Tento článek je seznam maleb Hieronyma Bosche, jako malby, které jsou mu nebo jeho škole připisovány. Boschovy kresby lze vidět na stránce Kresby Hieronyma Bosche. Vzhledem k tomu, že v současné době nelze díla chronologicky seřadit, jsou proto seřazeny abecedně. Bosch maloval většinou na dubové desky a proto mohla být určena datace děl dendrochronologicky. Avšak musí se počítat s tím, že deska byla nějakou dobu před malbou sušena a nějaká část desky s letokruhy byla odříznuta.
Existují dvě verze tohoto triptychu, jedna v El Escorialu, další v Museo del Prado. Obě jsou s největší pravděpodobností kopie ztraceného originálu. Vnější panely tvoří jeden obraz, často označován jako Pouť života.
Oltářní obraz s poustevníky
1487–1493
Olej na dřevě
86 × 100 cm
Palazzo Ducale, Benátky, Itálie
Poslední soud
1476–1482
Olej na dřevě
163,7 × 127 cm (střední panel)
167,7 × 60 cm (levé křídlo)
167 × 60 cm (pravé křídlo)
Academie für Bildenden Künste, Vídeň, Rakousko
Vnější panely zobrazují dva obrazy: Svatý Jakub z Compostely a Svatý Bavo, obě malby v technice grisaille.
Boschovo autorství je sporné, možná kopie originálu. Jiná, širší verze obrazu je v Noordbrabants Museum, 's-Hertogenbosch (zapůjčená od Rijksmuseum, Amsterdam), a další je v Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique v Bruselu.
Klanění tří králů
Olej na dřevě
71,1 × 56,5 cm
Metropolitan Museum of Art, New York, USA
Popsán Friedländerem jako "dílo raného období, později považováno za pastiš z 16. století; poté považováno za Boschovo dílo a datováno znova na 70. léta 15. století. Po nedávném odborném zkoumání byl zařazen mezi nejstarší signované Boschovy práce cca 1470–75.[1]
Klanění tří králů
1493–1499
Olej na dřevě
74 × 54 cm
Museum of Art, Filadelfie, USA
Předtím pokládáno za raný příklad Boschovy práce. Poslední dendrochronologické datování však ukázalo, že je to práce následovníka z počátku 16. století.
Ukřižování
1477–1483
Olej na dřevě
74,7 × 61 cm
Royal Museums of Fine Arts of Belgium, Brusel, Belgie
Dříve přisuzováno Boschovi. Dendrochronologická analýza ukázala, že je to práce následovníka z pozdního 16. století.
Ecce Homo (Frankfurt)
1470–1476
Olej na dřevě
71 × 61 cm
Städel Museum, Frankfurt, Německo
Na obraze jsou nápisy. Pilát: „Ecce homo“ (Ejhle člověk); dav: „Crucifige eu[m]“ (Ukřižujte ho); řeholnící: „Salva nos Christe redemptor“ (Vysvoboď nás, Kriste Vykupiteli). Řeholníci v levém dolním rohu byli později přemalováni, dnes jsou restaurováni.
Svatba v Káni Galilejské
1555–1561
Olej na dřevě
93 × 72 cm
Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam, Nizozemí
Existuje několik verzí toho obrazu. Nicméně, žádný není datován do období Boschova života.
Svatí
Obraz
Detaily
Svatý Kryštof
1490–1496
Olej na dřevě
113 × 71,5 cm
Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam, Nizozemí
Na zadní straně panelu jsou dvě tonda, jedno v druhém (průměr 39 cm): Příběhy Kristova utrpení (vnější kruh) a Pelikán se svými mláďaty (vnitřní kruh).
Fragment ztraceného triptychu, který zahrnoval Loď bláznů (Alegorie by byla spodní částí vnějšího křídla) a Lakomcova smrt (jiné vnější křídlo).
Kejklíř
1496–1502
Olej na dřevě
53 × 65 cm
Musée Municipal, Saint-Germain-en-Laye, Francie
Pravděpodobně kopie originálu.
Lakomcova smrt
1488–1494
Olej na dřevě
92,6 × 30,8 cm
National Gallery of Art, Washington, D.C., USA
Vnější křídlo ztraceného triptychu. Jiné vnější křídlo zahrnovalo Loď bláznů (vrch) a Alegorie rozkoší (spodek).
Smrt člověka nespravedlivého
Olej na dřevě
34,6 × 21,2 cm
Private collection, New York, USA
Pravděpodobně kopie fragmentu pravého křídla ztraceného triptychu Poslední soud, který zahrnoval levé křídlo Smrt spravedlivého člověka a střední panel Poslední soud.
Léčení bláznovství
1488–1494
Olej na dřevě
48 × 35 cm
Museo del Prado, Madrid, Španělsko
Také známý jako Těžba kamene šílenství. Nápis gotickým písmem zní:
Meester snijt die keye ras
Mijne name Is lubbert das
V překladu Mistře, vyndej ven kameny (šílenství), jmenuji se Lubbert das (podobně jako v Čechách hloupý Honza, doslovně vykleštěný jezevčík, označení prosťáčka, kterého každý podvede).
Hlava střelce z kuše
Olej na dřevě
28 × 20 cm
Museo del Prado, Madrid, Španělsko
Fragment Korunování trním následovníka Bosche.
Hlava ženy
Olej na dřevě
13 × 5 cm
Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam, Nizozemí
Fragment. Autor je nejistý.
Poslední soud (fragment)
1442–1448
Olej na dřevě
60 × 114 cm
Alte Pinakothek, Mnichov, Německo
Fragment ztraceného triptychu. Boschovo autorství je sporné.
Exterior (shutters) of The Garden of Earthly Delights. Dargestellt ist der Zustand der Erdkugel am Ende des dritten Schöpfungstages, wo die Trennung zwischen Licht und Finsternis, Himmel und Erde, Wasser und Land bereits vollzogen ist (Genesis 1,1-13). Der Maler sieht die Erdoberfläche als Scheibe, integriert diese aber schon in eine Kugel, wobei der untere Teil mit Wasser gefüllt ist.
El jardín de las Delicias, de El Bosco.jpg En el tríptico abierto se incluyen tres escenas. La tabla izquierda está dedicada al Paraíso, con la creación de Eva y la Fuente de la Vida, mientras la derecha muestra el Infierno. La tabla central da nombre al conjunto, al representarse en un jardín las delicias o placeres de la vida. Entre Paraíso e Infierno, estas delicias no son sino alusiones al Pecado, que muestran a la humanidad entregada a los diversos placeres mundanos. Son evidentes las representaciones de la Lujuria, de fuerte carga erótica, junto a otras de significado más enigmático. A través de la fugaz belleza de las flores o de la dulzura de las frutas, se transmite un mensaje de fragilidad, del carácter efímero de la felicidad y del goce del placer. Así parecen corroborarlo ciertos grupos, como la pareja encerrada en un globo de cristal en el lado izquierdo, en probable alusión al refrán flamenco: “La felicidad es como el vidrio, se rompe pronto”. El tríptico cerrado representa en grisalla el tercer día de la creación del Mundo, con Dios Padre como Creador, según sendas inscripciones en cada tabla: “Él mismo lo dijo y todo fue hecho” y “Él mismo lo ordenó y todo fue creado” Génesis (1:9-13). Obra de carácter moralizante, es una de las creaciones más enigmáticas, complejas y bellas de El Bosco, realizada en la última etapa de su vida. Adquirida en la almoneda del prior don Fernando, hijo natural del gran duque de Alba, Felipe II la llevó a El Escorial en 1593.
A thin man wearing grey clothes is walking, holding his hat in his left hand. In his right hand he is holding a stick fending off an angry dog. On his back he is carrying a large basket. This type of basket was normally used by peddlers in the 16th century in the Netherlands. To the left an inn (and possibly also a brothel). To the right a path leading into a field where a cow and a magpie seem to watch the man. Above the man, in a tree, an owl is gazing at a great tit. In the background a gallows stands on a hill.
Note, this version cuts out the "darkness" surrounding the main circle. The darkness is full of figures and creatures that are key to understanding the painting.