Seznam městských parků v Třebíči

Seznam městských parků v Třebíči je článek o parcích v Třebíči, v Třebíči se nachází několik městských parků, které jsou rozloženy poměrně rovnoměrně, téměř v každé části města se nachází alespoň jeden.

Městské parky v Třebíči
Areál Baťovy fabriky
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Areál Baťovy fabriky byl v 10. letech 21. století revitalizován a jeho součástí se stal park s dětským hřištěm a mobiliářem.
Park Františka VeseléhoPark Františka Veselého byl pojmenován v roce 2023 a vznikl tak z bezejmeného parčíku u jižní zdi Starého hřbitova. František Veselý byl třebíčský neurolog, patriot a čestný občan města. Zasloužil se o záchranu židovského hřbitova a dalších památek.[1]
Hájek je park na Nových Dvorech. Rozkládá se nad jedním z bočních údolí Týnského potoka na ploše asi 5 ha. Mimo to se týmž názvem označuje též jedno z novodvorských sídlišť – sídliště Hájek, někdejší sídliště generála Ludvíka Svobody.[2] Starý lesík Hájek býval dříve označován názvem Přibíkovo boroví, resp. Přibíkův hájek. Přibík prodal hájek jejkovské mlynářské rodině Mollů. Hájek byl soukromý lesík, do něhož byl až do konce druhé světové války vstup zakázán.[3]
Zřícenina baštyHrádek je jihovýchodní výběžek místní části Podklášteří. Má charakter městského parku, oblíbeného výletního místa návštěvníků Třebíče i oblíbeného oddychového místa Třebíčanů; důvodem oblíbenosti je krásný výhled na velkou část města Třebíče, mimo jiné též na třebíčskou židovskou čtvrť, zapsanou v seznamu UNESCO.
Hasskova zahrada je malý zahradní park na Nových Dvorech a na Podklášteří v Třebíči. Nese jméno rodiny Hasskových, kteří vlastnili blízkou koželužnu ve Vnitřním Městě.
Jubilejní háj je lesní parkTýně v Třebíči. Zbudován byl v roce 1938 ke dvacátému výročí Československé republiky. Rozkládá se na svahu údolí Týnského potoka při Hladovém rybníce mezi ulicemi Koutkovou, Táborskou a Budíkovickou. Jeho funkční součástí jakožto místa oddychu je i dětské hřiště u obratiště MHD.
Janáčkovo stromořadí je ulice a malý městský park v Třebíči na Jejkově. Nese jméno Leoše Janáčka. Jeho historie sahá do 30. let 20. století,[4] na přelomu 80. a 90. let téhož století však jeho značná část vzala za své z důvodu výstavby přeložky silnice č. I/23 Radostínem.
Krajíčkova stráň je lesopark v Třebíči, je umístěn na svahu nad řekou Jihlavou a to od Polanky k Poušovu. Zřízen byl v roce 1926.
Máchovy sady jsou revitalizovaným parkem na Jejkově v sousedství Nemocnice Třebíč, Zimního stadionu Třebíč a řeky Jihlavy. Úzce sousedí také s přírodním parkem Lísčí. V roce 2006 byl opraven v souvislosti s opravou kanalizačního sběrače, byly pokáceny stromy a prořezány menší keře a také byla vydlážděna nová stezka.
Městský přírodní park Lísčí bezprostředně sousedí s mnohem menším parkem Máchovými sady. Zbudován byl v letech 1891–1896 na radostínských stráních nad řekou Jihlavou. Do 90. let se pro něj užíval název Radostínské sady, v té době (1994–1996) prošel obnovou.
Lorenzovy sady se rozkládají v prostoru kožichovického žlebu. Třebíčská část radostínských svahů Lorenzových sadů sloužila jako obecní pastviny. Zalesnit se je obec zavázala roku 1899. V sady je přeměnil roku 1921 třebíčský okrašlovací spolek díky odkazu Viktora Lorenze. Druhý památník na druhé straně údolí náleží letci Václavu Peřinovi;[5] je z roku 1932. Park byl obnoven roku 2004.
Libušino údolí je městský park ležící v údolí Stařečského potoka. Na východní straně končí ulicí Na potoce, kde je potok sveden pod povrch. V Borovině je potom přerušeno továrnami BOPO, které v údolí také stojí. V parku leží dva mlýny Janův a Hluchý, který je neobydlen a chátrá. Významným bodem je také Máchovo jezírko, u kterého se každoročně koná Běh naděje.[6]
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Park Na Polance je městským parkem, byl založen kolem roku 1890 v nivě řeky Jihlavy.
Okolí Rafaelovy ulice bylo postupně rekonstruováno a po několika etapách demolice původní zástavby byla upravena do podoby udržované městské zeleně.
Týnské údolí je lesní park, převážně na území místní části Týna. V podstatě jde o část členitého údolí Týnského potoka. Údolí překlenuje dvojice třípolových mostů novodvorské páteřní ulice Marie Majerové. Na Týnském potoce se v Týnském údolí dochovala stará soustava rybníčků, zřízená původně za účelem zásobování města vodou.
Tyršovy sady jsou městský park v Třebíči na Horce, v prostoru zvolna do centra města se svažujícího kopce. Základy parku spadají do roku 1903, dnešní podoby nabyl na základě mírně upraveného projektu architekta Josefa Kumpána. Pojmenován je po Miroslavu Tyršovi. Na jihu částečně sousedí se stadionem Sokola, na východě dlouhá léta sousedil se starou sokolovnou.
Zámecký parkZámecký park je městský park v Třebíči v Podklášteří, nacházející se západně od areálu třebíčského zámku. Jihovýchodně od parku se rozkládá Podzámecká niva.

Odkazy

Reference

  1. KRČMÁŘ, Milan. Třebíčský park u Starého hřbitova ponese jméno primáře Františka Veselého. Třebíčský deník. 2023-04-03. Dostupné online [cit. 2023-09-17]. 
  2. Zapamatujte si nové názvy třebíčských sídlišť. Zpravodaj města Třebíče. 1. 1982, čís. 1, s. 2. 
  3. JOURA, Jiří. Přibíkovo boroví – Přibíkův hájek. Horácké noviny. 11. 11. 2005, roč. 16, čís. 89, s. 4. 
  4. Spolek pro sadbu a ochranu domoviny v Třebíči. Připomínky k plánovým pomůckám. Třebíč: [s.n.], 1930. 
  5. Kronika města Třebíče z let 1899, 1921 a 1931.
  6. Běh naděje – Sokol Třebíč. www.sokol-trebic.cz [online]. [cit. 2010-06-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-03. 

Externí odkazy

Související články

Média použitá na této stránce

Trebic starecka krajickova stran.jpg
(c) I, Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Stařečka. Městský park Krajíčkova stráň
Trebic tyn jubilee park.jpg
(c) Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Týn. Jubilejní park. Zřízen 1938. Uprostřed parku je pamětní deska s portréty prezidentů T. G. Masaryka a E. Beneše, s citací „Volám vás všechny, od Aše až k Jasině; 1918–1938“
Trebic jejkov lorenzovy sady.jpg
(c) Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Jejkov. Městský park Lorenzovy sady. Pamětní deska datovaná 1921
Trebic nove dvory hajek.jpg
(c) I, Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Nové Dvory. Hájek
Trebic jejkov janacek's alley.jpg
(c) I, Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Jejkov. Janáčkovo stromořadí u nemocnice
Borovina, Koželužská, Tomáše Bati, směr Zámeček.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Třebíč-Borovina, Koželužská, Tomáše Bati, směr Zámeček.
Trebic nove dvory hasskova zahrada.jpg
(c) I, Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč. Nové Dvory. Hasskova zahrada
Trebic tyn valley.jpg
(c) Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Týn. Týnské údolí. Vodovodní rybník
Trebic nove mesto na spravedlnosti gallows.jpg
(c) Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Nové Město. Ulice Na Spravedlnosti. Bývalé popraviště (šibenice)
Trebic podklasteri hradek.jpg
Autor: Nostrifikator, Licence: CC BY-SA 3.0
Třebíč-Zámostí. Hrádek. Středověké předsunuté opevnění. 49°13'2.91"N,15°52'58.09"E
Třebíč, Svojsíkovo nábřeží (01).jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Třebíč-Stařečka. Svojsíkovo nábřeží, dopravní značky na Polance.
Trebic horka tyrs gardens2.jpg
(c) I, Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Horka. Tyršovy sady - západní část
Trebic jejkov lisci.jpg
(c) Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Jejkov. Městský park Lísčí. Altán. Zřízen 1891–1896
Trebic domky libusino udoli vyhlidka.jpg
(c) Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Domky. Libušino údolí. Vyhlídka nad lomem
Zborovská park way in Třebíč, Třebíč District.jpg
Autor: Jiří Sedláček, Licence: CC BY-SA 4.0
Parková stezka na Zborovské ulici v Třebíči, okr. Třebíč.
Trebic jejkov machovy sady west.jpg
(c) Nostrifikator, CC BY-SA 3.0
Třebíč-Jejkov. Máchovy sady od západu