→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 23. červenci 2020
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 23. červenci 2020
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seydouba Guinéenne Soumah (* 11. června 1991, Conakry) je guinejský fotbalový záložník či útočník a reprezentant, od července 2017 hráč srbského týmu FK Partizan. Mimo Guineu působil na klubové úrovni v Jihoafrické republice, Kuvajtu, Srbsku, Izraeli a na Slovensku. Jde o technicky vyspělého hráče schopného individuálně se prosadit, občas mu bývá vytýkáno přílišné sólování místo načasované přihrávky.[3] V sezóně 2016/17 se stal s 20 vstřelenými góly nejlepším kanonýrem slovenské nejvyšší ligy (společně s Filipem Hlohovským).

Klubová kariéra

Svou fotbalovou kariéru začal v klubu Fello Star. V průběhu mládeže zamířil do Jihoafrické republiky, konkrétně do Ajaxu Cape Town. Před sezonou 2008/09 se propracoval do seniorské kategorie, kde se ale výrazněji neprosadil a působil po hostováních. Nastupoval za týmy Ikapa Sporting FC, FC Cape Town a University of Pretoria FC. Trenér Jozef Vukušič, který jej vedl v FC Cape Town a později zprostředkoval jeho přestup na Slovensko, o něm řekl: „Seydouba Soumah je pro slovenskou ligu tím, kým je Lionel Messi pro španělskou.“[3]

FC Nitra

V únoru 2012 Ajax definitivně opustil a stal se hráčem slovenského klubu FC Nitra, kde podepsal tříletý kontrakt.[4] Přišel za cca 25 000 eur.[3]

Sezóna 2011/12

V Nitře debutoval 9. 3. 2012 v ligovém utkání 21. kola proti týmu MŠK Žilina (prohra 0:2), na hřišti byl do 70. minuty.[5] Ve 26. kole se poprvé střelecky prosadil. Branku dal ve 3. minutě proti mužstvu FK AS Trenčín, ale Nitra prohrála na hřišti soupeře v poměru 2:5.[6] Další gól vstřelil v následujícím 27. kole proti klubu FK DAC 1904 Dunajská Streda, když 12 minut před koncem zvyšoval na konečných 3:0.[7] Během půl roku nastoupil k 13 ligovým střetnutím.

Sezóna 2012/13

Ve 3. kole hraném 28. července 2012 skóroval poprvé v ročníku, když proti ViOnu Zlaté Moravce (výhra 2:0) otevřel skóre utkání.[8] Následně se trefil i v dalších dvou kolech a potvrdil tak svůj skvělý vstup do sezony. Branku dal proti Spartaku Myjava (výhra 2:0)[9] a proti Dukle Banská Bystrica (remíza 1:1).[10] Počtvrté se prosadil ve 14. minutě proti týmu MFK Košice a podílel se na domácí výhře 4:1.[11] Následně se na hřišti projevil i negativně, 14. září 2012 během zápasu se Spartakem Trnava napadl rozhodčího, kapitána Trnavy Miroslava Karhana a dostal červenou kartu za předchozí šlápnutí na soupeře Patrika Čarnotu. Předtím ještě provokoval fanoušky Trnavy obscénními gesty. Dostal šestiměsíční zákaz startu a pokutu 3 400 eur.[12] Soumah se hájil, že byl terčem rasistických nadávek a ze strany Karhana měla být uražena jeho rodina. Celkem na podzim 2012 odehrál devět utkání v lize.

ŠK Slovan Bratislava

Během trestu byl Soumah údajně na testech v Česku, konkrétně ve Viktorii Plzeň.[13] Nakonec ho vykoupil z Nitry v zimním přestupovém období ročníku 2012/13 za uváděných 150 tisíc eur Slovan Bratislava, se kterým uzavřel víceletou smlouvu (výsledná částka činila cca 200–300 tisíc eur).[3][14]

V dresu Slovanu debutoval v první slovenské lize 16. března 2013 proti Dukle Banská Bystrica (výhra 2:0), když v 55. minutě nahradil na hrací ploše Erika Grendela.[12] V neúplné sezóně 2012/13 získal se Slovanem Bratislava „double“, tzn. ligový titul[15] a triumf v domácím poháru.[16] Na jaře 2013 si připsal 11 ligových startů.

Sezóna 2013/14

Za Slovan nastoupil v odvetě 2. předkola Ligy mistrů UEFA 2013/14 na půdě bulharského celku PFK Ludogorec Razgrad. Mužstvo podlehlo soupeři 0:3 a vypadlo, i přestože v prvním zápase zvítězilo v poměru 2:1.

Poprvé v lize skóroval za Slovan 4. 8. 2013 proti Spartaku Myjava, když na konci prvního poločasu zvyšoval na 2:0. Slovan Bratislava nakonec porazil svého soka vysoko 5:0.[17] 21. září 2013 v duelu se Spartakem Trnava opět zavřela zlá krev a na povrch vypluly spory z minulosti. Soumah se dostal na hřiště v 82. minutě a během dvou minut hrubě fauloval protihráče, za což byl vyloučen. Poté odmítal opustit hřiště a dostal se do konfliktu se soupeřem Romanem Procházkou.[18] Od disciplinární komise SFZ (Slovenského fotbalového svazu) dostal trest zákazu startu na šest utkání plus pokutu 2 500 eur.[19] Svůj druhý gól dal ve 20. kole do sítě Dukly Banská Bystrica, trefou z 10. minuty pomohl k výhře 2:0.[20] V ročníku 2013/14 ligový titul se Slovanem obhájil.[21] Na jaře 2014 došel s týmem až do finále slovenského poháru, kde klub podlehl 1. května Košicím v poměru 1:2.[22] Za Slovan tentokrát nastoupil v lize k 21 střetnutím.

Sezóna 2014/15

5. července 2014 byl u výhry 1:0 nad týmem MFK Košice ve slovenském Superpoháru, Slovan tak oplatil soupeři porážku z předešlého ročníku ve finále domácího poháru.[23] S mužstvem, které v té době vedl český trenér František Straka, postoupil přes klub The New Saints FC z Walesu (výhry 1:0 a 2:0) a moldavský celek FC Sheriff Tiraspol (výhra 2:1 a remíza 0:0) do 4. předkola - play-off Ligy mistrů UEFA 2014/15, což znamenalo jistou podzimní účast Slovanu v evropských pohárech. Čtvrté předkolo LM Slovan Bratislava proti týmu FK BATE z běloruského Borisova výsledkově nezvládl (remíza 1:1 a prohra 0:3) a musel se spokojit s účastí ve skupinové fázi Evropské ligy UEFA 2014/15. Slovan byl nalosován do skupiny I, kde číhali soupeři SSC Neapol (Itálie), Young Boys Bern (Švýcarsko) a AC Sparta Praha (Česko). V domácí odvetě proti Bernu (prohra 1:3) dal jediný gól mužstva ve skupinové fázi. Se Slovanem skončil ve skupině na posledním místě, jelikož tým nezískal žádný bod a do jarní vyřazovací části nepostoupil.

V lize skóroval poprvé v ročníku proti klubu MFK Ružomberok (výhra 2:1), trefil se ve 35. minutě.[24] O dva týdny později se dvakrát prosadil do sítě týmu FK Senica (výhra 4:1), nejprve ve 14. minutě otevřel skóre utkání a následně o 18 minut později zvyšoval na 2:0.[25] Svoji čtvrtou branku zaznamenal 31. srpna 2014 v osmém kole proti Dukle Banská Bystrica.[26] Následně skóroval v 52. minutě proti mužstvu FC DAC 1904 Dunajská Streda, Slovan remizoval se soupeřem 1:1.[27] Na jaře 2015 se trefil třikrát, když se prosadil v rozmezí 28.-30. kola. Po jedné brance dal v souboji se Senicí (výhra 4:1)[28], Spartakem Myjava (výhra 6:3)[29] a s Duklou Banská Bystrica (výhra 1:0).[30] Celkem odehrál během roku 22 ligových zápasů.

Sezóna 2016/17

S mužstvem se představil v prvním předkole Evropské ligy UEFA 2016/17 proti albánskému klubu KF Partizani. Úvodní zápas skončil bezbrankovou remízou, ale odveta v Senici se neuskutečnila. Partizani bylo přesunuto do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2016/17 na místo tehdejšího albánského mistra KF Skënderbeu Korçë vyloučeného kvůli podezření z ovlivňování zápasů a Slovan postoupil automaticky do dalšího předkola.[31] Ve druhém předkole mužstvo remizovalo 0:0 a prohrálo 0:3 s týmem FK Jelgava z Lotyšska a vypadlo.

Svůj první gól po návratu z hostování vsítil v lize v úvodním kole hraném 17. 7. 2016 na půdě Senice a jedinou brankou zápasu rozhodl o výhře Slovanu.[32] Podruhé se prosadil ve 4. kole proti Dunajské Stredě a podílel se na vítězství 3:2.[33] 20. srpna 2016 rozhodl svým gólem ze 67. minuty o zisku tří bodů proti Žilině.[34] Svoji čtvrtou branku v ročníku dal do sítě Spartaku Myjava v 82. minutě z penalty, Slovan prohrál 1:2. Jelikož se Myjava po podzimu 2016 odhlásila z ligy, výsledek byl anulován. Soumahův gól však zůstal v platnosti. Z penalty se trefil i v 11. kole proti Zemplínu Michalovce (výhra 3:1)[35] a v odvetě proti Senici v následujícím kole, kdy Slovan vyhrál 2:0.[36] Posedmé v sezoně se radoval ze vstřelené branky 22. 10. 2016 ve třináctém kole proti ViOnu Zlaté Moravce – Vráble (výhra 5:1), prosadil se v 10. minutě a zaznamenal úvodní trefu střetnutí.[37] I díky tomu ve třech po sobě jdou utkáních dal tři branky. Svůj osmý a devátý gól si připsal 20. 11. 2016 na domácí půdě proti Ružomberoku, prosadil se opět z pokutových kopů v 79. a 85. minutě.[38] V listopadu 2016 uzavřel stejně jako jeho spoluhráč Boris Sekulić s týmem nový kontrakt do léta 2020.[39] Měl skvělý vstup do jarní části sezony 2016/17, když v šesti ligových zápasech, ve kterých nastoupil (nehrál ve 23. kole kvůli trestu za pět žlutých karet), nastřílel šest branek. Skóroval dvakrát v souboji s Tatranem Prešov (výhra 2:0)[40] a po jedné brance dal proti klubům Zemplín Michalovce (výhra 3:1)[41], ViOn Zlaté Moravce – Vráble (remíza 1:1)[42] a FO ŽP ŠPORT Podbrezová (výhra 3:2).[43] Po 24 odehraných zápasech v lize měl na svém kontě 15 vstřelených gólů. Následně se trefil ve 27. kole, když v utkání proti Ružomberoku (prohra 1:2) srovnával v 64. minutě na 1:1.[44] 1. května 2017 se se Slovanem představil na stadionu NTC Poprad ve finále domácího poháru a gólem z pokutového kopu v 75. minutě zápasu se podílel na zisku trofeje po výhře v poměru 3:0 nad tehdy druholigovým týmem MFK Skalica.[45][46] Svoji sedmnáctou ligovou branku zaznamenal z penalty v odvetě proti Prešovu a měl podíl na domácí výhře 3:1.[47] Poosmnácté skóroval 19. 5. 2017 ve 32. kole v 65. minutě odvetného souboje s Trenčínem, ale prohře 2:3 nezabránil.[48] Střelecky se prosadil i v dalším kole ve třetím vzájemném ligovém souboji s Michalovcemi (výhra 3:1), když se nejprve trefil ve 26. a následně v 78. minutě.[49] V ročníku 2016/17 nastřílel v lize 20 branek a společně s žilinským Filipem Hlohovským se stal králem střelců slovenské nejvyšší soutěže, navíc byl Soumah stejně jako jeho spoluhráč Kornel Saláta zařazen do nejlepší jedenáctky sezony Fortuna ligy.[50] 23. června 2017 odehrál za mužstvo 53 minut (ze zápasu odstoupil kvůli zranění a na trávníku ho nahradil Joeri de Kamps) v utkání Česko-slovenského Superpoháru hraného v Uherském Hradišti proti českému celku FC Fastav Zlín, kterému Slovan Bratislava podlehl v penaltovém rozstřelu.[51]

Qadsia SC (hostování)

V červenci 2015 odešel na roční hostování s opcí do kuvajtského klubu Qadsia SC, dostal dres s číslem 20.[52][53] S týmem získal v sezóně 2015/16 titul v kuvajtské lize.[54] Po roce se vrátil zpět do Slovanu Bratislava.[55] Celkem nastoupil v dresu Quadsie během svého působení k 20 střetnutím v lize a dal 14 gólů.

FK Partizan

V červenci 2017 přestoupil ze Slovanu do srbského mužstva FK Partizan z Bělehradu, kde podepsal smlouvu na tři roky. Do týmu údajně zamířil za 1,65 milionu eur, čímž se měl stát historicky nejdražší posilou Partizanu.[3][56]

Sezóna 2017/18

Ve druhém předkole Ligy mistrů UEFA 2017/18 proti Budućnosti Podgorica z Černé Hory (výhra 2:0 a remíza 0:0) nehrál, jelikož jeho přestup se uskutečnil až v den odvety. S Partizanem se představil ve třetím předkole LM, ve kterém srbské mužstvo vypadlo po prohře 1:3 a remíze 2:2 s řeckým klubem Olympiakos Pireus a představilo se následně ve čtvrtém předkole - play-off Evropské ligy UEFA 2017/18, ve kterém po remíze 0:0 a výhře 4:0 nad Videotonem FC z Maďarska postoupilo do skupinové fáze. Partizan byl nalosován do skupiny B, kde v konfrontaci s celky BSC Young Boys z Bernu (Švýcarsko), FK Dynamo Kyjev (Ukrajina) a KF Skënderbeu Korçë (Albánie) skončil na druhém místě tabulky a postoupil do vyřazovací části, ve které vypadl v šestnáctifinále po remíze 1:1 a prohře 0:2 s Viktorií Plzeň. Soumah zaznamenal v pohárové Evropě dva góly, když dal po jedné brance v předkolech Ligy mistrů a Evropské ligy.

Ligový debut v bělehradském klubu absolvoval v úvodním kole hraném 22. července 2017 v souboji s týmem FK Mačva Šabac (výhra 6:1), na hřiště přišel v 61. minutě.[57] Poprvé se střelecky prosadil v následujícím kole proti Javoru Ivanjica, když v 85. minutě zvyšoval na 2:0. Zápas skončil výhrou Partizanu na domácí půdě v poměru 2:1.[58] Svůj druhý gól v ročníku vsítil 15. 10. 2017 z pokutového kopu proti Radniku Surdulica a podílel se na vítězství 2:0 nad tímto soupeřem.[59] Z penalty se prosadil i potřetí v sezoně, když v městském derby v souboji s Crvenou zvezdou (remíza 1:1) otevřel v 61. minutě skóre zápasu.[60] Na jaře 2018 získal s Partizanem domácí pohár, i když ve finále hraném 23. května proti celku FK Mladost Lučani (výhra 2:1) nehrál. V ročníku 2017/18 si připsal 22 ligových střetnutí.

Sezóna 2018/19

Na podzim 2018 postoupil společně se svými spoluhráči přes černohorský klub FK Rudar Pljevlja (výhry 2x 3:0) a tým FK Trakai z Litvy (výhra 1:0 a remíza 1:1) do třetího předkola Evropské ligy UEFA, ve kterém proti dánskému celku FC Nordsjaelland (výhry 2:1 a 3:2) nehrál a za bělehradské mužstvo následně odehrál čtvrté předkolo - play-off s Beşiktaşem JK z Turecka, přes který Partizan po remíze 1:1 a prohře 0:3 do skupinové fáze neprošel. V sezoně 2018/19 za srbský celek nastoupil pouze ke čtyřem utkáním v lize, jelikož v průběhu ročníku odešel.

Sezóna 2019/20

V létě 2019 se vrátil do Partizanu a krátce po návratu s ním postoupil přes klub Connah's Quay Nomads F.C. z Walesu (výhry 1:0 a 3:0), turecký tým Yeni Malatyaspor (výhra 3:1 a prohra 0:1) a mužstvo Molde FK z Norska (výhra 2:1 a remíza 1:1) do skupinové fáze EL. S bělehradským klubem byl zařazen do skupiny L, kde v konfrontaci s celky AZ Alkmaar (Nizozemsko), FC Astana (Kazachstán) a Manchester United FC (Anglie) skončil na třetím místě a do jarního play-off s nimi nepostoupil. V pohárové Evropě dal Soumah čtyři branky, z toho dvě ve skupinové fázi.

Poprvé po návratu se střelecky prosadil 4. srpna 2019 v souboji s týmem FK Mačva Šabac (výhra 4:0), když ve 49. minutě zvyšoval na 3:0.[61] Svůj druhý ligový gól v ročníku zaznamenal v následujícím čtvrtém kole v souboji s mužstvem FK Napredak Kruševac, v 66. minutě srovnával na konečných 2:2.[62] Následně skóroval v městském derby s Crvenou zvezdou (výhra 2:0), když v 83. minutě otevřel skóre zápasu.[63] V desátém kole v souboji s Radnički Niš (výhra 4:1) se trefil počtvrté v sezoně, stalo se tak v 55. minutě.[64] Svoji pátou branku v ročníku zaznamenal 27. 10. 2019 proti Spartaku Subotica, ve 41. minutě zvyšoval na 3:0. Partizan nakonec zvítězil na domácím stadionu 4:0.[65] V rozmezí tří kol (4.-15. 12. 2019) vsítil celkem čtyři góly, prosadil se dvakrát v odvetě s Napredakem Kruševac (prohra 2:3)[66] a po jedné brance dal do sítí FK Radu (výhra 2:1)[67] a Radniku Surdulica (výhra 2:1).[68] Podesáté v sezóně skóroval ve 29. kole hraném 14. června 2020 v souboji s klubem FK Čukarički (výhra 4:1), když v 54. minutě zvyšoval na 4:0.[69] V ročníku si připsal 25 ligových startů.

Makabi Haifa FC (hostování)

V září 2018 odešel kvůli většímu hernímu vytížení z Partizanu na roční hostování s opcí na přestup do izraelského týmu Makabi Haifa FC. Svůj první ligový zápas v dresu Makabi si odbyl 22. září 2018 ve čtvrtém kole v souboji s mužstvem Maccabi Petah Tikva F.C. (prohra 1:2), na trávník se dostal v 85. minutě.[70] Během sezony odehrál šest duelů v lize.

Reprezentační kariéra

Svoji reprezentační premiéru v A-týmu Guineje si odbyl 5. února 2013 v Dakaru v přátelském utkání proti reprezentaci Senegalu (remíza 1:1), na hřiště přišel do druhého poločasu.[71] Poprvé v reprezentaci skóroval 10. září 2013 v Kvalifikaci na Mistrovství světa 2014 proti Egyptu (prohra 2:4), když v 57. minutě srovnával na 2:2.[72] 15. 11. 2014 dal v kvalifikaci na Africký pohár národů 2015 proti reprezentaci Toga během 27 minut hattrick a výrazně se tak podílel na výhře 4:1.[73]

Africký pohár národů 2015

V roce 2015 byl Soumah nominován trenéry Michelem Dussuyerem a Kevinem Constantem na Africký pohár národů 2015 v Rovníkové Guineji. V prvním zápase skupiny D proti reprezentaci Pobřeží slonoviny (remíza 1:1) nehrál.[74] V dalších utkáních proti Kamerunu a reprezentaci Mali nastoupil, obě střetnutí skončili remízami 1:1. Guinea obsadila ve skupině D se třemi body druhé místo a postoupila do play-off. Ve čtvrtfinále byl Soumah pouze na lavičce náhradníků, Guinea prohrála s Ghanou 0:3 a na turnaji skončila.[75]