Severská říše

Severská říše
Nordsoveldet (dánsky)
Nordsjøveldet (norsky)
Nordsjöväldet (švédsky)
Norþ Sæ Rīce (staroanglicky)
10131042
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Přibližný rozsah teritorií ovládaných Knutem
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Dánské královstvíDánské království
Norské královstvíNorské království
Anglické královstvíAnglické království
DanelawDanelaw
následující:
Dánské královstvíDánské království
Norské královstvíNorské království
Anglické královstvíAnglické království

Severská neboli také Anglo-skandinávská říše jsou historiky užívaná označení pro velkou personální unii vikinského krále Knuta Velikého, který současně vládl královstvím Dánska, Norska, Anglie a okrajové části Švédska. Knut jako král Dánska, Norska a Anglie sjednotil tři silná království a bývá proto označován za „císaře Severu“. Zároveň je považován za jednoho z posledních vikinských vládců. Knutovu říši lze označit ze námořní velmoc (thalasokracii), neboť se její moc opírala zejména o nadvládu nad mořem. Knutovo panství trvalo jen krátce po dobu jeho vlády.

Historie

Související informace naleznete také v článku Knut Veliký.
Knut Veliký, středověká iluminace

Po Knutově smrti nastoupil v Dánsku jako jeho nástupce Hardiknut pod jménem Knut III. Na anglický trůn nastoupil Harold Rychlonohý, který Anglii vládl až do své smrti roku 1040, kdy ho vystřídal dánský král Hardiknut. Hardiknut tak vládl sjednocenému království Dánska a Anglie až do své smrti roku 1042 a částečně se tak přiblížil Knutově odkazu. Jeho nástupcem na anglickém trůnu se poté stal Eduard III. Vyznavač, který byl předtím Hardiknutem povolán zpět z exilu z Normandie. Na dánském trůnu ho později vystřídal Magnus I., který byl zas pro změnu norským králem.

Knutův odkaz způsobil, že si skandinávské národy nepřestávaly činit nároky na Anglii a vedl později i norského krále Haralda III. k vpádu do Anglie a porážce u Stamford Bridge. Skandinávské nároky na Anglii ukončil až normandský vévoda Vilém Dobyvatel, který sám Anglii ovládl s Normany.

Reference

Média použitá na této stránce

FlagOfWessex.svg
Autor: Hogweard, Licence: CC BY-SA 3.0
1970s design for a "Flag of Wessex".
William Crampton wrote a pamphlet for the Flag Institute back in 1973 or 1974 which advocated flags for the English regions (there was talk of regional councils being set up as part of the local government reorganisation then occurring), but his suggestion for Wessex was a gold wyvern on red. It was, of course, not official and as far as I know, never raised much interest locally. There was also a small Wessex Regionalist Party that was active about 15-20 years ago, but they never made much headway. This may possibly have been their flag - I didn't live in the area at the time, so I can't say. Roy Stilling, 17 February 1997, crwflags.com
White dragon flag of Wessex.png
Autor: Dragovit, Licence: CC BY-SA 3.0
White dragon (wyvern) flag derived from the Flag of Wessex with golden wyvern. This dragon (or wyvern) follows the scene of Harold Godwinson's death scene in the original 1066 Bayeux tapestry. In Historia Brittonum, two dragons appear. The red dragon symbolised the Welsh while a white dragon symbolised the Anglo-Saxons.
Cnut lands.svg
Autor: Hel-hama, Licence: CC BY-SA 3.0
A modern and simplified version of EmpireNorth.JPG
Flag of Powys.svg
Autor: AlexD, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of the Welsh Kingdom of Powys and the House of Mathrafal.
Banner of Llywelyn.svg
Autor: Jorellaf, Licence: CC BY-SA 4.0
Banner with the traditional arms of the House of Aberffraw, rulers of the Kingdom of Gwynedd, attributed to Llywelyn the Great (d. 1240). Recorded in the Chronica Majora (c. 1250).
Royal Banner of Scotland (4-5).svg
Autor: Vlastní dílo, Licence: CC BY-SA 4.0
The ancient Royal Standard of Scotland, also commonly called the Royal Banner of Scotland or the Lion Rampant, in the 4:5 ratio.
Raven from raven banner.svg
Autor: Skydrake (original), Licence: CC BY-SA 3.0
The raven from the raven banner according to the Amlaib Cuaran's coin.
Knut der Große cropped.jpg
Canute the Great illustrated in an Initial of a medieval mansucript
Raven Banner.svg
Autor: Skydrake, Licence: CC BY-SA 3.0
The raven banner according to the Amlaib Cuaran's coin.