského umění také kulturní poutníky na Kavalírské cesty po Evropě, které téměř vždy zahrnovaly Řím. K prvním zastáncům patřil Richard Lassels ve své knize o cestě do Itálie z roku 1670. Tyto spisy nyní slouží v odborné literatuře o dějinách Říma, současných i minulých.
Mezi předmoderní průvodce či itineráře po Římě patří např:
- Mirabilia Urbis Romae. [s.l.]: [s.n.], cca 1140. (latinsky) Anonym.
- ALBERTI, Leon Battista. Descriptio urbis Romae. [s.l.]: [s.n.], cca 1433. (latinsky)
- BIONDO, Flavio. Roma Instaurata. [s.l.]: [s.n.], napsáno 1444, vytištěno 1481. (latinsky)
- FRANZINI, Girolamo. Le cose Maravigliose dell'alma citta de Roma. Řím: Guglielmo Facciotto, 1595. Dostupné online. (italsky)
- GIOIOSO, Antonio Maria. Le cose Maravigliose dell'alma citta de Roma. Řím: Guglielmo Facciotto, 1608. Dostupné online. (italsky)
- Guida Angelica Perpetua per visitar le chise , che sono dentro e fuori di Roma. Řím: il Moneta, 1670. Dostupné online. (italsky) Anonym.
- TITI, Filippo. Studio di Pittura scoltura et architettura nelle Chiese di Roma. [s.l.]: [s.n.], 1674. (italsky)
- SEBASTIANO, Pietro de'. Viaggio Curioso di Roma Sagra e Profana Gentile, per contentare i Forastieri. Řím: il Moneta, 1683. Dostupné online. (italsky)
- SEBASTIANO, Pietro de'. Viaggio Curioso de' Palazzi e ville più notabile di Roma. [s.l.]: [s.n.], 1683. Dostupné online. (italsky)
- Romae Antiquae Notitia or the antiquities of Rome. [s.l.]: Basil Kennett, 1713. Dostupné online. Dvojdílně.
- VASI, Giuseppe. Indice istorico del gran prospetto di Roma: ovvero Itinerario Istruttivo. [s.l.]: [s.n.], 1765. (italsky)
- FEA, Carlo. Nuova Descrizione di Roma Antica e Moderna e de suoi Contorni. Svazek 1. [s.l.]: [s.n.], 1820. (italsky)
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Seven Pilgrim Churches of Rome na anglické Wikipedii.
- ↑ POLC, Jaroslav V. Svaté roky (1300–1983). Olomouc: Matice cyrilometodějská, 1999. 160 s. ISBN 80-7266-041-1. S. 51.
- ↑ a b The Seven Churches Pilgrimage [online]. iubilaeum2025.va [cit. 2024-04-29]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b SMITH, Joan Merkel. Jubilee in Rome: A Pilgrim's Report [online]. St. Anthony's Messenger [cit. 2024-04-29]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ SCHNEIBLE, Ann. Visiting the Seven Pilgrim Churches of Rome [online]. Zenit, 2012-11-12 [cit. 2024-04-29]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b St. Philip's 'Picnic', The Pontifical Congregation of the Oratory [online]. brooklynoratory.org, 2016-02-07, rev. 2016-02-14 [cit. 2024-04-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-07. (anglicky)
- ↑ Churches and Basilicas in Rome [online]. aboutroma.com [cit. 2024-04-29]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Jubilee 2015: visiting the Seven Major Churches of Rome [online]. civitavecchia.portmobility.it, 2015-07-05, rev. 2016-09-15 [cit. 2024-04-29]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ BRET, Thoman OFS. A pilgrimage to the Seven Churches of Rome [online]. Aletheia, 2021-01-06 [cit. 2024-04-29]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Zj 1, 9–19 (Kral, ČEP)
- ↑ KISH, George. A Source Book in Geography. Cambridge: Harvard University Press, 1978. Dostupné online. ISBN 0-674-82270-6. S. 21. (anglicky)
- ↑ FRANZINI, Girolamo. Le cose Maravigliose dell'alma citta de Roma. Řím: Guglielmo Facciotto, 1595. Dostupné online. (italsky)
- ↑ BAGLIONE, Giovanni. Le nove chiese di Roma. [s.l.]: [s.n.], 1639. Dostupné online. (italsky)
Související články
- Baziliky v katolické církvi
- Návštěva sedmi kostelů
- Stacionární kostely v Římě
- Svatá brána
- Svatý rok
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Sedm poutních kostelů v Římě na Wikimedia Commons
- The Seven Churches Pilgrimage (anglicky)
Média použitá na této stránce
Autor: Livioandronico2013, Licence: CC BY-SA 4.0
Basilica of Saint Lawrence outside the Walls
Autor: Chabe01, Licence: CC BY-SA 4.0
Basilique Saint-Pierre, Vatican.
Autor: NikonZ7II, Licence: CC BY-SA 4.0
Basilica di Santa Maria Maggiore
Statue of St. Paul in front of the facade of St. Paul's Basilica Outside the Walls in Rome.
map of Giacomo Lauro and Antonio Tempesta showing the Seven Pilgrim Churches of Rome, which was used for the first time during the Jubilee in the year 1600. The plate was afterwards reissued as a guide for the pilgrims in 1609, 1621, 1630 and 1636.
Autor: Livioandronico2013, Licence: CC BY-SA 4.0
Santa croce di gerusalemme at Night
Rome, Appian Way, the Catacombs of San Sebastian Basilica
Autor: Lalupa, Licence: CC BY-SA 3.0
Roma, santuario del Divino Amore, la chiesa antica.
Autor: NikonZ7II, Licence: CC BY-SA 4.0
San Giovanni in Laterano 2021