Senenmut

Senenmut
Senenmut a princezna Nefrure
Senenmut a princezna Nefrure
Narození16. století př. n. l.
Egypt
Úmrtí1463 př. n. l.
Místo pohřbeníThébská hrobka TT71
Povoláníarchitekt
RodičeRamose a Hatnofer
Funkcefaraon
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
© Vyacheslav Argenberg / http://www.vascoplanet.com/, CC BY 4.0
Hatšepsutin zádušní chrám Džeser-Džeseru v Dér el-Bahrí

Senenmut (v překladu „Bratr matky“, nebo „Bratr (bohyně) Mut) byl vysoký egyptský úředník, architekt a královský vychovatel ve starověkém Egyptě v době 18. dynastie za vlády panovnice Hatšepsut. Je považován za stavitele královnina zádušního chrámu Džeser-Džeseru v Dér el-Bahrí.

Tituly jeho rodičů otce Ramose a matky Hatnofret poukazují na Senenmutův prostý původ. Pocházel z hornoegyptského města Iunumoncu (Armantu), někteří badatelé začátek jeho kariéry spojují s vojenským prostředím. Senenmutovo jméno se objevuje v souvislosti se záležitostmi egyptské královské rodiny brzy po začátku společné vlády Hatšepsut a Thutmose III., prokazatelně je spojován spíše s okolím královny než s jejím spoluvládcem. Senenmutův přesný vztah ke královně Hatšepsut a její dceři princezně Nefrure, s níž je zobrazován ve velmi blízké, do té doby pro společné zobrazení dospělého a dítěte nepoužívané pozici, zůstává nejasný. Otcem princezny Nefrure byl Thutmose II. Domněnka o mileneckém vztahu Senenmuta s Hatšepsut, kterou nalezneme např. v knižním cyklu egyptských příběhů od Paula Dohertyho, zatím odborníky není obecně uznávána.

Z různých náznaků se usuzuje, že kolem 16. roku vlády jeho vliv u dvora upadl. Badatelé to vysvětlují různými teoriemi: buď v souvislosti se smrtí princezny Nefrure, jejímž byl vychovatelem, nebo proto, že se připojil ke straně Thutmose III. Zemřel někdy kolem 18. nebo 19. roku vlády, tedy ještě předtím, než se Thutmose III. chopil moci.

Senenmut
v hieroglyfickém zápisu

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

BlockStatueOfSenenmutAndNeferura-LeftProfile-BritishMuseum-August19-08.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Left profile view of a block statue of Senenmut and of Neferura. Background knocked out for clarity.
Thebes, Luxor, Egypt, Temple of Hatshepsut.jpg
© Vyacheslav Argenberg / http://www.vascoplanet.com/, CC BY 4.0
Hatshepsut's Temple colonnaded structure. The Mortuary Temple of Hatshepsut is built into a cliff face that rises sharply above it. It is 90+ feet (30 m) tall. A turning point in the megalithic geometry of the Old Kingdom. Theban Plateau, Theban Hills, Thebes, Luxor, Waset, Egypt.