Semenáč
Semenáč je označení pro rostlinu, která vznikla generativním způsobem; ze semene (v kontrastu s roubovanými nebo řízkovanými rostlinami, tedy klony matečné rostliny). Generativně vzniklé rostliny se takto vymezují bez ohledu na jejich věk.
Využití semenáčů v ovocnictví
U mnoha ovocných stromů, např. u jabloní, se semenáče (hovorově také pláňky) používají jako podnože, na které jsou roubovány či očkovány různé ušlechtilé odrůdy téhož nebo příbuzného druhu [1].
Semenáček
Zdrobnělé slovo semenáček je synonymem pro klíční rostlinu, jedná se tedy o užší vymezení slova semenáč na juvenilní stádia rostlin. Převážně se tak označují pouze rostliny od vyklíčení do opadu typických děložních lístků. Klíční rostlina je často díky odlišným děložním a primárním listům pro laiky obtížně určitelná. Důvodem je právě zmíněná odlišnost děložních a "normálních" listů. Znalost podoby semenáčků plevelů a kulturních rostlin má pro zemědělce, zahradníky nebo lesníky zásadní význam (správná determinace druhu již v raném věku).
Slova semenáček nebo semenáč bývají často nesprávně používána jako synonyma ke slovu sazenice. Ve školkařských provozech (lesních a okrasných školkách) jsou jako semenáčky označovány zpravidla maximálně jednoleté rostlinky vzešlé ze semene před školkováním nebo podřezáváním. Po těchto operacích bývají školkováním nebo podřezáváním zesílené rostliny označované již jako sazenice[2].
Reference
- ↑ Archivovaná kopie. leccos.com [online]. [cit. 2010-06-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-12-19.
- ↑ Archivovaná kopie. obnova-lesa.euweb.cz [online]. [cit. 2010-06-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Semenáč na Wikimedia Commons