Selb

Selb
Selb – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška562 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměBavorsko
Vládní obvodHorní Franky
Zemský okresWunsiedel im Fichtelgebirge
Selb na mapě
Selb
Selb
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha62,37 km²
Počet obyvatel14 928 (2015)
Hustota zalidnění239,3 obyv./km²
Správa
Statusvelké okresní město
PrimátorUlrich Pötzsch
Oficiální webwww.selb.de
Telefonní předvolba+49 (0) 9287
PSČ95100
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Selb (zastarale česky Žleby[1]) je německé velké okresní město ve spolkové zemi Bavorsko, v okrese Wunsiedel im Fichtelgebirge, které leží na německo-českých hranicích, v blízkosti města . Ve světě je známé svou výrobou porcelánu. V minulém století pocházela polovina produkce německého porcelánu právě ze Selbu, kde sídlily podniky Hutschenreuther, Rosenthal nebo Heinrich.

Slogan města zní: Selb není světové velkoměsto, je ale světově proslulé.

Historie

Selb byl kolonizován již ve 12. století osadníky, kteří přišli z bavorského prostoru. Jednalo se o šlechtický rod, který se nazýval „de Selewenové". Jejich existence je dokazatelná od roku 1135. V roce 1281 byly obce Selb a dnešní česká zastaveny císařem Rudolfem Habsburským fojtu Jindřichovi z Plavna. Roku 1357 byl Selb přepsán jako říšské léno na rod Forsterů. Ti v roce 1412 obec prodali purkrabímu z Norimberka. Roku 1426 propůjčil markrabě Friedrich I. Bayreuthský a Braniborský Selbu městská práva. Selb byl vyhledávaným lovištěm bayreuthských knížat. To dnes stále připomíná paroží ve znaku města.

Kostel sv. Ondřeje v Selbu.

Do 18. století bylo město spojováno především s hornictvím, které bylo z velké míry provozováno v kamenolomu na Hausellohe. Vyskytovala se zde velmi jemná žula, neobsahující žádné železné příměsi, čehož bylo využito v druhé polovině 19. století, kdy se zde začal vyrábět porcelán.

V 18. století se Selb stal řemeslnickým městem s asi 1 500 obyvateli. Existovaly zde cechy truhlářské, tesařské, koželužské, mlynářské, obuvnické a tkadlecké. V roce 1709 zde Johann Georg Jäger otevřel také papírnu, která měla velký význam pro ekonomiku města až do 70. let 20. století.

18. března 1856 postihl město velký požár, známý jako „Selbský požár“, a zničil cenné historické jádro. Jen málo budov tento požár přestálo. Jedna ze staveb, která byla zachráněna, byl kostel svaté Trojice z roku 1612. Požár spálil celkem 221 obytných domů a 408 pomocných budov a připravil o domov 624 rodin (přes 3 500 lidí).

V 1857 začíná požárem zničené město spoléhat na výrobu porcelánu. Oheň zničil spoustu budov, ve kterých měli obyvatelé své vlastní živnosti, a tak byli rádi, že získávají práci v nově otevřené porcelánce továrníka Lorenze Hutschenreuthera. „Bílé zlato", jako bylo porcelánu přezdíváno, bylo také lehce dostupné pro chudší občany. V továrně našlo mnoho nezaměstnaných tkalců novou budoucnost. Otevření železniční trati HofCheb v roce 1864 podpořilo vzrůstající průmyslový vývoj v Selbu. Byly založeny porcelánky Jakob Zeidler & Co., J. Rieber, Rosenthal, Krautheim, Müller, Heinrich & Co., Jäger & Werner, Gräf & Krippner, Krautheim & Adelberg, Zeidler & Purucker, Gebr. Hofmann a Oberfränkische Porzellanfabrik (Hornofrankská porcelánka). V roce 1900 měl Selb již 7 200 obyvatel.

1. července 1919 byl Selb vyjmut ze správy zemského okresu Rehau, a byl mu přidělen statut Kreisfreie Stadt (Velké okresní město). V roce 1930 mělo 14 200 obyvatel. Počet porcelánek však klesl během Světové hospodářské krize. Většina továren byla prodána novým majitelům. Stále se zde však vyrábí porcelán světoznámých značek Rosenthal, Hutschenreuther a Villeroy & Boch.

Na konci druhé světové války byl Selb obsazen americkými vojsky. Do Selbu také přišlo 3 500 uprchlíků z německého východu. Poté, co hranice uzavřelo Československo a Sasko, přišel Selb o velké množství zdrojů surovin a také o poměrně velký obchodní trh.

Během územní reformy v roce 1972 byl Selb začleněn do zemského okresu Wunsiedel. Jako jakési odškodnění za ztrátu samosprávy získal Selb titul velké okresní město. V roce 1978 byly k městu přidruženy obce Erkersreuth, Heidelheim-Steinselb, Längenau, Lauterbach-Wildenau, Mühlbach, Oberweißenbach, Selb-Plößberg, Silberbach, Spielberg, Unterweißenbach a Vielitz.

Místní části

  • Mühlbach
  • Oberweißenbach
  • Plößberg in Oberfranken
  • Schatzbach
  • Selb-Plößberg
  • Silberbach

Politika

Starostové

  • 1945–1948: Hans Feßl
  • 1948–1956: Dr. Franz Bogner
  • 1956–1988: Christian Höfer
  • 1988–2002: Werner Schürer
  • 2002-2013: Wolfgang Kreil
  • od roku 2013: Ulrich Pötzsch

Partnerská města Selbu

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Selb na německé Wikipedii.

Související články

  • Hraniční přechod Aš–Selb
  • Železniční hraniční přechod Aš – Selb-Plößberg

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Selb in WUN.svg
Deutsch (de): Lagekarte von Selb, Landkreis Wunsiedel im Fichtelgebirge, Bayern, Deutschland.
English (en): Locator map of Selb in District of Wunsiedel, Bavaria, Germany.
français (fr): Plan de localisation de la municipalité Selb dans l'arrondissement de Wunsiedel im Fichtelgebirge dans Bavière, Allemagne.
hornjoserbsce (hsb): Poziciska karta gmejny Selb, Landkreis Wunsiedel im Fichtelgebirge, Bayern, Němska.
македонски (mk): Положбена карта на Selb во рамките на Landkreis Wunsiedel im Fichtelgebirge, Bayern, Германија.
Nederlands (nl): Detailkaart van Selb in de Landkreis Wunsiedel im Fichtelgebirge, Bayern, Duitsland.
Esperanto (eo): Situomapo de Selb en Landkreis Wunsiedel im Fichtelgebirge, Bayern, Germanio.
മലയാളം (ml): ജർമ്മനിയിലെ Bavaria, District of Wunsiedel, Selb ഭൂപടസ്ഥാനം.
Selb st. Andrew church 2009-04-11.jpg
Autor: Zipacna1, Licence: CC BY 3.0
kostel svatého Ondřeje v Selbu, Německo
Selb 2009-04-11.jpg
Autor: Zipacna1, Licence: CC BY 3.0
Město Selb, Bavorsko, Německo