Sertab Erener

Sertab Erener
Sertab Erener (13. prosince 2019)
Sertab Erener (13. prosince 2019)
Základní informace
Narození4. prosince 1964 (59 let)
Turecko Istanbul, Turecko
Žánrypop music a dance-pop
Povolánízpěvačka, hudební skladatelka a autorka písní
Nástrojehlas
Hlasový oborsoprán
Aktivní roky1987–současnost
VydavatelMotéma Music
Významná dílaSatılık Kalpler Şehri
Everyway That I Can
Here I Am
İyileşiyorum
Zor Kadin
… více na Wikidatech
SídloIstanbul
Webwww.sertab.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sertab Erener (* 4. prosince 1964 Istanbul, Turecko) je turecká zpěvačka a skladatelka. S písní „Everyway That I Can“ reprezentovala Turecko na Eurovision Song Contest 2003 v lotyšské Rize, kde ve finále se ziskem 167 bodů zvítězila.

Biografie

Sertab se narodila v Istanbulu. Ve věku jedenácti let onemocněla kolikou a několikrát musela být hospitalizována. Aby ji matka odvrátila od své nemoci, snažila se Sertab inspirovat k tomu, aby hrál na klavír. Získala lekce a vyvinula se u ní vášeň pro hudbu. Sertab začala studovat zpěv na gymnáziu ve sboru Işık Lisesi a pokračovala v ní na Státní konzervatoři v Istanbulu (İstanbul Belediye Konservatuvarı). Se svým silným hlasem za šest let trénovala jako sopranistka.

Po jejím vzdělání hrála v nejprestižnějších klubech v Istanbulu a postupně přesvědčila publikum. V pozdních osmdesátých létech, se o ní dozvěděla turecká zpěvačka a producentka Sezen Aksu a od té doby doprovází její kariéru. Prostřednictvím společných vystoupení se Sertab stala slavnějším a v roce 1992 publikovala své první album Sakin Ol, kde většinu písní na albu napsala zpěvačka Aksu. Společně prodali 950 000 alb. O dva roky později publikovala další album Lâ'l a prodalo se asi celkem 1,5 milionu kopií.

Sertab, který byla mezitím zastoupena pouze v sekci pop music, vystoupila s José Carrerasem, kde potvrdila své klasické vokální dovednosti. Po nejúspěšnějším čtvrtém albu Sertab v roce 1999 se objevila společně s Ricky Martinem a vydala singl Aşk společně s řeckým zpěvákem Mandem.

V lednu 2003 oznámila Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, že Sertab Erener bude reprezentovat Turecko na Eurovision Song Contest 2003. V únoru byl představen název písně jako " Everyway That I Can " a bylo řečeno, že texty budou v angličtině. Turecká jazyková asociace vyzvala k použití turecké písně místo tohoto, aby správně reprezentovala tureckou kulturu. Erener na kritiku odpověděl slovy: "Musí být v angličtině, aby vyhovělo světovým standardům. Polovina světa poslouchá anglickou hudbu, proč by neměli poslouchat tureckého umělce, který zpívá v angličtině?" Píseň byla vydána 8. března a 24. května ve finále Eurovize v Rize dostala 167 bodů, čímž získala pro Turecko první vítězství v soutěži a udělala z něj hostitele soutěže v roce 2004. Její vítězná píseň Everyway That I Can (turecká verze: Sen üzülme diye ) se stala celoevropským hitem. V Řecku, ve Švédsku, v Turecku a ve východoevropských zemích obsadila píseň číslo 1 po celé týdny. V Belgii, Nizozemsku, Rakousku a Španělsku se píseň stala hitem Top 10. Píseň se podařilo vystoupit na 17. místo v Airplay World Official Top 100 a stala se jednou z komerčně nejúspěšnějších vítězných písní Eurovision Song Contest ve 21. století. Po návratu do Turecka získala řadu ocenění díky svému vítězství na Eurovision. Setkala se s prezidentem Ahmetem Necdetem Sezerem a premiérem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Byla uspořádána recepce, která měla oslavit její vítězství a byla ji také dána státní medaile.

Dne 6. prosince 2008 vydala společnost Sertab své první koncertní DVD s názvem Otobiyografi Istanbul Konseri pro své 15. výročí vystupování. Dne 9. června 2009 vyšla ve spolupráci s Demir Demirkan její druhé anglické album Painted on Water.

V roce 2015 spolu s manželem kytaristou Emre Kula, basistou Eserem Ünsalanem, klávesistou Ozanem Yılmazem a bubeníkem Alparem Lu založila skupinu Oceans of Noise a začali dělat anglickou rockovou hudbu. V roce 2017 byl vydán první EP skupiny. Ve stejné době dělali soundtrack pro film Ayla: Dcera války. V roce 2018 vydali své druhé EP Not Safe .

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).