Seminář svatého Františka Xaverského (Olomouc)

Jezuitský seminář svatého Františka Xaverského v Olomouci
Poloha
AdresaOlomouc, ČeskoČesko Česko
UliceUniverzitní
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky13745/8-3742 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seminář svatého Františka Xaverského byla instituce sloužící ke vzdělávání chudých studentů při jezuitské koleji v Olomouci. Šlo o seminář pro chudé studenty, který založil olomoucký biskup Stanislav Pavlovský v roce 1582. O něco málo později, na počátku 17. století, byl pojmenován po Františkovi Xaverském, jezuitském světci a patronu křesťanských misií.

Budova semináře

Původně se jednalo o soubor domů, které jezuité postupně skupovali pro potřeby ubytování svých studentů. Až v letech 1717-1720 byla postavena současná budova podle projektu jezuitského stavitele Lukáše Glöckla, který realizoval stavitel Wolfgang Reich. Pro seminář sloužila tato třípatrová budova až do zániku jezuitského řádu a přenesení univerzity do Brna v roce 1778. Dnes je chráněna jako kulturní památka ČR a sídlí v ní Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého.

Literatura

  • Pavlíček Martin, heslo "Komplex jezuitských budov", in: Jakubec Ondřej - Perůtka Marek (eds.), Olomoucké baroko. Výtvarná kultura let 1620-1780, 2. Katalog, Olomouc 2010, s. 79-81.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“