Sergej Skripal
Sergej Skripal | |
---|---|
Rodné jméno | Сергей Викторович Скрипаль |
Narození | 23. června 1951 (71 let) Kaliningradská oblast |
Bydliště | Salisbury (od 2010) |
Alma mater | Military Institute of Engineering Forces of the Armed Forces Academy |
Povolání | špión, důstojník a dvojitý agent |
Zaměstnavatelé | Ozbrojené síly Ruské federace (do 1999) Secret Intelligence Service |
Děti | Julija Skripalová |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Sergej Viktorovič Skripal (* 23. června 1951) je bývalý ruský dvojitý agent pracující pro ruské a britské tajné služby během 90. let 20. století a začátkem 21. století. V prosinci 2004 byl zatčen ruskou Federální službou bezpečnosti (FSB) a následně odsouzen a uvězněn za velezradu. V roce 2010 se usadil ve Spojeném království díky tehdy uskutečněné výměně agentů mezi Ruskem a Velkou Británií.
Dne 4. března 2018 byli Skripal a jeho dcera Julija, která za ním přijela na návštěvu z Moskvy, nalezeni v Salisbury otráveni zprvu neznámým nervovým jedem.[1] Po převezení do okresní nemocnice v Salisbury bylo 9. března 2018 oznámeno, že jsou oba v kritickém stavu. Britskými orgány je událost od té doby vyšetřována jako pokus o vraždu.[1] Skripal a jeho dcera měli být podle představitelů Velké Británie a Evropské unie (EU) otráveni nervově paralytickým jedem A234 ze skupiny látek na západě označovaných jako novičok.[2]
Podle prohlášení nemocnice, ve které byly obě oběti hospitalizovány, ze dne 6. dubna 2018 se Julija Skripalová ani její otec již nenacházeli v kritickém stavu ohrožení života. Julija už zhruba týden předtím mohla komunikovat s nemocničním personálem. Oba Skripalovi byli posléze z nemocnice propuštěni, Julia Skripalová 10. dubna[3] a Sergej Skripal 18. května 2018.[4][5]
V důsledku této události došlo k vyhoštění téměř 150 diplomatů Ruska z Velké Británie, z některých dalších zemí EU a z USA a Kanady.[6] Rusko oplatilo tato opatření obdobným způsobem.
Život
Kariéra
Sergej Skripal se narodil 23. června 1951 v Kaliningradské oblasti.[7] V roce 1972 dokončil školu zaměřenou na výcvik ženijního vojska s kvalifikací na výsadkáře. Později sloužil u sovětského výsadkového vojska.
Později byl z výsadkového vojska kooptován do vojenské zpravodajské služby (GRU). Na začátku 90. let 20. století působil na ambasádě na Maltě. V roce 1994 byl přidělen jako vojenský atašé do Madridu. Tam byl později naverbován britským agentem Pablem Millerem do britské tajné služby.
V roce 1996 byl kvůli svému chatrnému zdraví odeslán zpět do Moskvy, kde pracoval opět pro GRU a na čas se stal ředitelem personálního oddělení GRU. V době, kdy odešel do zdravotního důchodu, měl hodnost plukovníka.
Podle ruských žalobců začal pro Secret Intelligence Service (SIS, neoficiálně také MI6) pracovat v roce 1995 a předal jí státní tajemství včetně identit ruských agentů. Je podezírán z odkrytí identity až 300 ruských agentů.
Zatčení a odsouzení
V prosinci 2004 byl Skripal zatčen mimo svůj moskevský dům krátce poté, co se navrátil ze Spojeného království. V srpnu 2006 byl odsouzen podle článku 275 ruského trestního zákoníku (velezrada špionáží) moskevským regionálním válečným soudem v soudním procesu, který se konal za zavřenými dveřmi. Žaloba reprezentovaná vrchním válečným žalobcem Sergejem Fridinským žádala patnáctiletý trest namísto dvacetiletého maxima podle článku 275 kvůli polehčujícím okolnostem, jako byla spolupráce s vyšetřovateli. Skripal byl nakonec odsouzen na 13 let a k odebrání armádních hodností. Tato kauza nebyla veřejně známa až do srpna 2006, kdy byl odsouzen. Skripalovi právníci se vůči rozsudku odvolali k válečnému kolegiu ruského Nejvyššího soudu. Odvolací řízení se konalo 30. listopadu 2006.
Návrat do Spojeného království
V červenci 2010 byla Skripalovi spolu s dalšími Rusy odsouzenými za špionáž udělena prezidentská milost výměnou za propuštění deseti ruských agentů.
Skripal se přesunul do Salisbury, kde si v roce 2011 zakoupil dům. Podle britských úřadů Skripal pokračoval s poskytováním informací Spojenému království i nějakou dobu poté. Skripalova manželka zemřela na rakovinu v roce 2012. Jeho dcera se poté v roce 2004 vrátila do Moskvy a pracovala v oddělení prodeje. Jeho syn zemřel ve věku 43 let v březnu 2017 za neznámých okolností během návštěvy Petrohradu.
Otrava a její následky
Dne 4. března 2018 byli Skripal a jeho 33letá dcera otráveni. Podle britských zdrojů to bylo nervově paralytickou látkou, a Spojené království z tohoto činu obvinilo Rusko. Následovaly diplomatické roztržky mezi Ruskem a zeměmi Evropské unie, Spojenými státy a dalšími státy NATO a samotnou organizací NATO.
Podle zprávy z 29. března 2018 se Julija Skripalová již nenacházela v kritickém stavu ohrožení života a její zdravotní stav se rychle zlepšoval, zatímco její otec byl nadále v kritickém stavu.[8] Dne 5. dubna 2018 uveřejnila anglická Metropolitan Police prohlášení Julije Skripalové, ve kterém uvedla, že již více než týden není v komatu a získává na síle každým dnem. Obrátila se na veřejnost s touto prosbou: „Jsem si jista, že chápete, že celá tato epizoda je poněkud matoucí, a doufám, že budete respektovat soukromí moje a mé rodiny během mé rekonvalescence.“[9]
Jak vyplývalo ze zprávy nemocnice v Salisbury ke dni 6. dubna, kterou zveřejnila agentura Reuters, podstatně lépe se dařilo také Sergeji Skripalovi a už nebyl v kritickém stavu ohrožení života. Otravu však nepřežily jeho kočka a dvě morčata.[10] Sergej Skripal byl již rovněž z nemocnice propuštěn, o jeho zdravotním stavu však nebyly sděleny žádné informace.[4]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sergei Skripal na anglické Wikipedii.
- ↑ a b DODD, Vikram; HARDING, Luke; MACASKILL, Ewen. Sergei Skripal: former Russian spy poisoned with nerve agent, say police. The Guardian [online]. 2018-03-08 [cit. 2018-03-14]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Co zabije ruského špiona Skripala a proč jed novičok v Česku nemáme, Idnes.cz, [1].
- ↑ WOLGELENTER, Michael a PÉREZ-PEÑA, Richard: Yulia Skripal Released From U.K. Hospital After Poisoning, The New York Times, [2], 10. dubna 2018 (anglicky).
- ↑ a b VESER, Reinhard: Sergej Skripal aus dem Krankenhaus entlassen (Sergej Skripal byl propuštěn z nemocnice). Frankfurter Allgemeine Zeitung, 19. května 2018, s. 6 (německy).
- ↑ WOLGELENTER, Michael a BARRY, Ellen: Sergei Skripal, Russian Ex-Spy, Leaves U.K. Hospital After Poisoning. The New York Times, [3], 18. května 2018 (anglicky).
- ↑ Kauza Skripal: Česko vyhostí tři ruské diplomaty. Stejný krok učinily i USA a další země EU. Lidovky.cz, [4]
- ↑ CORERA, Gordon. Sergei Skripal - the Russian former spy at centre of poison mystery. BBC [online]. 2018-03-10 [cit. 2018-03-15]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Skripals Tochter ist außer Lebensgefahr (Skripalova dcera je mimo ohrožení života). Spiegel Online, [5], 29. března 2018, 17:14 hod. (německy).
- ↑ Statement issued on behalf of Yulia Skripal. Metropolitan Police, http://news.met.police.uk/news/statement-issued-on-behalf-of-yulia-skripal-301372 Archivováno 6. 4. 2018 na Wayback Machine., 5. dubna 2018, 14:00 BST (anglicky).
- ↑ Skripalův zdravotní stav už není kritický. Novičok otrávil i jeho kočku. Idnes.cz, [6], 6. dubna 2018, aktualizováno v 15:40 hod.
Externí odkazy
- Občas poslal nic netušící ženu. Sergej Skripal, špion na prahu smrti, Technet.cz, 2. dubna 2018