Serviova hradba
Serviova hradba (it. Mura serviane) je nejstarší zčásti zachované opevnění města Říma. 11 km dlouhá kamenná hradba byla vybudována počátkem 4. století př. n. l. na obranu Říma před vpády Galů. Hradba byla postavena na základech starších hradeb, které nechal v 6. století př. n. l. vybudovat král Servius Tullius a po kterém byla také pojmenována.
Popis
Hradební zeď byla postavena z velkých bloků pěnovce (vápenného tufu) z okolí města Veje. Dosahovala až 10 m výšky, u země byla silná 3,6 m a měla 16 bran, z nichž se zachovalo jen málo. Zato z vlastní zdi dosud stojí poměrně rozsáhlé úseky, na severu přímo u nádraží Termini nebo na Aventinu, kde se dochoval i oblouk pro obranný katapult z pozdní doby republiky. Z vnější strany hradbu lemoval příkop, z vnitřní strany byla místy zesílena hliněným parkánem.
V historii
Hradba ochránila Řím před Hannibalem, když roku 211 př. n. l. za druhé punské války přitáhl s vojskem k městu. Za občanských válek však několikrát neodolala. V počátcích císařství už byla římská vojenská moc tak silná, že město toto opevnění fakticky nepotřebovalo, a proto se pozvolna šířilo i za Serviovu hradbu. Až když ve 3. století n. l. začaly Řím ohrožovat vpády Germánů, dal císař Aurelianus (†275) zbudovat hradbu novou a podstatně delší (viz vnější hradba na sousedním plánku).
Odkazy
Literatura
- K. Baedeker, Mittel-Italien und Rom. Leipzig 1900, str. 181.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Serviova hradba na Wikimedia Commons
- (anglicky) Serviova hradba na stránkách Lacus Curtius
- (anglicky) Lacus Curtius: brány v Serviově hradběl
- (anglicky) Mapa "Serviovy" hradby podle posledních vykopávek Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine.
Média použitá na této stránce
Autor: fr:User:ColdEel & edited by nl:Gebruiker:Joris, Licence: CC BY-SA 3.0
Servian (Republican) wall (red) on a map of ancient Rome around 300 AD