Severská mytologie
Severská mytologie je soubor příběhů o bozích, hrdinech, stvoření, přirozenosti a konci světa, který byl vlastní předkřesťanským Seveřanům a který je součástí severského náboženství. Je součástí širší germánské mytologie.
Polyteismus
Severský polyteismus tvoří dvě skupiny bohů: válečničtí Ásové a Vanové spojovaní s plodností. Za nejvyššího boha se dá považovat Ódin, jeden ze tří prvotních bohů a patron magie a run, Thór, bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země, Týr bůh války a Frey, bůh plodnosti. Kromě bohů existují také zlí obři, světlí álfové a také černí álfové (trpaslíci). V severské mytologii také existuje poměrně nejasný systém devíti světů spojených světovým jasanem Yggdrasilem, ve kterých sídlí zmiňovaná stvoření, lidé a duše mrtvých.
Ódin, vzácná soška postavy sedící na trůnu s dvěma havrany, Roskildské museum, Dánsko
Thór, originál nálezu bronzové sošky o velikosti 6.7 cm, Islandské národní muzeum
Freya, originál amuletu ze stříbra představuje Freyu s náhrdelníkem Brísingamen byl nalezen v Östergötlandu, Švédsko
Loki na tzv. snaptunském kameni, Moesgårdské muzeum, Århus, Dánsko
Týr, nákres Týra a Fenrira z germánského brakteátu z období Stěhování národů, poblíž města Trollhättanu, Švédsko
Stvoření světa
Na počátku světa existovala jen zející propast Ginnungagap mezi Niflheimem na severu, říší chladu a mlhy (později říše mrtvých) a Múspellheimem na jihu, říší ohně. V Niflheimu se nacházela všepohlcující studna Hwergelmir, ze které vytékalo dvanáct řek jejichž voda stále zamrzala. Na tuto masu ledu začalo působit teplo z Múspellheimu a z kapek vzniklých z roztávajícího ledu povstal mrazivý obr Ymir. Současně s ním vznikla mlékem bohatá kráva Audhumla jejímž mlékem se živil. Ta však začala olizovat slaný kámen (nebo také slanou ledovou kru), první den z ledu vystoupily vlasy, druhý den hlava a třetí den celý muž, praotec Ásů Búri. Mezitím Ymirovi v levém podpaží vznikl obr a obryně, třením nohou o sebe vznikl šestihlavý obr Thrudgelm. Búri neznámo jak zplodil syna Bora jež si vzal za manželku obryni Bestlu, dceru obra Bolthorna, a spolu zplodili tři syny jménem Ódin, Vili a Vé. Ti viděli jak se z androgynního Ymira rodí stále noví obři a proto se rozhodli zabít jeho i jeho potomky. V krvi zabitého praotce obrů se utopili všichni obři až na Thrudgelmirova syna Bergelmiho a jeho ženu. Mrtvé tělo odtáhli Borovi synové doprostřed Ginnungagapu a začali z něj tvořit svět. Z jeho masa vytvořili zemi, z kostí hory, z krve moře a řeky, z vlasů stromy a z mozku oblaka. Do světových stran postavili skřítky nazývané Ausbui, Westri, Sudri a Nordi, a z Ymirova obočí vytvořili zeď chránící svět lidí před obry. Nakonec vyzvedli na nebe jeho lebku a do ní uschovali ohnivou jiskru z Múspellheimu čímž stvořili Slunce.
Lidé vznikli tak, že když se Ódin, Vili a Vé procházeli po mořském pobřeží narazili na vyplavené stromy, ze kterých stvořili první lidi. První muž se jmenoval Ask („jasan“) a první žena Embla („jíva“). Jeden z bohů jim vdechl život, druhý jim dal rozum a pohyb a třetí podobu a smysly. Pak se bohové odebrali do Ásgardu, který spojili s Midgardem, světem lidí, duhovým mostem zvaným Bifröst.
Posmrtný život
S výjimkou zabitých na bitevním poli a utopených odchází duše mrtvých do říše Helheimu. Podle některých představ mrtví věčně chodí po vřesovišti porostlém trnitými rostlinami a musí se přebrodit přes řeku plnou ostrých úlomků ledu. Duše utonulých odcházejí k bohyni Rán, manželce Aegiho boha moře a zemřelí v bitvě odchází do Valhally kde se cvičí v boji na Ragnarök.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu severská mytologie na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
A part of the Gosforth Cross showing, among other things a figure with a horn above a bound figure, usually interpreted to be Loki and Sigyn from Norse mythology. Signed "Magnus P".
Autor: Harafnisa, Licence: CC BY-SA 3.0
Odin fra Lejre, 900 AD, Roskilde museum. Læs mere: Tom Christensen «Gud, Konge eller ...?»; Arkæologisk Forum nr. 22, maj 2010; archaeology.dk
Autor: Xauxa Håkan Svensson, Licence: CC BY-SA 3.0
Rökstenen, Ödeshögs kommun, Sverige. View of the west side. ÖG 136
Autor: Historiska museet, Licence: CC BY 2.5
Vikinig age valkyrie
Autor: Wolfgang Sauber, Licence: CC BY-SA 3.0
National Museum of Iceland, Reykjavik. Figure of god Thor ( ca. 1000 AD ), made of bronze.
The Snaptun stone, depicting Loki. Housed at the Moesgård Museum near Århus, Denmark.
Autor: Gunnar Creutz, Licence: CC0
Thor and the Midgard Serpent from the Altuna runestone at Altuna church, Enköpings municipality, Uppland, Sweden. The carving shown the Old Norse god Thor getting the Midgard Serpent Jörmungandr on the hook, and aiming with his hammer Mjolnir to slay the Midgard Serpent. Photo and Photoshoping by Achird.
Autor: Gunnar Creutz, Licence: CC BY-SA 4.0
The motive from the Týr bracteate from Trollhättan, Västergötland, Sweden. Drawing by Gunnar Creutz.
The bracteate shows the Norse god Týr with Fenrir biting his hand. The gold bracteate is dated to the Migration period. The bracteate was found together with another gold bracteate by the farmer Anders Larsson in Ladugården, Ladugårdsbyn, Naglum Parish, now Trollhättan Municipality, Västergötland, Sweden.