Senegal (řeka)

Senegal
Řeka v Daganě v Senegalu
Řeka v Daganě v Senegalu
Základní informace
Délka toku1 086 km
Plocha povodí441 000 km²
Průměrný průtokDagana 687 m³/s
SvětadílAfrika
Zdrojnice
Ústí
Protéká
MaliMali Mali
SenegalSenegal Senegal
MauritánieMauritánie Mauritánie
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Povodí Senegalu (Mauritánie 50,25%, Mali 34,59%, Senegal 8,80%, Guinea 7,80%)[1]
Povodí řeky a jejích zdrojnic
Povodí řeky a jejích zdrojnic
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Senegal (arabsky سينغال‎, francouzsky Sénégal) je řekaZápadní Africe na území Senegalu a Mauritánie, která po velkou část toku tvoří státní hranici mezi oběma zeměmi. Tok řeky od soutoku zdrojnic je dlouhý 1 086 km, pokud se měří od pramene řeky Bafing činí délka 1 790 km. Povodí má rozlohu přibližně 441 000 km².

Průběh toku

Veletok vzniká u města Bafoulabé ve státě Mali soutokem řek Bafing a Bakoye. Obě zdrojnice pramení v Guineji a v krátkých úsecích tvoří hranici mezi Guineou a Mali. Na horním toku Senegalu je mnoho peřejí a vodopádů. Na středním a dolním toku teče převážně po rovině a ústí do Atlantského oceánu, přičemž vytváří deltu o rozloze 1 500 km². V ústí se nachází písečný práh.

Větší přítoky

Největším přítokem Senegalu je řeka Falémé, která přitéká zleva zhruba 100 km po proudu od města Kayes, vtéká do Senegalu u města Bakel . Falémé je hraniční řekou mezi Senegalem a Mali. Další přítoky nejsou už tak velké a mají po většinu roku málo vody, nebo jsou vyschlé. Za zmínku stojí pouze tři pravostranné přítoky. Nejprve přibírá Senegal u Kayes řeku Kolimbiné. Zhruba 20 km nad ústím Falémé přijímá řeku Karakoro, která tvoří přirozenou hranici mezi Mali a Mauritánií. Dalším přítokem je řeka Gorgol odvodňující území na jihozápadě Mauritánie, na jejíž zdrojnici byla vybudována přehradní nádrž Foum Gleita sloužící k zavlažování. Stavba nádrže byla dokončena v roce 1988.[2] Výška hráze činí 38 m a celkový objem nádrže je 500 mil. m³.[2]

Vodní režim

Podíl zdrojnic a přítoků na celkové vodnosti Senegalu[3]

Průměrný průtok řeky v Daganě během let 19031974 činil 687 m³/s.[4][pozn 1] Průtok Senegalu je během roku velmi rozkolísaný. Nejnižší množství vody má v květnu, kdy byl na dolním toku zaznamenán minimální průtok 4 m³/s.[4] Nejvyšších vodních stavů dosahuje v září a v říjnu. V tomto období na dolním toku protéká řekou až 3260 m³/s.[4] Vodní režim v současné době ovlivňuje přehrada Manantali, která v období sucha nadlepšuje průtok hlavní zdrojnice Senegalu.

Průměrné měsíční průtoky řeky ve stanici Dagana v letech 1903 až 1974:[4]

Využití

Vodopády Gouina Falls mezi městy Bafoulabé a Kayes v Mali

Vodní doprava je možná při velké vodě do města Kayes (888 km) a při malé vodě do města Podor (283 km). Řeka se také využívá k zisku vodní energie, zavlažování a rybářství. V ústí se nachází přístav Saint-Louis a na řece města Bafoulabé, Kayes a Bakel.

Odkazy

Poznámky

  1. Město Dagana se nachází na dolním toku Senegalu 207 km od jeho ústí do Atlantského oceánu

Reference

  1. Mezinárodní povodí řek v Africe, Senegal
  2. a b AQUASTAT – Geo-referenced database of African dams [online]. [cit. 2019-04-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SENEGAL-HYCOS – Renforcement des capacités nationales et régionales d’observation, transmission et traitement de données pour contribuer au développement durable du bassin du Fleuve Sénégal [online]. [cit. 2020-02-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-12-28. (francouzsky) 
  4. a b c d GRDC Station Information – Dagana [online]. [cit. 2019-02-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
Chutes Gouina3.jpg
Autor: Jacques Taberlet, Licence: CC BY-SA 3.0
Gouina falls
Flag of Mauritania.svg
Flag of Mauritania, adopted in 2017. The National Assembly added red stripes to the top and bottom edges to represent “the blood shed by the martyrs of independence”.
Podíl zdrojnic a přítoků na celkové vodnosti Senegalu.png
Autor: JirkaSv, Licence: CC BY-SA 4.0
Podíl zdrojnic a přítoků na celkové vodnosti Senegalu
Dagana2.jpg
Autor: Manu25, Licence: CC BY-SA 4.0
Le comptoir de Dagana (Sénégal)