Sestra Angelika

Sestra Angelika
Základní informace
Žánropera
SkladatelGiacomo Puccini
LibretistaGiovacchino Forzano
Premiéra14. prosince 1918
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sestra Angelika (v italském originále Suor Angelica) je patrně nejméně uváděnou jednoaktovou operou z cyklu Triptych Giacommo Pucciniho. Svým charakterem se v tomto případě jedná o jakési lyrické melodrama.

Stručný děj

Děj opery se odehrává v Itálii, v prostředí kláštera na sklonku 17. století. Sestra Angelika je šlechtična, které její rodina odebrala nemanželské dítě a poslala ji do kláštera. Když se od své tety (a své poručnice) dozví, že její syn zemřel, touží po setkání s ním a nakonec se otráví silným odvarem z bylin. V příběhu, který se zdá být téměř bezvýchodný, přináší usmíření vstup Panny Marie, která Angelice její prohřešek odpouští.

Postavy

Všechny postavy vystupující v této opeře jsou ženy (s výjimkou němé role mladého dítěte v závěru). Vedle hlavní hrdinky příběhu (sestra Angelika – soprán), jde zejména o osazenstvo kláštera, z nichž mají největší prostor matka představená – abatyše (mezzosoprán) a novicka (jakási spřízněná duše Angeliky - soprán): Výčet dalších postav žijících v klášteře je následující: sestra dohlížitelka (mezzosoprán), vychovatelka novicek (mezzosoprán), sestra Jenovéfa (soprán), sestra Osmina (soprán), sestra Dolcina (soprán), sestra pečovatelka (mezzosoprán), almužnice (soprány), klášterní služebnice (soprány a mezzosoprány).[1] V kontrastu s těmito postavami je kněžna, Angeličina teta (alt), což je velmi negativní postava, která představuje zlý svět za zdmi kláštera.[2]

Z inscenační historie v Česku

V českém jazyce se opera (samostatně) poprvé hrála v Ústí nad Labem v Městském divadle dne 16. prosince 1994.[1] V roce 2008 ji (spolu s další Pucciniho jednoaktovkou Gianni Schicchi) inscenovalo Slezské divadlo v Opavě.[3] Další dvě inscenace (výhradně zaměřené na tuto operu) jsou studentské. V roce 2011 se jednalo o inscenaci Hudební fakulty JAMU, která byla mj. uvedena i v klášterním komplexu v Rajhradě[2].V roce 2016 pak jde o počin studentů Konzervatoře Pardubice, kteří tuto operu provedli v rámci komponovaného operního představení k poctě G. Pucciniho.[4]

Zajímavosti

Puccini měl k tématu opery poměrně blízko. Jeho sestra Ramelda byla totiž řeholnicí.

Dale si lze povšimnout, že když autor nechává v opeře zaznít modlitbám (viz třeba vstupní "Ave Maria, piena di grazia, il Signore é teco...."), používá slova v italském jazyce a ne nikoliv v tehdy obvyklém jazyce latinském.[1]

Reference

  1. a b c PLACHETKOVÁ, Jana. Giacomo Puccini: Suor Angelica (bakalářská práce) [online]. [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. 
  2. a b BCA. ĎURICOVÁ DIS., Lenka. Inscenační podoba Suor Angeliky Giacoma Pucciniho na HF JAMU v Brně(s akcentací postavySuor Angeliky) [online]. [cit. 2022-02-20]. Dostupné online. 
  3. Gianni Schicchi a Sestra Angelika. www.divadlo-opava.cz [online]. [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. 
  4. Puccini Gala | Východočeské divadlo Pardubice. www.vcd.cz [online]. [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Farrar Perini Suor Angelica 1918.jpg
Geraldine Farrar as Suor Angelica and Flora Perini as the Zia Principessa in the world premiere of Puccini's "Suor Angelica", Metropolitan Opera, New York City, 1918.