Sekenenre

Tao Seqenere
Djehuty-aa Seqenera
Busta faraona na sakofágu s mumií
Busta faraona na sakofágu s mumií
Doba vlády~1560–1556 př. n. l.[1]
Rodné jménoTa’a (Ta a)
Trůnní jméno
Seqeni-en-Re
Horovo jméno

 Chai-em-Waset
ManželkyAhhotep I. ,Sitdjehuti,  Ahmose Inhapi[2][3]
Potomcisynové Kamose, Ahmose, dcera Ahmose-Nefertari[4]
OtecSenakhtenre Ahmose
MatkaTetišeri
Úmrtí~1584 př. Kr.
HrobkaDér el-Bahrí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sekenenre Tao (česky Statečný) byl egyptský faraon 17. dynastie. Přesná doba jeho vlády není známa, vládl přibližně kolem roku 1560 př. n. l.

Socha královny Tetišeri, manželky Senakhtenre Tao[5]

Vláda

Sekenenre Tao byl pouze králem Horního Egypta se sídlem ve Vesetu, Severní část Dolní Egypt byl již skoro jedno století pod nadvládou Hyksósů. Faraon Tao udržoval určitou protiváhu vůči Hyksóské vládě, sídlíci v Avaris[6]ve východní části nilské delty, i když jim odváděl povinné daně. Byly to jednak diplomatické výměny vzkazů a pokynů mezi oběma vladaři ale také četné vojenské aktivity, které se množily již od vlády jeho předchůdce Intefa VII. (Nubkheperre Intef)[7].
V historickém povědomí následných generací se uchovaly události bojů o opětné sjednocení Egypta od Hyxoské nadvlády v úrodném Dolním Egyptě. Zachoval se zápis v Papyrusu Sallier 1[8], kde se popisuje jedna vzájemná korespondence mezi vládcem v Avaris Apopim a Tao Seqenerem ve Vesetu, v bibliografii uváděná jako povídka „O sporu mezi Sekenenrea a Apopiho“ (v překladu):

…Jednou král Apopi pojal úmysl, poslat králi Sekenenreovi, knížeti jižního města, poselství, které by ho podnítilo k odporu proti němu. I dal si zavolati své vysoké úředníky, své velitele vojska a muže vynikající chytrostí, ale nedovedli sestavit poselství králi Sekenenreovi, jaké si král Apopi přál. Dal si tedy král Apopi zavolat své písaře a své učence. Poklonili se mu a řekli: „Králi, kéž žiješ, jsi zdráv a svěží, náš pane! Řekni, co si přeješ, a my to vykonáme!“ Král Apopi jim řekl: „Sestavte mi poselství králi Sekenenreovi, knížeti jižního města, které by ho podnítilo k odporu proti mě!“
Sestavili poselství, jaké si král Apopi přál, a řekli mu: „Pošli posla ke knížeti jižního města, ať mu řekne: ‚Dej vyklidit Hroší průplav, který jest ve východní čtvrti města, protože ani ve dne, ani v noci nedovolí spánku přijíti na mne; jejich hlas zaléhá do mých uší.‘ Kníže jižního města ti nebude moci odpovědět na toto poselství ani dobře ani špatně, i pošleš mu druhé poselství: ‚Budu s tebou bojovati, neboť jsi mi neodpověděl na mé poselství, protože nesloužím žádnému bohu z celé této země kromě Suteha; ty však chceš mě s ním hanebně znepřáteliti, abych se neklaněl žádnému bohu z celé země kromě Amenrea, krále bohu.‘“

Za čas na to poslal král Apopi knížeti jižního města poselství, které mu napověděli jeho písaři a učenci. Posel krále Apopiho přišel ke knížeti jižního města a byl k němu: „Proč ses vydal na tuto cestu? Jaké poselství přinášíš do jižního města?“ Posel krále Apopiho mu odpověděl: „Král Apopi, kéž žije, je zdráv a svěží, posílá ti vzkaz: ‚Dej vykliditi Hroší průplav, který jest ve východní čtvrti města, protože ani ve dne, ani v noci nedovolí spánku přijíti na mně,jejich hlas zaléhá do mých uší...‘“[9]

— Papyrus Sallier 1. , British Museum EA10185,3[8]

Sekenenre tento dopis pochopil jako záminku k rozpoutání války. Podílel na aktivním diplomatickém pózování, které přesahovalo pouhé výměny urážek s asijským vládcem na severu. Vedl vojenské potyčky proti Hyksósu a patrně v nich také zemřel, jak lze usoudit z hlubokých zranění jeho lebky, potvrzené na nalezené mumii v Dér el-Bahrí, uložené v Egyptském Muzeu v Káhiře. Vojenské střety mezi oběma oblastmi pokračovaly i v další generaci za krále Kamose a skončily vypuzením Hyxsósů v počátku 18. dynastie za vlády faraona Ahmose I.

Mumie Senakhtenrea Tao s vyznačenými poraněními lebky
Ceremoniální bojová sekera se jménem Král Seqenenre Tao

Mumie

Mumie Sekenenrea byla nalezena v roce 1881 Brugschem a Masperem v hrobce královny z 18. dynastie Inhapi (asi vedlejší manželka Ahmose I.) v Dér el-Bahrí, kde byly již dříve uloženy ostatky Amenhotepa I. Pozdější výzkumy mumie Sekenenrea, provedené E. Grebautem (francouzský egyptolog[10]) po odvinutí bandáží, ukázaly na vážná poškození čela lebky, proseknutí krku sečnou zbraní. Násilná smrt se přičítá jeho účastí na střetu s Hyxósy, ne-li popravě Hyxóským králem [11][12]. Na rentgenových snímcích z r. 1960 je patrné, že obvyklá sofistikovaná mumifikace krále, nebyla provedena, nejspíše vzhledem k stavu mrtvého těla a nutnosti rychlého pohřbu.[13]. Některé doprovodné nálezy, kanopy, zlomky nádob nubijského původu naznačují, že Nubijci byli ve válce s Hyxosy spojenci Egypťanů.

Monumenty

Doba vlády Seqenenrea, přibližně 3 roky, mu nedala možnost vybudovat rozsáhlejší stavby, či trvalejší monumenty. Jedním z nemnoha je palác v Deir el-Ballas, který byl zbudován vládci Horního Egypta v Thebách v období Hyxoské expanze. Po vítězství Egypťanů nad Hyxsosi ale byl chrám zapomenut a až v letech 1900–1 byly expedicí Kalifornské University prozkoumány jeho zbytky a jeho původní pravděpodobná podoba[14].

Reference

 1. SHAW, Gerry. The death of King Segenenre Tao. Journal of the American Research Center in Egypt. 2009, roč. 45, s. 159–176. Dostupné online. 
 2. BUNSON, Margaret. Encyclpedie of Ancient Egypt [online]. New York: Facts On File, Inc., 1991. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-08-30. (anglicky) 
 3. Queens of Egypt [online]. 2015. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-03-26. (anglicky) 
 4. Ahmose-Nefertari [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-03-26. (anglicky) 
 5. DODSON, Aiden. The Complet Royal Femilies of Ancient Egypt. I.. vyd. London: Thames & Hudson, 2004. Dostupné online. ISBN 0500051283. (anglicky) 
 6. PETRIE, Flinders. A History of Egypt [online]. New York: Ch.Scribner’s sons, 1897. Dostupné online. (anglicky) 
 7. RYHOLD, Kim Stevev. Second Intermediate Period, c. 1800–1550 B.C. [online]. Copenhagen: Museum Tusculanum Press, 1997. Dostupné online. (anglicky) 
 8. a b Papyrus Sallier 1 [online]. London: British Museum EA10185,3. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Hyksósové: vládci cizích zemí [online]. Uherské Hradiště: 2004. Dostupné online. 
 10. Mummy examination, 19th century [online]. London: Dostupné online. (anglicky) 
 11. BERGE, Rolf, W.van de Got. Seqenenre Taa II, the violent death of a pharaoh. Journal of Clinical Pathology. 2002, roč. 55, čís. 3, s. 232. Dostupné online. 
 12. XVII'th Dynasty Gallery I [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. HARRIS, James. X-Raying the Pharaohs. New York: Charles Scribner's Sons, 1973. Dostupné online. ISBN 9780684139708. 
 14. The Egyptian empire strikes back [online]. Philadelphia: 2018. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

 • Gardiner, Sir Alan. Egypt of the Pharaohs. (Oxford, 1964).
 • Hayes, William C. Egypt: From the Death of Ammenemes III to Sequenenre II," in Volume 2, Chapter 2 of the "Cambridge Ancient History", Revised Edition (Cambridge, 1965).

Související články

Externí odkazy

Předchůdce:
Ahmose Senakhtenre
Znak z doby nástupuEgyptský král
~1560–1556 př. n. l.
Znak z doby konce vládyNástupce:
Kamose Wadjkheperre

Média použitá na této stránce

Pschent2.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
Dvojitá koruna Dolního a Horního Egypta
Coffin Seqenenre Petrie.png
Rishi coffin of pharaoh Seqenenre of the 17th Dynasty, Second Intermediate Period. Found in Deir el Bahari cachette (DB320).
Tetisheri 1.jpg
Autor: Juan R. Lazaro, Licence: CC BY 2.0
Statuette of Queen Tetisheri, wife of Senakhtenre (?) and mother of Seqenenre Tao, believed to come from Dra Abu el-Naga.

• Material: painted limestone. • Dimensions: Height 37 cm. • Conservation: London. British Museum, 22558.

Currently this statue of the British Museum, is regarded as a FORGERY.


Bibliography: http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?objectId=120863&partId=1

Davies. "The statue of Queen Tetisheri"
Ceremonial Battle Axe Inscribed with Name of King Seqenenre Tao LACMA M.80.203.43.jpg
Egypt, New Kingdom, 17th Dynasty (1600 - 1569) or later
Arms and Armor; axes
Bronze
Length: 3 13/16 in. (9.76 cm); Width at the butt: 2 11/16 in. (6.83 cm); Depth: 5/16 in. (7.5 mm)
Gift of Carl W. Thomas (M.80.203.43)
Egyptian Art