Semíč

Semíč
Semíč ve Vážanech
Semíč ve Vážanech
Základní informace
Délka toku17,6 km
Hydrologické pořadí4-15-02-036
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Jihomoravský kraj)
Úmoří, povodí
Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje, Svratka, Svitava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Semíč je potok v okrese Blansko v Boskovické brázdě, levý přítok Svitavy. Je dlouhý 17,6 km.[1] Odvodňuje jižní konec Malé Hané.

Průběh toku

Semíč má velmi zvláštní, několikrát pravoúhle zalomenou trajektorii toku.

Pramení západně od Vanovic pod vrchem Čertovec (545 m). Teče nejprve na jihovýchod, před Šebetovem se stáčí k jihu až jihozápadu, ve směru brázdy. Pak se ostře obrací na západ až severozápad, napájí soustavu rybníčků Panina louka a za Bačovem se zařezává do jižního okraje Svárovské vrchoviny, kde tvoří meandrující údolí mířící nakonec k jihu. Ve Svitávce se vlévá do Svitavy.

Povodí Semíče se nachází na okraji povodí Dyje, jeho malý levý přítok Stříbrný potok se v jednom místě přibližuje na pouhých 20 metrů k Uhřickému potoku na povodí Jevíčky. Na rovině mezi nimi probíhá hlavní moravské rozvodí mezi Dyjí a Moravou.

Sídla na toku

Vanovice, Knínice, Vážany, Sudice (Dvůr), Bačov, Svitávka

Reference

  1. Návrh záplavového území a aktivních zón Semíče - Povodí Moravy. www.pmo.cz [online]. [cit. 2022-01-23]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vazany (Blansko District)3.JPG
Autor: Lasy, Licence: CC BY-SA 3.0
Potok Semíč protékající obcí Vážany, okres Blansko