Separační zeď (Kroměříž)

Separační zeď (Kroměříž)
Zachovaná část separační zdi
Zachovaná část separační zdi
Účel stavby

oddělovala židovské město od křesťanského

Základní informace
Slohbarokní
Výstavba1680
StavebníkKarel Lichtenštějn
Poloha
AdresaRiegrovo náměstí (Kroměříž), Kroměříž, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Separační zeď
Další informace
Kód památky17895/7-6009 (PkMISSezObrWD) (součást památky městské opevnění v Kroměříži)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Separační zeď dělící židovské město od města křesťanského, byla postavena v Kroměříži na konci 17. století a několikrát upravována. Je zapsaná v souhrnu Městského opevnění jako nemovitá Kulturní památka České republiky[1] pod číslem 17895/7-6009.

Historie

Plán separace židovského osídlení v Kroměříži z roku 1727
Separační zeď s emeritním domem s kaplí v pozadí, vpravo zeď kostela
Separační zeď s linoryty
Část separační zdi ve farní zahradě za emeritními domy

Separační zeď byla postavena v roce 1680 za biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu z jeho popudu a na jeho vlastní náklady. Podnětem k výstavbě zdi byl především neutuchající proud žalob křesťanských a židovských majitelů zahrad a dvorků, které často zasahovaly na pozemek křesťanského, či naopak židovského souseda. Za křesťanskou stranu se nám dochovala jména zainteresovaných měšťanů, kteří se se svými židovskými sousedy přeli o pozemky. Byli jimi například měšťané malíř Jiří Černoch (dům č. 93), Mikuláš Toman (č. 92), Jan Červinka (č. 91) nebo kovář Jan Joneš (č. 90). Původně byly zadní trakty křesťanských a židovských pozemků odděleny pouze plotem buď z latěk, nebo planěk. Délka zdi byla značná, protože sahala od hřbitovní zdi kostela Panny Marie až k městské hradební zdi poblíž Moravské (Vodní) brány.[2] Za zdí byly dvě ulice, v nichž se od pradávna usazovali kroměřížští židé. Moravcova ulice původně Velká Židovna (pojmenovaná podle Františka Moravce (1734–1814) historika a profesora kroměřížského piaristického gymnázia) tvořila spolu s dnešní Tylovou ulicí (pojmenována podle dramatika Josefa Kajetána Tyla, poslance říšského sněmu v Kroměříži v letech 1848-49) původně Malou Židovnou, později ulicí Svatomichalskou a částí ulice Farní židovské ghetto uvnitř hradeb oddělené od křesťanské části města separační zdí. V ghettu bývalo až 36 obytných domů, synagoga a obecní dům – radnice. Většina domů byla (v přestavbách) dochována.[3] Dvanáct budov v Moravcově ulici je na seznamu kulturních památek. Separační zeď navazovala na roh emeritního domu s kaplí (nemovitá Kulturní památka České republiky[4] s číslem 41883/7-6009) a jeho zahradní zeď a pokračovala až k literátské kapli sv. Michala. Ta stávala u kostela Panny Marie a její základy jsou pod terénem zachovány. Při kostele panny Marie byl od 16. století i křesťanský hřbitov, který byl zrušen v roce 1788.

Úplná segregace židovské obce byla završena v roce 1727 za kardinála Wolfganga Hannibala von Schrattenbach.[5] Vchod do ghetta byl na noc uzavírán těžkým řetězem. Do města mohli cizí Židé vstupovat pouze Mlýnskou branou, kde za osobu museli zaplatit mýto 7 krejcarů. Umístění katovny přilehlé k separační zdi přímo v ghettu bylo dalším vnějším projevem zlovůle ze strany biskupa a jeho úřadů. Až v roce 1803 katovnu koupila židovská obec od magistrátu za 400 zlatých a postavila zde nový dům.[6] Situace Židů se zlepšila až v roce 1848, kdy byli židé zrovnoprávněni s ostatním obyvatelstvem. Separační zdi se zachovala jen její část s osmi výklenky v dolní a horní řadě, v nichž bývaly barevné veduty s pohledy na Kroměříž.

V rámci celosezónního projektu KROMĚŘÍŽ 2016: V BARVÁCH, SVĚTLE, UMĚNÍ byly do horních výklenků instalovány linoryty kroměřížského výtvarníka Jiřího Klabala, které vytvořil na základě historických fotografií staré Kroměříže vybraných z fotoarchivu Muzea Kroměřížska.[7]

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

  • PEŘINKA, František Vácslav. Dějiny města Kroměříže. 3. díl, Obsahující místopis. Kroměříž: Městský osvětový sbor, 1940. 956 s. 
  • SVÁTEK, Josef. Bývalá židovská radnice v Kroměříži. In: Zpravodaj Muzea Kroměřížska ’82. Kroměříž: Muzeum Kroměřížska, 1982. S. 15–22.
  • Páleníček, L. (1945) Za pochodní krásy (VÝTVARNÝ MÍSTOPIS KROMĚŘÍŽSKA A ZDOUNECKA), dřevoryt Antonín Marek Machourek, VERIETAS Kroměříž

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-04-04]. Identifikátor záznamu 128564 : Městské opevnění. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. PEŘINKA, František. Dějiny města Kroměříže. 2.díl - sešit 29-30. Kroměříž: Místní národní výbor Kroměříž, 1947. S. 906. 
  3. www.holocaust.cz
  4. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-05-25]. Identifikátor záznamu 154015 : jiná církevně správní stavba - emeritní dům s kaplí (děkanství). Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  5. https://issuu.com/knihovnazlin/docs/zidovske-pamatky-ukazka Separace židovského osídlení v Kroměříži
  6. KLENOVSKÝ, Jaroslav. Židovské památky Kroměříže. Kroměříž: Pálková-Verlag, 1996. 56 s. ISBN 80-238-0219-4. 
  7. INFOnoviny - 6/XXI - červen 2016

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
KMSeparacni zed Farni zahrada.jpg
Autor: Patka, Licence: CC BY-SA 4.0
Kroměříž, Separační zeď - část ve Farní zahradě za emeritními domy na Riegrově náměstí
SeparacniZedVeduty.jpg
Autor: Patka, Licence: CC BY-SA 4.0
Separační zeď Kroměříž, veduty
Separace.jpg
Autor: AnonymníUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Plán separace židovského osídlení v Kroměříži
Star of David.svg
Davidova hvězda, symbol židů, judaismu a státu Izrael, na jehož vlajce se vyskytuje.
Kroměříž, separační zeď.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY 3.0
Kroměříž, Česká republika. Unikátně dochovaná část separační zdi z roku 1701, která oddělovala židovské ghetto. Nachází se při Tylově ulici u farního kostela Panny Marie.
Kroměříž, separační zeď 01.jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Separační zeď židovského ghetta ve městě Kroměříž, Zlínský kraj.