Senoni
Senoni (starořecky: Σήνωνες) byl starověký keltský kmen, který v druhé polovině tisíciletí př. n. l. obýval Apeninský poloostrov[1] a je známý také z období galských válek.
Senoni v Itálii
Podle legendy se tento kmen připojil k Bellovesově migraci do Itálie, společně s Aedui, Ambarry, Arverny, Aulerky a Carnuty. V roce 400 př. n. l. překročili Alpy a postupovali na jih k území kmene Umbrů,[2] aby se usadili na východním pobřeží Itálie mezi městy Forlì, Ancona a Terni, kde založili město Sena Gallica, které se stalo jejich hlavním městem. V roce 391 př. n. l. pod vedením Brennuse[3] napadli území Etrusků a obléhali Clusium. Obyvatelé města apelovali na Řím, jehož zásah posléze vedl ke konfliktu, který vyvrcholil 18. července 390 př. n. l. porážkou Římanů v bitvě na řece Allia. Po více než 100 let mezi Senony s Římany vznikaly konflikty, až v roce 283 př. n. l. byli z Apeninského poloostrova vyhnáni konzulem Corneliem Dolabellou. V Itálii již o nich nebyla zmínka. Je možné, že se stali součástí galských gangů, které pobývaly v Podunají, Makedonii a Malé Asii.
Senoni v Galii
Část kmene Senonů (nebo jiný kmen stejného jména) byl usazený v okolí dnešních francouzských departementů Seine-et-Marne, Loiret a Yonne. V letech 54–51 př. n. l. byli zapojeni do galských válek Julia Caesara,[4] v nichž spolu s treverským vůdcem Indutiomarem[1] obléhali zimní tábory Tita Labiena a následující rok se angažovali v bitvě u Lutetie. Po galských válkách Senoni zmizeli z dějin. V pozdější době se pravděpodobně smísili s obyvateli římské provincie Gallia Lugdunensis.[1] Jejich hlavním městem bylo Agedincum (později Senones a dnes Sens), dalšími založenými městy byly Metiosedum, (dnešní Melun, podle A. Holdera spíše Meudon) a Vellaunodunum, jehož lokace je nejistá (pravděpodobně Château-Landon). Založili i Senj v dnešním Chorvatsku.[5]
Reference
- ↑ a b c MOUNTAIN, Harry. The Celtic encyclopedia. Parkland, Fla.: Upublish.com, 1998. 280 s. Dostupné online. ISBN 9781581128901. S. 219. (anglicky)
- ↑ HARRIS, W. Places: 413311 (Senones) [online]. Pleiades [cit. 2018-03-12]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ MILLER, Frederic P.; VANDOME, Agnes F.; MCBREWSTER, John. Brennus (4th Century BC): Senones, Gaul, Cisalpine Gaul, Battle of the Allia, Capitoline Hill, Gold, Marcus Furius Camillus, Pater Patriae. [s.l.]: Alphascript Publishing, 2010. 84 s. Dostupné online. ISBN 9786130632861. (anglicky)
- ↑ CAESAR, Julius. Commentarii de Bello Gallico Book II. chapter 2 [online]. Překlad W. A. McDevitte, W. S. Bohn. Classic Archive [cit. 2018-03-12]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Starine, Díl 1–2. [s.l.]: Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, 1870. Dostupné online. S. 45.
Externí odkazy
- Tento článek čerpá z 11. vydání Encyclopædie Britannicy z roku 1911, nyní již volného díla (public domain), z hesla (anglicky) „Senones“.
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Senoni na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: User:Feitscherg, Licence: CC BY-SA 3.0
Roman provinces and the proto-Basque, Celtic and Germanic peoples at the end of the 1st century BC. J-C.
Autor: Agrippa87, Licence: CC BY-SA 3.0
Distribution of the Celtic peoples settled in Italy